Viesos pie priežu vecmāmiņas

- 21.Septembris, 2018
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Priede Gada koks bija pērn. Tad daudz rakstīju par tuvumā un tālumā esošajām izcilniecēm. Taču tikai nesen uzzināju, ka esmu parādnieks: neko neesmu stāstījis par Kaķa dižpriedi, kuru īpašo koku zinātājs Guntis Eniņš ir nosaucis pat par visu mūsu priežu vecmāmiņu. Dižpriedēm nosaukumus parasti piešķir pēc tuvāko seno māju nosaukuma.

Tā savu vārdu ieguvusi arī šī priede, jo atrodas aizsargājamo ainavu apvidus «Ziemeļgauja» teritorijā pie Gaujas vecupes apmēram 600 metrus uz dienvidiem no kādreizējām Kaķu mājām. To kā vecāko augošo koku šajā mežā apzināja jau 1998. gadā. Tā vērtētāju uzmanību piesaistīja ar pamatīgo apkārtmēru (3,05 metri) un augumu (27 metri). Taču īpašajā, vecmāmiņas godā šī priede tika iecelta, kad pirms nedaudz gadiem pie tās pētnieki ieradās ar Preslera svārpstu (tas veidots kā cilindrs un ļauj iegūt koksnes paraugu cilindra iekšienē) un pēc gadu gredzeniem noteica, ka tās vecums ir vismaz 380 gadi. Tādējādi Kaķu dižpriede kļuva par visvecāko šobrīd zināmo visā Latvijā. Te jāpiebilst, ka ilgi pat par 600 gadus vecu tika uzskatīta Zauskas priede, kas līdz 1954. gadam kuploja Smiltenes pagastā. Taču, kad tā nokalta, atklājās, ka tā dzīvojusi vien 370 gadus.

SLAIDĀ VECMĀMIŅA. Lai Dieviņš dod iespēju visiem kokiem tādu veselību saglabāt, kāda 380 gadu vecumā ir Kaķu dižpriedei! Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru