Ziemassvētku gaisma Vecatē

- 27.Decembris, 2017
Pilsētās un novados
Portālā

Divas sestdienas pēc kārtas — 2. un 9. decembrī — Vecates pagasta kultūras centrā pēcpusdienās lielajā zālē čakli strādāja dažāda vecuma vietējie iedzīvotāji: no pavisam maza bērneļa šūpulītī blakus darbīgai māmiņai līdz pat kundzēm ar sudrabu matos. Te, visiem kopā darbojoties, tapa vairāki simti laternu — dekoratīvi noformētu stikla burciņu, kuras, papildinātas ar svecēm, 16. decembra vakarā izgaismoja Vecates parka celiņus.

Apmeklēju laternu darbnīcu otrajā sestdienā. Tikko ar pamatīgu stikla burciņu un citu laternu izgreznošanā izmantojamo materiālu kravu no Ēveles pagasta bija ieradusies biedrības Pāvulēni vadītāja Inese Karnāte, atlika vien visiem bariņā, čakli savā starpā palīdzot, pārklāt garā strīpā sarindotos galdus ar vecām avīzēm, un savi trīs desmiti strādātāju varēja ķerties pie darba.

Pie viena no galdiem ar otiņu strādā arī Vecates pagasta pārvaldes vadītāja Maija Kozlovska: «Paldies par šo jauko iespēju Pāvulēniem un mūsu Ivitai, kas mūs saaicinājuši kopā, lai mēs te varētu darboties! Pēc tam ar šīm pašu gatavotajām laternām varēsim izgaismot Vecati, lai visiem uz Ziemassvētkiem būtu gaišāks un priecīgāks prāts. Šī mums ir jau otrā kopā strādāšanas reize, pirmajā, manuprāt, bija pat kādi 40 cilvēki sanākuši. Šoreiz dažu trūkst, jo arī citur ir pasākumi. Nākamsestdien mums būs skaists pasākums, izgaismosim parka celiņus, arī šeit, pie kultūras centra,  būs pašu gatavotās laternas. Visdažādākajos veidos esam burciņas apkrāsojuši un aplīmējuši, būs skaisti, kad vēl svecītes iekšā degs! Gaišāks prāts būs... Paldies mūsu māksliniecei Ivitai Drunkai, viņa darbojas biedrībā Pāvulēni un bija ieteikusies, ka arī Vecatē šādu lukturīšu gatavošanu gribētu. Prieks, ka no vecatiešiem patiešām liela atsaucība! Vecates pagastā visu, ko bijām šogad plānojuši, esam izdarījuši. Ir ievilkta gaisma Austrumu centrā, te, pašā Vecatē, pie kultūras centra laukuma bruģēšana pabeigta, lielais sporta laukums pabeigts, pagastmājai durvis nomainītas, kāpnēm lendere uztaisīta, lai cilvēkiem vieglāk uzkāpt. Regulāri mums notiek kultūras pasākumi, tagad kultūras centrā pēc rekonstrukcijas gaišas, skaistas telpas. Cilvēki mūs atbalsta, uz visiem pasākumiem ir labs apmeklējums.»

Biedrības Pāvulēni vadītāja Inese Karnāte visu laiku kustībā — te pienes kādu apdares materiālu, te ierāda, kā pareizi izgreznot stikla burciņu: «No Ēveles Vecatē Pāvulēni nokļuva pavisam vienkārši. Mūsu biedrībai pievienojās Ivita Drunka, kura dzīvo Vecatē, viņa ir aktīvi iesaistījusies biedrības darbā, līdz ar to daudz tiek veikts tieši Vecates labā. Mūsu radošajām darbnīcām palika pāri līdzekļi no akciju sabiedrības Latvijas valsts meži sociālās palīdzības programmas projekta, ko administrē fonds Ziedot.lv, tad nu nolēmām īstenot Ivitas ideju — varētu svētkos izgaismot Vecati. Lai to izdarītu, man radās doma, ka mēs paši kopīgi ar vecatiešiem varētu izgatavot šos lukturīšus. Nevis atvest visu jau gatavu, bet paši savām rokām izgatavot tepat uz vietas no stikla burciņām, kas mājās ir liekas. Apglezno tās, aplīmē, dekupē — kāda nu kuram tā izdoma. Man no projekta ir šie materiāli, atliek tikai visiem kopā strādāt.»

Ivita Drunka, diplomēta floriste, ir Bauskā dzimusi zemgaliete, kura jau pārdesmit gadus dzīvo Vecatē un nu jau uzskata sevi par īstu vidzemnieci: «Es pati reizēm brīnos, no kurienes man tas mākslinieces talants... Šogad kopā ar Inesi (Karnāti) startējām novada pašvaldības vēlēšanās, un tad jau vajadzēja sagatavot kādu piedāvājumu tiem, kas nāks par mani balsot. Tad nu man idejas bira kā no pārpilnības raga, un Inesei tās visas bija jāuzklausa. Un viena no idejām bija par šādu izgaismošanu. Tas nebija ar Pāvulēniem kopā domāts, gribēju to lielo baržu vilkt uzņemties viena pati. Inese noklausījās un teica — man patika šī ideja...»

Inese: «Jā, daudzi varbūt runā, ka šī ideja ir špikota. Manuprāt, mums tā nav, tāpēc ka mēs to darīsim paši. Paši lukturīšus veidosim, paši izkarināsim kopā ar cilvēkiem, kuri šeit dzīvo un no tā iedvesmojas.»

Ivita: «Protams, šāda izgaismošana ir redzēta gan citur pasaulē, gan tepat kaimiņos Mazsalacā, gan arī Sietiņiezī. Cilvēku atsaucība ir liela. Pirmajā reizē 2. decembrī bija 38 dalībnieki, arī šodien vēl visi nav sanākuši, daži brīdināja, ka būs vēlāk. Un 16. decembrī mums te būs kārtīgs šovs!»

Inese: «Kad pēc pirmās nodarbības aizbraucu mājās Ēvelē, mani no Vecatē redzētā fascinēja tas, ka te patiešām ir tie cilvēki! Ir mammas ar pavisam maziem bērniem, pat zīdainīšiem, ir lielāki bērni vieni paši, re, šodien pat viens tētis pie galda strādā! Ir pagasta pārvaldes cilvēki, ir sociālais dienests... Visi nāk kopā, šeit cilvēki netiek šķiroti. Un patīk, ka šo ideju uzreiz pagastā atbalstīja — Igors (Korņējevs) uzreiz teica: jā, darām!»

Ivita: «Pēc šīm divām sestdienām var izdarīt secinājumu — Vecatē tomēr ir cilvēki, ir arī bērni, kaut gan ikdienā viņus uz ielas varbūt redz ļoti maz. Šeit ir tā vieta, kur viņus redz!

Vecates pagasta kultūras centra vadītājs Igors Korņējevs: «Viņi paši nāca ar savu ideju, piedāvāja šādu gaismekļu gatavošanu — kāpēc gan lai es nebūtu ar mieru? No sākuma meitenēm bija doma ar lukturīšiem ceļmalu nolikt, bet es no šīs idejas atrunāju un ieteicu labāk ar lukturīšiem izlikt parkā celiņus. Tas jau būs pavisam citādi — tas būs vesels sveču mežs Vecates parkā no 300 burciņām! Cilvēki varēs braukt un paskatīties, pafotografēt. Mums pagastā ir savs foto pulciņš, to vada Aleksejs Koziņecs, viņi pat novadā visus pasākumus apmeklē un dokumentē. Manuprāt, tas būs ļoti skaists pasākums.»

Noraugoties uz čaklo darbošanos no malas, pārsteidza tā labestība, kas valdīja pie darba galdiem — čakli un draudzīgi pulciņā strādāja pilnīgi visi. Nu, viena kārtīga Ziemassvētku pārsteigumu darbnīca, kurā nebija divu vienādu lukturīšu. Plānots bija izgatavot 300, taču visi kopā iespēja 372. Malači vecatieši!

Bet 16. decembra vakarā Vecates parks mirdzēja mazās sveču liesmiņās. Priecīgus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno gadu visiem!

LIETPRATĒJU STŪRĪTIS. Savus stikla apgleznošanas meistarstiķus veido pagasta pārvaldes vadītāja Maija Kozlovska (no kreisās) kopā ar kolēģēm, uz mirkli pārdomās iegrimusi Inese Karnāte, bet uz visu procesu apcerīgi noraugās Igors Korņējevs.

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Komentāri
Pievienot komentāru