Andis Sedlenieks

Andis Sedlenieks

Vēstures izpētes līkloči

15.Marts, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits intervijā raidījumā 900 sekundes nupat izteicās, ka Latvijas vēsturi no sava viedokļa «patlaban» stāsta «krievi un Krievija». 

Atgādinājums par e-balsojumiem

8.Marts, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Nupat Igaunijā tika aizvadītas valsts parlamenta vēlēšanas, kuras izrādījās zīmīgas ar to, ka jūtami vairāk par pusi mūsu ziemeļu kaimiņvalsts pilsoņu tajās balsoja elektroniski.

Uzticības un neuzticības jautājums

1.Marts, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Pirms neilga laika parādījās sabiedriskās domas aptaujas kompānijas SKDS veikta pētījuma rezultāti, atbilstīgi kuriem 28% valsts iedzīvotāju pilnībā neuzticas Latvijas amatpersonu teiktajam.

Kritiskais laika faktors

22.Februāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Šīs nedēļas nogalē aprit tieši gads kopš 2022. gada 24. februāra – dienas, kad Krievija sāka par «speciālo militāro operāciju» liekulīgi nodēvētu liela mēroga iebrukumu Ukrainā.

Ko iesākt ar Skultes termināli?

15.Februāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Pagājušajā nedēļā viļņojās kārtējās politiskās kaislības apkārt potenciālā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa celtniecībai. Saeimas opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) nāca klajā ar ierosinājumu atslepenot (padarīt pieejamu sabiedrībai) šā termināļa būvniecības ekonomisko pamatojumu, tomēr iniciatīva neguva vairākuma parlamentāriešu atbalstu.

Kurš vainīgs un ko darīt?

8.Februāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Publiskajā telpā aizvien biežāk izskan informācija par dažādām nebūšanām, kas saistītas ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nespēju nodrošināt dokumentu (pases vai pirmkārt jau ID kartes) atjaunošanu vai izsniegšanu visiem gribētājiem. 

Vēlēšanu komisijas vāveres ritenis

1.Februāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Šonedēļ Saeimā paredzēts gandrīz pilnībā nomainīt Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sastāvu – gaidāms, ka amatā paliks tikai viens no astoņiem Saeimas vēlētajiem CVK locekļiem – komisijas sekretārs Ritvars Eglājs (vēl vienu CVK locekli nozīmē Augstākā tiesa no savu tiesnešu vidus).

Malka, čeki un kompensācijas

25.Janvāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Finanšu ministrijas nesen publiskotie dati liecina, ka neiztērēta palikusi vairāk nekā ceturtā daļa no līdzekļiem, kas pagājušajā, 2022. gadā tika rezervēti atbalsta pasākumiem energoresursu cenu kāpuma dēļ. No rezervētajiem nedaudz vairāk kā 820 miljoniem eiro iztērēti ir tikai nepilni 600 miljoni.

Iespēja parādīt ilgtermiņa domāšanu

18.Janvāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Iespējams, par sava veida lakmusa papīriņu jaunās valdības spējai adekvāti reaģēt uz pilsoņu noskaņojumiem un interesēm kļūs tāds jautājums kā cilvēku ar īpašām vajadzībām (invalīdu) asistentu atalgojuma paaugstināšana.

Ministra tiesību pārskatīšana?

11.Janvāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Šīs nedēļas sākumā ar interesantu paziņojumu klajā nāca jaunais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (Apvienotais saraksts), kurš sarunas Latvijas Televīzijā (LTV) laikā atzina, ka minētā ministra amata ieņēmēja tiesības atcelt pašvaldību saistošos noteikumus un amatpersonas ir nesamērīgas.

Nepieciešama vienīgi vēlēšanās

4.Janvāris, 2023
Viedokļi
Laikrakstā

Iepriekšējā gada nogalē politiskajā dienaskārtībā kārtējo reizi parādījās jautājums, par kuru tiek runāts ik pa brīdim, bet kura vezums no vietas tā arī nav izkustējies un, šķiet, tā arī neizkustēsies. Pat neraugoties uz to, ka pati ideja ir pareiza un, var teikt, taisnīga.

Gadu mijas pārdomas

28.Decembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Gada beigās tradicionāli ir pieņemts atskatīties uz aizvadīto gadu, kā arī izteikt prognozes par nākamajā gadā gaidāmajām tendencēm.

Valdības deklarācijas neskaidrie jautājumi

21.Decembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Latvijas jaunās valdības deklarācija – no 50 lappusēm un 328 punktiem sastāvošs dokuments – raisa divējādas emocijas. No vienas puses, dokuments satur lielu skaitu labu prioritāro ieceru, kuru īstenošanas gadījumā daudzas lietas varētu mainīties uz labo pusi, kamēr no otras – pastāv šaubas par iespējām daudzskaitlīgos nodomus īstenot dzīvē.

Iespēja rīcības valdībai

14.Decembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Pēdējās dienās tika publiskoti uzreiz vairāku pētījumu un aptauju rezultāti, kas liecina – ievērojamai daļai Latvijas iedzīvotāju vai mājsaimniecību (atkarībā no tā, kam pievērsuši uzmanību pētījumu vai aptauju veicēji) pasliktinās finansiālā situācija.

Nepareizie un nevajadzīgie opozicionāri

7.Decembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Vakar Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) pieņēma lēmumu anulēt apraides atļauju patlaban Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai televīzijas programmai TV Rain, kā šeit sauc vai pareizāk – sauca šīs valsts opozicionāro televīzijas kanālu Doždj.

Katram ministram pa biedram? (1)

30.Novembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Jaunas valdības veidošanas ceļā var parādīties ļoti būtiska problēma – jautājums par ministru biedru amatiem, par kuru ieviešanu ir vienojušās potenciāli valdošās koalīcijas trīs partijas – «Jaunā Vienotība» (JV), Apvienotais saraksts (AS) un Nacionālā apvienība (NA).

Neatrisinātais centralizācijas jautājums

23.Novembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Šā gada trešajā ceturksnī Latvija, atbilstīgi Eiropas Savienības (ES) statistikas dienesta Eurostat datiem, bija vienīgā valsts apvienotajā Eiropā, kuras iekšzemes kopprodukts (IKP) minētajā laika posmā, salīdzinot ar tādu pašu laiku gadu iepriekš, samazinājies – par 0,4%.

Valsts finansējuma jautājums

16.Novembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Pēc nesen aizvadītajām 14. Saeimas vēlēšanām kā vairākās publiskās diskusijās, tā preses publikācijās ir izskanējis interesants jautājums – vai ir pareizi par valsts budžeta līdzekļiem (nodokļu maksātāju naudu) atbalstīt tos politiskos spēkus (vai pareizāk – politiskos projektus), par kuriem visiem ir skaidrs, ka neiekļūšana Saeimā nozīmē viņu neizbēgamu galu, vai arī kurus par politiskajiem spēkiem var dēvēt tikai ar ļoti lielu piespiešanos.

Salikt punktus uz «i»

9.Novembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Pēc tam, kad esošais un gandrīz droši arī nākošais Ministru prezidents Krišjānis Kariņš nāca klajā ar priekšlikumu par ministru portfeļu (atbildības jomu) sadali topošajā valdībā, kā arī ar prasību vispirms vienoties tieši par jomu sadali, bet tikai pēc tam ķerties pie valdības deklarācijas izstrādes, valdības veidošanas process ir nonācis sava veida robežpunktā.