Juris Mūrnieks

Juris Mūrnieks

Jauno mācību gadu uzsākot

1.Septembris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Klāt pirmais septembris ar ziediem, satraukumu, tikšanās prieku un skolas gaitu sākumu. Šis mācību gads droši vien ieies vēsturē ar to, ka uz skolu grib iet pat tā skolēnu daļa, kura ar mācībām bijusi uz «jūs». Pagājušā mācību gada attālinātā mācīšanās savu ir padarījusi.

Kā noslēdzās Latvijas aneksija…

4.Augusts, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Pirms 80 gadiem, 1940. gada 5. augustā, Latvija tika svinīgi uzņemta PSRS sastāvā. Mūsu valsts bija ne tikai okupēta, bet arī anektēta. Tas notika, rupji pārkāpjot gan Latvijas likumus, gan starptautiskās tiesību normas. Mūsdienu Krievija gan uzskata, ka tas viss noticis saskaņā ar tautas gribu un vēlēšanos. Bet ko var gribēt no valsts, kuras prezidents vēl joprojām lepojas ar Staļina spārnoto teicienu: «Nav svarīgi, kā balso, galvenais – kā saskaita balsis…»

14. jūnijs – Komunistiskā genocīda piemiņas diena

11.Jūnijs, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

1941. gada naktī no 13. uz 14. jūniju padomju sistēma veica vienu no lielākajiem noziegumiem pret Latvijas iedzīvotājiem. Bez tiesas sprieduma uz tālākajiem PSRS reģioniem piespiedu kārtā pārvietoja 15424 cilvēkus. Salīdzinājumam – aptuveni tik iedzīvotāju pirms dažiem gadiem dzīvoja Cēsīs.

Šis jocīgais mācību gads

4.Jūnijs, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Skolēniem ir beidzies kārtējais mācību gads. To, ka nepilnus trīs mēnešus mācības notiks attālināti, vēl marta sākumā, visticamāk, nezināja neviens gaišreģis. Tagad uz šo laiku varam atskatīties kā uz neseno vēsturi.

Latvijas Republikas otrā dzimšanas diena (1)

30.Aprīlis, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

2020. gada 4. maijā paies trīsdesmit gadu, kopš tika pieņemta deklarācija par Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanu. Šajā laikā uzaugusi jauna paaudze, kurai Latvijas atrašanās Padomju Savienībā ir tikai vēsture. Šajos gados bijuši gan veiksmes stāsti, gan arī piedzīvotas neveiksmes. Katram par šo laiku ir savas pārdomas un savs vērtējums. Tomēr jāatzīst, ka Baltijas valstis ir vienīgās no bijušās «padomijas», kurām izdevies kļūt par demo­krātiskām valstīm ar tirgus ekonomiku. 

Vēstures rakstīšana un pārrakstīšana

20.Februāris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Ikviens no mums, pat īpaši neizdomājoties, varēs nosaukt kādu vēstures notikumu, faktu. Iespējams, pat zinās attiecīgā notikuma gadu un datumu. Mēs zinām, ka 1918. gada 18. novembrī tika proklamēta Latvijas Republika. Tāpat skaidrs, ka 1919. gada 11. novembrī tika gūta uzvara pār Bermonta karaspēku Pārdaugavā.

Ķīnas «Černobiļa»

11.Februāris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Nu jau tālajā 1986. gadā, agrā 26. aprīļa rītā, Černobiļas atom-elektrostacijā notika avārija. Mūsdienās to klasificē kā lielāko negadījumu atomelektrostaciju izmantošanas laikā visā pasaulē.

Daži ieteikumi budžeta ieņēmumu palielināšanai…

30.Janvāris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Vēl dažas dienas, un jaunajā, 2020. gadā, būsim nodzīvojuši pirmo mēnesi. Pirmo gadu aizvadījusi arī K. Kariņa vadītā valdība. Ņemot vērā to, cik atšķirīgi politiskie spēki veido valdošo koalīciju, varam apsveikt Ministru prezidentu par spēju to visu saturēt kopā. 

«Nu kā var nesolīt…»

3.Decembris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Šos nu jau par folkloru kļuvušos vārdus savulaik, iesaistoties politikā, teica Einars Repše. Gadi iet, bet bijušā Latvijas Bankas vadītāja un politiķa teiktais vēl joprojām savu nozīmi nav zaudējis. Īpaši Saeimas priekšvēlēšanu posmā. Vēlētāju balsis taču kaut kā jādabū.

Uzpūš vējš, un sākas problēmas…

31.Oktobris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Svētdien pārdzīvojām tādu stiprāku vēju. Atbilstoši terminoloģijai var droši teikt, ka vēja brāzmas vietām atbilda stipras vētras spēkam. Salīdzinot ar 1969. gada orkānu, kad vēja ātrums sasniedza 44 metrus sekundē, tagad tāds nieks vien bija. Piedevām daba apžēlojās – kokiem lapas bija nobirušas, sniegs nesniga. Bet pietika jau tāpat. Lūza koki, bija īsāki vai ilgāki pārtraukumi elektrības piegādē.

Visu mēs nevarēsim, bet tas nav nekas jauns

5.Septembris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Virsrakstā ietvertos vārdus teica Krišjānis Kariņš, turklāt tos attiecināja uz nākamā gada valsts budžetu. Kā jau ierasts, strīdi un debates sākas par papildu finansējuma sadali. Politisko spēku daudz, vēlēšanu laikā tika sasolīts «ne pa jokam». Turklāt tagad vainu vairs īsti nevarēs novelt uz iepriekšējo valdību.

Pārdomas par pašvaldību reformu

29.Augusts, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Jau labu laiku viens no ziņu galvenajiem tematiem ir gaidāmā pašvaldību reforma. Puslīdz skaidrs, ka 2021. gadā esošā novadu sistēma tiks mainīta. Precīzs jauno novadu skaits varbūt ir zināms ministriju gaiteņos, bet visticamāk, ka vēl gaidāmas pārmaiņas.

«Baltijas ceļam» – trīsdesmit

14.Augusts, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

1989. gada 23. augustā norisinājās vēsturiskā «Baltijas ceļa» akcija. Pulksten septiņos vakarā ap diviem miljoniem cilvēku sadevās rokās un uz aptuveni 15 minūtēm izveidoja dzīvu ķēdi, kas savienoja Tallinu, Rīgu un Viļņu. Precīzs akcijas dalībnieku skaits nav zināms, turklāt dažādos informācijas avotos tas būtiski atšķiras.

Ceļu remonti un mēs

19.Jūlijs, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Latvijā, paldies Dievam, pagaidām ir četri gadalaiki. Un, gribam vai negribam, gadalaiki ietekmē arī veicamo darbu secību. Ceļu remonti ir viena no jomām, kas var notikt tikai gada siltajā laikā.

Kaimiņu nodokļu kari

2.Jūlijs, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Jau labu laiku masu mediju uzmanības centrā ir Igaunijas lēmums būtiski pazemināt akcīzes nodokli alkoholam un tam sekojošā Latvijas atbildes reakcija. Domāju, visi saprot, ka būtisku valsts budžeta ieņēmumu daļu veido akcīzes nodoklis. Latvijā to piemēro naftas produktiem, tabakas izstrādājumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un alum. Tāpat papildus maksājam par dabasgāzi un kafiju, kā arī dažām citām precēm. Akcīzes nodokļa likmi nosaka katra valsts individuāli, un tā var būtiski atšķirties.

16. marts…

14.Marts, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Tuvojas kārtējais 16. marts. Formāli tā nav ne svētku, ne arī piemiņas diena. Oficiāli atzīmējamo dienu sarakstā Latviešu leģiona piemiņas diena bija tikai 1999. gadā. Pēc tam, vadoties pēc principa «pasaule mūs nesapratīs», Latviešu leģiona atceres diena kļuva par samērā plaši atzīmējamu privātu pasākumu, kurā daži simti bijušo karavīru, viņu tuvinieku un draugu arī šogad piedalīsies dievkalpojumā, dosies pie Brīvības pieminekļa un noliks ziedus brāļu kapos Lestenē. Atcerēsies jaunību, bojā gājušos cīņu biedrus, sapni par «brīvības cīņu vēstures atkārtošanos». Kas gan tur slikts?

Pirms simt gadiem Latvijā

15.Novembris, 2018
Viedokļi
Laikrakstā

Šā gada 18. novembrī Latvija pievienosies Eiropas valstīm – simtgadniecēm. Pirms simt gadiem Latvijas politiķi spēja vienoties un proklamēt neatkarīgu, demokrātisku valsti, kurā ietilpa visi vēsturiski etnogrāfiskie novadi, to skaitā Latgale, kura ilgstoši bija atradusies Vitebskas guberņā.

Cits 11. novembris

25.Oktobris, 2018
Viedokļi
Laikrakstā

11. novembris Latvijas iedzīvotājiem neapšaubāmi sais-tās ar Lāčplēša dienu. 1919. gada 11. novembrī Latvijas armija ar sabiedroto atbalstu atbrīvoja Pārdaugavu no Bermonta karaspēka daļām un izcīnīja vienu no svarīgākajām uzvarām Brīvības cīņās.

Pēcvēlēšanu pārdomas

11.Oktobris, 2018
Viedokļi
Laikrakstā

13. Saeimas vēlēšanas aizvadītas. Sestdienas un svētdienas «gaidīšanas svētki» beigušies. Kā tika prognozēts, jaunajā Saeimā iekļuvuši septiņu politisko spēku pārstāvji.