Cik ilgi pietiks ar Eiropas miljoniem

- 2.Aprīlis, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Kā zināms, augsta ranga politiķiem bieži vien piemīt brīnišķīgā spēja, gari un plaši runājot par blakus lietām, maz ko pateikt par galveno. Šajā ziņā nekāds izņēmums nav arī ekspremjers, šobrīd Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis, kas visiem spēkiem Latviju glāba no iepriekšējās krīzes, bet nu viņam glābēja loma jāuzņemas jau Eiropas mērogā.

Attiecībā uz Latviju viņa prognoze loģiska un elementāra: «Ja iespēju robežās gan uzņēmumus, gan darbavietas noturēsim, tad ekonomikas atkopšanās var būt samērā strauja. Ja krīze novedīs pie arvien vairāk uzņēmumu maksātnespējas, pie arvien vairāk darbinieku atlaišanas, tas radīs ilgstošākas problēmas jau ekonomiskās atkopšanās fāzē.» Viņš atgādina, ka «ES līmenī jau ļoti daudz kas tiek darīts karonavīrusa pandēmijas pārvarēšanai. Tostarp ES dalībvalstīm pašlaik ir iespēja novirzīties no budžeta deficīta un valsts parāda prasībām.» 

Sanāk, ka uz krīzes rēķina joprojām valsts var dzīvot cepuri kuldama, palielinot budžeta deficītu un ņemot kredītus Eiropas investīciju bankā, bet par to, ka šie parādi kādreiz būs jāatdod, dalībvalstu valdības, līdzīgi kā Skārleta O’Hara no romāna Vējiem līdzi, domās rīt, jo patlaban taču par mums parūpējusies ES, piešķirot 792 miljonus eiro Covid-19 seku likvidēšanai. Es te saredzu lielu līdzību ar vairāku pašvaldību it kā sabiedrības interesēs pieņemtu lēmumu atlikt nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņu, kaut gan maz ticams, ka cilvēku rīcībā, lai šīs iekavētās saistības nokārtotu, pēc pusgada vai gada varētu būt vairāk līdzekļu nekā šobrīd – drīzāk jau otrādi. Lūk, piemēram, Valsts ieņēmumu dienestā līdz pirmdienas pēcpusdienai kopumā saņemti 1195 iesniegumi par dīkstāves pabalstiem 5875 darba ņēmējiem, pabalsts jau izmaksāts 62 darba devējiem par 214 darbiniekiem 51112 eiro apmērā, bet nodokļu nomaksas pagarinājums piešķirts 458 uzņēmējiem.

Savukārt vakardienas attālinātajā preses konferencē ar VID ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes, kultūras ministra Naura Puntuļa, Kultūras ministrijas valsts sekretāres Daces Vilsones un Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietnieces Janas Muižnieces piedalīšanos tika lēsts, ka dīkstāves pabalsts, nepārsniedzot 700 eiro, varētu skart 12000 paš­nodarbināto personu un 13000 mikrouzņēmumu nodokļu maksātāju - 75% apmērā no līdz šim saņemtajiem ienākumiem pašnodarbinātajiem un 50% apmērā mikrouzņēmumos strādājošajiem, ar noteikumu, ka valsts izmaksātā dīkstāves pabalsta laikā nedrīkstēs būt citu ienākumu. Jautājums – cik ilgam laikam valstij pietiks naudas pabalstiem un ko darīs (ēdīs) šie tūkstoši tikai kultūras jomā vien pašnodarbināto un strādājošo, kad vienā (ne)jaukā dienā Eiropas piešķirtie miljoni būs iztērēti, ņemot vērā, ka ārkārtējā situācija valstī, visticamāk, 14. aprīlī vēl nebeigsies, bet tiks pagarināta par vairākiem mēnešiem.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru