Elektrība aiz robežas

- 28.Augusts, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Nākamajā gadā darbu sāks jauna atomelektrostacija (AES) Baltkrievijā – Astravjecas AES. Tā kā minētā AES neatrodas tālu no Baltkrievijas kaimiņvalstu – Lietuvas un arī Latvijas – robežām, it īpaši Lietuvā ļoti aktuāls ir jautājums par AES drošību.

Lietuvā Astravjecas AES šķiet ļoti nedroša, un šī iemesla dēļ mūsu dienvidu kaimiņi kategoriski atsakās nākotnē pirkt šajā AES ražoto elektroenerģiju, cenšas pārliecināt to pašu darīt arī kaimiņvalstis, kā arī pie katras izdevības aktualizē šos jautājumus visas Eiropas Savienības (ES) līmenī. Viens no šo darbību taustāmākajiem rezultātiem ir likums, atbilstīgi kuram Lietuva vispār pārstās iepirkt elektroenerģiju uz robežas ar Baltkrieviju.

Šis likums ir svarīgs arī Latvijai, jo starp Baltijas valstīm kopš 2013. gada ir spēkā vienošanās, ka visa elektroenerģija, kas tajās nonāk no «trešajām valstīm» (t.i., ārpus ES esošajām), nonāk caur Lietuvu, izmantojot savienojumus ar Krievijas Kaļiņingradas apgabalu un Baltkrieviju. Ja tā vienkāršoti, tad caur Lietuvu un Baltkrieviju Latvijā nonāk arī no Krievijas importētā elektroenerģija. Attiecīgi, ja lietuvieši aizliedz iepirkumus no Baltkrievijas (bet no Kaļiņingradas apgabala atļauj iepirkt tikai to elektrību, kas saražota pašā Kaļiņingradā), pēc Astravjecas AES darba uzsākšanas bez Baltkrievijas un Krievijas elektroenerģijas paliek arī Latvija un Igaunija.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru