Ir jāsadarbojas gudrāk

11.Aprīlis, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Augļu un ogu pārstrādes uzņēmuma SIA «COOPERATIVE» līdzīpašnieks NAURIS JURGENBERGS intervijā mūsu laikraksta otrdienas izdevumā pieskārās problēmai, pret kuru viņi paši jau atdūrušies ne pirmo gadu, proti, nespējai augļkopjiem vienoties efektīvā sadarbībā, veidojot kooperācijas, ar kuru palīdzību pēcāk iekarot eksporta tirgus.

«Pašlaik mēs paši eksportējam mazos apjomos. Gada griezumā salasās, bet partijas ir maziņas. Lai spētu ko vairāk, mums nepieciešama starptautiskā sertifikācija. Bet vai katrai saimniecībai, lai mēģinātu eksportēt, tagad vajadzētu sertificēties? Patiesībā neviens no viņiem nevar būt eksportspējīgs. Bet, ja mēs apvienotos, kur viens sertificētu visu pārstrādi, būtu citādi.

Ja paskatāmies uz citu augļkopju kooperācijām, tad to izpildījuma kvalitāte man nav līdz galam saprotama. Mana izpratne par sadarbību ir pilnīgi cita. Ir divas izteiktas sadarbības formas, kuras man neliekas pareizas.

Pirmā ir tāda: visi sadarbojas zem viena juridiska jumta – kooperatīvs ar tādu vai šādu nosaukumu. Apakšā tam ir daudz mazu saimniecību, un vienīgais kopējais ir tas, ka viņi ir šajā kooperatīvā un varbūt caur to tiek kaut kas pārdots vai pirkts. Tas ir viss. Bet kopīgi ieguldījumi, saimniekošanas veidi vai pētījumi – tie netiek veikti. Tātad tādām mazām saimnieciskām darbībām šāds kooperatīvs arī tiek izmantots.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru