Guntis Vīksna

Guntis Vīksna

Pa Valmieras minerālūdens pēdām. I

30.Oktobris, 2019
Valmierietis
Laikrakstā

Pagājušajā gadā, lielākoties par šo faktu pat neaizdomājoties, esam nosvinējuši 90 gadus Valmieras minerālūdenim, ko mūsu pilsētā atklāja vēl pirms Otrā pasaules kara – 1928. gadā. Cik tad nu vairs tālu līdz šī notikuma simtgadei 2028. gadā, tāpēc mēģināsim visi kopā atsvaidzināt informāciju par šo interesanto zemes dzīļu pienesumu Valmieras vēsturē. Nepretendēju uz visu te pieminēto lietu pirmatklājēja statusu, jo šim, ceru, interesantajam pastāstam pamatā ir 2013. gadā ar gala ziņojumu dokumentēts SIA Valmieras Ūdens pasūtīts pētījums Valmieras minerālūdens praktiskās izmantošanas komercdarbībā, kuru ar uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Induļa Frišfelda laipnu gādību un uzņēmuma darbinieces Ingrīdas Kraukles palīdzīgu roku viņnedēļ saņēmu savā rīcībā.

Pūces vanckars

25.Oktobris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Vakar ar lielu pompu visai valstij tika paziņots, ka Saeimā iesniegts izskatīšanai valdības, faktiski VARAM, sagatavotais Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojekts, tautas valodā sakot, reģionālās reformas projekts. Nezinu, vai citur tas tika pieminēts, bet savā auto radio Skonto ēterā skaidri sadzirdēju arī ļoti būtisku piebildi – likumprojekts nav saskaņots ar Pašvaldību savienību un Lielo pilsētu apvienību.

Netipisks Zviedrijas latvietis

25.Oktobris, 2019
Viesis
Laikrakstā

Stokholmā viņu sauc Georg Thars, Rīgā, Valmierā, Cēsīs un citur Latvijā viņš ir Juris Tārs. Mans sarunas biedrs ir vīrs kurš līdz pat šai baltai dienai nezina savus radu rakstus pirmskara Latvijā. Ilgus gadus Juris nodzīvojis Zviedrijā, taču savu īsto mīlestību atradis jau atjaunotajā Latvijas Republikā un kopš 1994. gada dzīvo ar vienu kāju Stokholmā, ar otru Rīgā. Jura dzīves gājums ir bezgala interesants, vairākiem liktenīgiem pavērsieniem pilns, papildus citiem darbiem viņš ir arī rakstnieks un gleznotājs, taču bez ekskursiju vadītāja bijis arī zvejnieks, kantora darbinieks un pat taksists. Vienā lappusē to neizstāstīt, mēģināšu no četru stundu garās sarunas šovasar Valmierā izraut interesantāko.

Bubuļi – reālie un šķietamie

25.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

No vairākiem valmieriešiem dzirdētas runas, ka tagad pilsētā esot uzstādīti arī stacionārie fotoradari, kuri tad nu ķeršot ātruma pārkāpējus, un soda kvītis pa pastu nākšot kā palu ūdeņi Gaujā! Rūcamlapa aplūkoja uz vietas divas pieminētās iekārtas – kamerām līdzīgi putnu būrīši uzstādīti uz luksofora staba Tērbatas ielas un Valkas ielas krustojumā pie Viesturlaukuma, tāda pati iekārta arī pie iebrauktuves Valmierā pa Matīšu šoseju. Kādam nolūkam šīs uzpariktes domātas, skaidrību viesa Valmieras pilsētas pašvaldības Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes ceļu būvinženiere Inese Kokenberga, telefonsarunā pastāstot, ka uzstādītās iekārtas paredzētas vispirms novērošanai. Jā, tajās varēs fiksēt arī garām braucošo transporta līdzekļu numurus, taču kameru uzdevums neesot pildīt fotoradara funkcijas, līdz ar to izpaliks arī ātruma pārkāpēju sodīšana pēc šīs informācijas. Ar papildu redzīgu aci gan šajā teritorijā katram turpmāk jārēķinās. Valmierā jau uzstādītas divas šādas novērošanas kameras, būšot vēl divas – arī pie iebrauktuvēm pilsētā.

Kaķu lobija ēnā

25.Oktobris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Kašķis starp meža izstrādātājiem un zaļajiem Latvijā nav vakar radies. Vieniem tas ir bizness, pietiekami caurspīdīgs un regulēts no valsts puses, otriem – cīņa par savu ideju, kas reizēm pieņem arī visai absurdus veidolus. Sevišķi lieli strīdi ir par putnu ligzdošanas vietām un to ekskluzīvo statusu mežu masīvos. No vienas puses te ir zemju īpašnieki, no otras – vides aktīvisti. Abu pušu viedokļi radikāli atšķiras, ļoti reti izdodas atrast saprātīgu kompromisu, kaut arī nevar noliegt, ka tiek veikti pētījumi un vākta statistika otras puses pārliecināšanai. Taču reizēm to vienkārši neņem vērā!

Rietumu industriālā maģistrāle – finiša taisnē

22.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Ikgadējā aktīvā ceļu būvdarbu sezona tuvojas noslēgumam. To var teikt arī par darbiem lielākajā Valmieras ielu būves projektā – Valmieras Rietumu industriālās maģistrāles būvniecībā, kur darbus plānots pabeigt jau līdz šī gada beigām. Šo objektu būvē valmieriešiem labi pazīstamā un līdz šim par veikumu citviet pilsētā kvalitātes ziņā uzteicamā ceļu būvfirma SIA Limbažu ceļi, realizējot patiešām vērienīgu un tehniski ļoti sarežģītu pašmāju ceļu projektētāju biroja SIA Ceļu komforts projektu, kura realizēšanai piešķirts Eiropas Kohēzijas fonda līdzfinansējums 2870688 eiro apmērā. Rietumu industriālās maģistrāles projekta kopējie attiecināmie izdevumi ir 4,012 miljoni eiro.

Valmiermuižā būs augstāks pakalpojumu līmenis

22.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Pagājušajā nedēļā 15. oktobrī notika būtisks pavērsiens Valmiermuižas iedzīvotāju dzīvē – saskaņā ar SIA Valmieras ūdens dalībnieku sapulcē pieņemto lēmumu Burtnieku novada pašvaldība nodevusi uzņēmumam Valmiermuižā esošos ūdensapgādes un kanalizācijas tīklus, veicot mantisko ieguldījumu uzņēmuma pamatkapitālā. Turpmāk ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu apsaimniekošanu un uzturēšanu veiks SIA Valmieras ūdens, piegādājot iedzīvotājiem dzeramo ūdeni un novadot notekūdeņus.

Pēcpusdiena vēsturei un kultūrai

22.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Pagājušajā ceturtdienā Valmieras pagastā notika uzreiz divi Valmiermuižas vēsturei veltīti pasākumi. Vispirms mūru restaurators ar 20 gadu pieredzi Juris Pavlovs dalījās savā praktiskā darba pieredzē, rādot savu jaunāko veikumu – sešus restaurētus posmus laukakmeņu mūrī, kas apjož SIA Valmiermuižas alus ražotnes teritoriju. Šis darbs paveikts, izmantojot Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes līdzfinansējumu, kam klāt arī Valmiermuižas alus ražotāju artava.

Nopietni darbi Burtnieka krastā un Rencēnos

22.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Patlaban Burtnieku novadā tiek realizēti divi lieli SIA Zemkopības ministrijas Nekustamie īpašumi pasūtīti projekti. Pagājušajā nedēļā Burtnieks pabija abos objektos – gan jaunās Silzemnieku poldera sūkņu stacijas būvlaukumā, gan apraudzīja, kā sokas caurtekas pārbūve uz autoceļa Rencēni - Silzemnieki Rencēnos.

Kokam iekšā neielīdīsi

19.Oktobris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Rudens nāk ar lielu vēju, kuram reizēm ir pat vētras spēks. Pret šādu jaudīgu pūtienu iztur ne jau katrs koks. Varbūt vieglāk lielās brāzmas iztur pamatīgāki meža masīvi, taču atsevišķi augoši vecāki koki, arī sen jau stādītas alejas šādā spēcīgā vējā, manuprāt, ir pietiekami bīstamas gan braucējiem, gan gājējiem. Pēdējiem varbūt pat vieglāk būs izvairīties no krītoša zara, galu galā tādā laikā īpaši arī nav ko meklēt šādās pastaigu vietās, kamēr automašīnā pie stūres sēdošajam noreaģēt būs grūtāk – auto jumts taču neļaus redzēt krītošo zaru.

Ķīselis 40 minūšu garumā

19.Oktobris, 2019
Sports
Laikrakstā

Tā var raksturot Valmiera Glass/Vidzemes Augstskolas basketbolistu pārsteidzoši gaudeno sniegumu trešdienas mačā savā laukumā, Valmieras basketbola fanu priekšā Pafbet Latvijas – Igaunijas līgas čempionātā piedzīvojot pamatīgu kāvienu no viesiem – Ogres basketbolistiem. Tādi pretmeti – mājinieku gandrīz pilnīga apātija pret viesu azartu, ātrumu un pārliecību – VOC hallē basketbolā sen nebija piedzīvoti...

Sava zara cirtēji

17.Oktobris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Par savas laimes kalējiem šoreiz nesanāks, lai kā būtu gribējies. Latvijai kaimiņos ārzemnieki būvē jaunas ražotnes, tie ir ļoti nopietni, pasaules mēroga uzņēmumi, kuri dos simtiem un tūkstošiem jaunu darba vietu un kuru klātbūtne valstī savā ziņā no iekšpuses stiprina konkrētās valsts drošību pret kaut kādiem agresijas precedentiem no ārienes, savukārt potenciālajiem ārvalstu investoriem uz ārpusi dod precīzu signālu: te ir vērts ieguldīt, jo te jau tagad apgrozās liels ārvalstu kapitāls.

Lai Latvijā netrūktu jaunu, veselīgu mežu

15.Oktobris, 2019
Ekonomika
Laikrakstā

Pagājušajā piektdienā noslēdzās vērienīgs ikgadējais Latvijas Valsts mežu iepirkums uz sešiem mežsaimniecības darbu veidiem, pavisam kopā 166875 hektāros visā Latvijā. Uzņēmuma Rietumvidzemes mežkopības vadītājs Guntars Kampernovs Liesmai par šīm lietām pastāstīja sīkāk.

Neviesmīlīgie Ventspils valmierieši

15.Oktobris, 2019
Sports
Laikrakstā

Tieši tā var teikt par mūsu basketbolistu sestdienas izbraukuma spēli Ventspilī pret pērnās sezonas Latvijas – Igaunijas līgas čempioniem, jo mājnieku sastāvā vieni no galvenajiem uzvaras kaldinātājiem šoreiz bija tieši abi Valmierā basketbola profesionālās prasmes attīstījušie Jāņi – Bērziņš alias Bonis Ventspils komandā bija jau pērn, bet Kaufmanis jeb Kauča, neapstrīdams pērnās sezonas valmieriešu labākais snaiperis, kurzemnieku rindas papildinājis šosezon.

Copes dārgumu lāde mašīnai uz jumta

12.Oktobris, 2019
Dzīvesstils
Laikrakstā

Rudens ir lielo līdaku laiks, pa starpu ezerā var patrāpīties arī kāds apmēros un svarā ronāks kaulacis, tātad arī zandartiem jābūt gataviem. Vārdu sakot, kārtīgam copes vīram oktobrī – un ne tikai – allaž jābūt klāt vismaz pāris spiningu kātiem; ja uz copi tiek braukts vismaz divatā ar vienu auto, tad ļoti svarīgi ir līdz ūdeņiem un atkal atpakaļ neskartus nogādāt varbūt pat pusduci spiningu kātu. Protams, tā pati problēma arī karpiniekiem un vēl citiem makšķerniekiem.

Uzvaru rēķins atklāts!

12.Oktobris, 2019
Sports
Laikrakstā

Trešdien Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola basketbolisti izcīnīja pirmo uzvaru jaunajā Pafbet Latvijas – Igaunijas līgas čempionātā, viesos Tallinā abpusēji rezultatīvā spēlē ar izcilu aizsardzību mača galotnē pret Taltech atgūstot vadību un to noturot.

Taupīšanas čempionu dāsnie tēriņi

10.Oktobris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dmitrijs Trofimovs pirmdien publiski iebrauca auzās, paziņojot, ka fotoradari, kuri pēc tik ilgas cīkstēšanās pirms dažiem gadiem tika uzstādīti uz Latvijas ceļiem, plānoto peļņu nenes. Plānoto peļņu? Izrādās, soda naudu apjoms tiek plānots, tiesa, par to kaunīgi visu laiku, būs jau kādi 20 gadi, klusēts... Populārā TV raidījuma Zebra vadītājs Pauls Timrots uz ministrijas valsts sekretāra paziņojumu, ka no stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to esošo fotoradaru turpmāka darbība un jaunu fotoradaru iegāde ir zem jautājuma zīmes, reaģēja nekavējoties un ļoti skarbi, taču absolūti precīzi: «Ja Iekšlietu ministrija domā, ka vajag kaut ko ietaupīt un vajag radīt peļņu, tad, es domāju, sāciet paši ar sevi! Iekšlietu ministrijā tik daudziem ir pistoles un neko nav nošāvuši. Pilnīgi neefektīvi! Nepērciet vairs pistoles, nepērciet vairs lodes un pamatīgi ietaupīsiet!»

Jāņa Daliņa stadions: beigu termiņos būs korekcijas

10.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Vakardien Liesma pabija Valmieras patlaban lielākajā būvobjektā – Jāņa Daliņa stadiona kompleksā. Darbi šeit joprojām turpinās, arī paveikts daudz, taču dažādu objektīvu apstākļu pēc jau šobrīd ir skaidrs, ka sākotnēji plānotajos objekta nodošanas termiņos celtnieki neiekļausies, nobīde varētu būt vairāku mēnešu garumā. Par to vēl jālemj pasūtītājam kopā ar ģenerāluzņēmēju.

Dažas medību suņu dresūras ābeces patiesības

10.Oktobris, 2019
Dzīvesstils
Laikrakstā

Ir oktobra otrā ceturtdiena, tāpēc vesela lappuse Ar bisi un makšķeri. Šoreiz būs par bisēm un to vairāk vai mazāk prasmīgiem lietotājiem, iesildoties pirms viņnedēļ sestdien jau uzsāktās dzinēju medību sezonas, tāpat par dzirdēto Lizdēnos notikušajā Latvijas Meža Programmas 2019 seminārā ar bezgala interesantu tēmu apvienojumu: Kinoloģija. Medību suņi, to izmantošana medībās. Medības un dabas aizsardzība. Aktualitātes. Ieroču aprites likums. No solītajiem runātājiem iztrūka tikai pats Latvijas Meža Programmas vadītājs, toties bezgala kolorīts stāstnieks savā iznācienā bija Raimo Jansons no Latvijas Mednieku kinoloģiskās apvienības. Par aktuālām tēmām un interesanti stāstīja un diskusijā ar sabraukušajiem medniekiem iesaistījās žurnāla Medības galvenā redaktore, pati kaislīga medniece un arīdzan medību suņu īpašniece Linda Dombrovska. Ar jaunākajām pārmaiņām medību ieroču aprites likumdošanā iepazīstināja vienīgais klātesošais uniformā – Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes KKP Licencēšanas un atļauju sistēmas inspektors Juris Veispals. Žēl tikai, ka šoreiz klausītāju bija maz, toties visi bija ļoti nopietni ar medībām aizrāvušies puiši un vīri.