Vērtīgo trauku pasaule

- 26.Janvāris, 2024
Nedēļas nogale
Laikrakstā

Pārskatot vecvecāku bufetes, mēs atrodam traukus, kas tagad šķiet īpaši, un tad mēs uzzinām, ka ļoti daudz no šī trauslā skaistuma tapis tepat Rīgā.

Par trauku izcelsmi vairāk pastāsta tā marka, kas iespiesta šķīvja vai terīnes apakšā, un tur var būt vēsts no Kuzņecova, Jesena vai Rīgas porcelāna fabrikas agrāko vai pēdējo gadu veikuma. 

Mans vēstures atklājums 

Es nezināju, ka Ķengaragā, kur vairāk nekā 150 gadus, ar pārtraukumiem vien divu pasaules karu dēļ, ražoja skaisto no fajansa un porcelāna, tagad slejas tirdz­niecības centrs «Akropole». Kad uzzināju, man gribējās saprast vairāk. Kuzņecovs, Jesens un Rīgas porcelāns.... 1841. Sidors Kuzņecovs nodibina pirmo porcelāna un fajansa fabriku Baltijā, fabriku uzbūvē Ķengaragā, bet 1886. Jakob Karl Jessen dibina porcelāna fabriku un to uzbūvē Jaunmīlgrāvī. Pa starpu ir kari, laikmeta grieži, kad fabrikas darbu turpina gan Krievijā, gan Ukrainā, uz laiku to darbība atkal uzņem apgriezienus Rīgā.

SKAISTI UN RETI, tā zinātāji saka par šo pusdienu servīzi. Tā ražota pagājušā gadsimta 50. gados, tās nosaukums vienkāršs ‘Gludā’. Retums nav pati servīze, bet dekols ar sārto āboliņu. Foto no interneta


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru