Andis Sedlenieks

Andis Sedlenieks

Dažas vienkāršas diagrammas

7.Aprīlis, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Iepriekšējā mēneša nogalē gana plašu ažiotāžu izraisīja Centrālās statistikas pārvaldes padomes locekļa Jāņa Hermaņa sociālajos tīklos publiskots īss vizuālais pārskats, kurā bija salīdzināta pakalpojumu eksporta vērtība pa nozarēm no trim Baltijas valstīm pēdējo desmit gadu laikā, balstīta uz Baltijas valstu Centrālo banku oficiālajiem datiem.

Meklēja, meklēja un izmeklēja?

31.Marts, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Pagājušajā nedēļā koronavīrusa pandēmijas un noteikto ierobežojumu dēļ nomocītā sabiedrība tika iepriecināta ar ziņu, ka skatītājiem un klausītājiem tiek piedāvāta jauna politiskā seriāla par trim A (Aivars, Andris un Ainars) sezona.

Vakcīnas kā problēmu simbols

24.Marts, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Pagājušās nedēļas otrajā pusē kļuva zināms, ka ģenerālprokurors Juris Stukāns ir atzinis par nepieciešamu sākt pārbaudi par Covid-19 vakcīnu iepirkumu, tāpat tiks izvērtēts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lēmums neuzsākt kriminālprocesu saistībā ar Covid-19 vakcīnu iegādi.

Politizācija un populisms

17.Marts, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Uz cīņas ar koronavīrusa pandēmiju radīto nebeidzamo kaislību fona mazāk ievērības izpelnījies kāds politiski juridisks notikums, kuram vienlaikus var izrādīties ļoti būtiskas un tālejošas sekas. Runa ir par būtībā atklātu konfliktu starp Jauno konservatīvo partiju (JKP) pārstāvošo tieslietu ministru Jāni Bordānu un Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētāju Aigaru Strupišu.

Cilvēks, kurš iedarbināja pārmaiņas

10.Marts, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Pagājušajā nedēļā deviņdesmito dzimšanas dienu atzīmēja cilvēks, kuram Latvijas valsts var lielā mērā pateikties par savu atjaunoto neatkarību, lai arī pats šis cilvēks nedz Latvijai, nedz vēl kādai citai no kādreizējās PSRS republikām nekādu neatkarību piešķirt negrasījās. Runa, protams, ir par PSRS KP CK pēdējo ģenerālsekretāru Mihailu Gorbačovu.

Valdība vakcīnas neražo

3.Marts, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Latvijā, tieši tāpat kā visās pārējās Eiropas Savienības (ES) valstīs, šobrīd ir izveidojusies situācija, kad vienlaikus ir gan radīta nepieciešamā struktūra, lai vakcinētu iedzīvotājus pret Covid-19, gan pastāv gana liela vēlme vakcinēties. Galvenā problēma tikmēr ir vakcīnu piegādes.

Sveicieni no bijušās realitātes

24.Februāris, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Šīs nedēļas sākumā Rīgas apgabaltiesa pēc 12 gadus (!) ilgušas lietas izskatīšanas par koruptīviem noziegumiem piesprieda Ventspils domes priekšsēdētājam Aivaram Lembergam (Latvijai un Ventspilij) piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un 20 tūkstošus eiro sodu.

Diskusijas, sēdes un komisijas

17.Februāris, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Latvijas politiķu nebeidzamā nespēja sakārtot mehānismus cīņā ar koronavīrusa pandēmiju, kā arī izbeigt savstarpējos kašķus aizvien biežāk liek uzdot jautājumu – cik vispār efektīva ir mūsu politiskā sistēma?

Dažādie atbalsta pasākumi

10.Februāris, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Plašu rezonansi izraisījis vienas no valdošās koalīcijas partijām – Nacionālās apvienības (NA) – ierosinājums koalīcijai pieņemt lēmumu par vienreizēja pabalsta izmaksu ģimenēm ar bērniem. Ierosinājums paredz vienreizēju izmaksu 500 eiro apmērā par katru bērnu, ieskaitot arī aizbildniecībā vai audžuģimenēs esošos bērnus.

Pandēmija un 5. jūnijs

3.Februāris, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Šīs nedēļas sākumā notikušajā koalīcijas padomes sēdē aizsākās, kā tika paziņots oficiāli, «idejiska diskusija» par iespēju, ka epidemioloģiskās situācijas dēļ varētu tikt atliktas šā gada 5. jūnijā gaidāmās pašvaldību vēlēšanas, un tas vienlaikus var nozīmēt arī jaunā teritoriālā dalījuma atlikšanu uz nenoteiktu laiku.

Neuzticība disidentisma vietā

27.Janvāris, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS nupat publiskoja aktuālas aptaujas rezultātu – par Latvijas iedzīvotāju gatavību vakcinēties pret Covid-19, kad radīsies šāda iespēja. Īpaši zīmīgs šajā gadījumā ir fakts, ka aptauja liecina nevis par bieži piesaukto ievērojamas daļas sabiedrības Covid-19 disidentismu, bet gan par neuzticēšanos lielā steigā izstrādātajām vakcīnām.

Barikāžu laika atgriešanās

20.Janvāris, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Šajās dienās aprit trīsdesmit gadu kopš 1991. gada janvāra notikumiem, kas iegājuši neatkarīgās Latvijas valsts atjaunošanas vēsturē kā barikāžu laiks. Oficiāli šādi tiek dēvēti 1990. gada 4. maijā atjaunotās Latvijas Republikas nevardarbīgās aizsardzības pasākumi, kas tika organizēti no 1991. gada 13. līdz 27. janvārim, lai gan plašākā nozīmē ar barikāžu laiku bieži vien tiek saprasts periods līdz pat 1991. gada augusta otrajai pusei – PSRS sabrukuma brīdim.

Kur palikuši prezidenta reitingi?

13.Janvāris, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

No vienas puses pārsteidzoši, bet no otras – visai prognozējami izrādījušies sabiedriskās domas aptauju uzņēmuma SKDS publiskotā jaunākā pētījuma par valsts augstāko amatpersonu popularitāti rezultāti.

Vājo punktu definēšana

6.Janvāris, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Lai arī jauna gada iestāšanās būtībā nav nekas vairāk kā skaitļu nomaiņa cilvēku izdomātā kalendārā un attiecīgi tikpat kā neietekmē visdažādākās sabiedriskās, ekonomiskās, politiskās un cita veida tendences, sākoties jaunam kalendārajam gadam, tradicionāli tiek vismaz mēģināts saskatīt tajā ko gaišu un optimistisku.

Politika pandēmijas ēnā

30.Decembris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Lai arī aizvadītais, 2020. gads aizritēja koronavīrusa pandēmijas zīmē, tā laikā netrūka arī politisko notikumu, kuri citos apstākļos būtu piesaistījuši ievērojami vairāk uzmanības. Vismaz trim no šiem notikumiem solās būt ievērojamas ilgtermiņa sekas.

Pandēmija un demokrātija

16.Decembris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Ne tikai iepriekšējās nedēļas nogalē Rīgā, bet arī daudzviet citur pasaulē notiekošās aizvien vērienīgākās protesta akcijas, kuras pamatā vērstas pret Covid-19 pandēmijas izraisītajiem ierobežojumu noteikumiem, kā arī daļas cilvēku ne bez iemesla paustajām bažām, ka šie ierobežojumi apdraud viņu personiskās brīvības, uzskatāmi liecina par tendenci, kuru var dēvēt visai interesantā vārdu salikumā – par demokrātiju dedemokratizēšanos.

Ne tikai juridisks jautājums

9.Decembris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Koronavīrusa pandēmijas, kaislību ap valsts budžeta nākamajam gadam veidošanu un vēl citu iemeslu dēļ bez īpašas ievērības tika atstāts kāds gana svarīgs notikums, kam vienlaikus var izrādīties ļoti tālejošas sekas.

Apzinīguma un vienotas politikas trūkums

2.Decembris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Koronavīrusa pandēmijas straujās izplatības dēļ premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) nācis klajā ar ierosinājumiem pagarināt valstī izsludināto ārkārtas situāciju līdz nākamā gada 11. janvārim, kā arī noteikt virkni papildu ierobežojumu, stingrāku, nekā tika noteikti šā gada pavasarī.

Vēsturiskās pieredzes noteiktas pretrunas

25.Novembris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Eiropas Savienības (ES) līmenī pašlaik pilnā sparā rit vētrainas diskusijas par it kā nākamo savienības daudzgadu budžetu, kā arī koronavīrusa pandēmijas seku novēršanai paredzēto līdzekļu sadali, bet faktiski par to, kādas vērtības un demokrātijas uzskatāmas par pareizām un atbalstāmām, bet kādas – attiecīgi par nepareizām un nosodāmām.