Vienmēr ir ko darīt

- 10.Septembris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

ANDRIS BELOUSOVS ir vecākais dēls ģimenē, un tā nu ir sanācis, ka viņš pēc sentēvu tradīcijām gatavs turpināt saimniekošanu vecāku dibinātajā piemājas saimniecībā Zaļkalni Ķoņu pagastā. Savulaik beidzis Ķoņu skolu, pēc tam Virķēnos apguvis būvgaldnieka specialitāti, kādu laiku strādājis celtniecībā, taču nācis pie slēdziena, ka labāk būt neatkarīgam, kopjot savu zemi. Kamēr vecāki nodarbojas ar piena lopkopību, Andris apstrādā tīrumus.

«Manā uzraudzībā ir visa zeme apmēram 100 ha platībā, gatavoju barību gan pašu ganāmpulkam, gan pārdošanai, kā arī ražoju graudus. Pusi lauku aizņem graudaugi, pārējo – zālāji. Lopbarība tiek gatavota gan tranšejās, kur ar tehniku palīdz Agro kopdarbs, gan rulonos. Visus darbus – miglošanas, pārbaudes un izsekošanas – daru pats, ja kaut kas nav skaidrs, piezvanu agronomam, kurš mani konsultē. Pēdējo trīs gadu laikā iekuļu jau līdz sešām tonnām no hektāra, graudus vedu uz kooperatīvo savienību Daiva Jeros, kuras biedrs esmu jau piekto gadu. Lopbarības miltus gatavoju pirmkārt jau pašu lopiem, bet atlikušais tiek realizēts, arī pārtikas rudzi un auzas. Par pagājušā gada ražām nopirku jaunu traktoru Belarus. Gribējām pirkt kaut ko lietotu, bet cenas lietotajai tehnikai bija padārgas, tāpēc secinājām, ka labāk gādāt jaunu. Kredītu nav nekādu, cik varu izdarīt, visu daru pats; būtu vairāk zemes, darītu vēl vairāk. Šogad ļoti labi padevušies rudzi, kaut arī kombains saniķojās, palaimējās visu labi nokult, jo bija, kas laikā atbrauc palīgā. Tāpēc tuvākajos plānos – gādāt jaudīgāku kombainu, jo pašreizējo pirkām, kad apsaimniekošanā bija tikai 20 hektāri. Tad varēs vecos zālājus izmantot graudu audzēšanai lielākās platībās.

Ganāmpulks nav liels, kopā ar jaunajām un grūsnajām telēm pavisam 25 lopiņi, no tiem tikai 10 slaucamas govis, kuras gadā katra dod 7000 litru piena. Pienu ik pārdienas savāc SIA Zeltalejas. Govis tiek laistas ganībās arī ziemā līdz mīnus desmit grādiem. Tiek paplašināti teļu aploki, tāpat iegūsim kādu hektāru klāt ganībām, izlīdzinot karjerā no grāvju remonta iegūto melnzemi. Lopbarība sagatavota jau gadam uz priekšu. Ar laiku, piebūvējot klāt saimniecības ēkas, varētu ganāmpulku palielināt līdz trīsdesmit govīm.»

Jautāts, vai jaunam cilvēkam laukos nav garlaicīgi, Andris atbild noliedzoši: «Visu laiku ir ko darīt. Tagad jāgatavojas rudzu sējai, tos sēšu 15 hektāru platībā, savedu mājās barības rulonus, arī zari jāvāc karjerā. Retajos atpūtas brīžos ar draugiem izbraucam kādu līkumu ar močiem vai pamakšķerēju.»

ANDRIS BELOUSOVS labprāt ganāmpulku palielinātu, un izskatās, ka telītes šo saimnieka ideju būtu gatavas atbalstīt. Jāņa Līgata foto

Komentāri
Pievienot komentāru