Valmieras stāsts – stabils un pārliecinošs

- 7.Novembris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Pagājušajā piektdienā Valmieras muzeja Velvju zālē tika atklāta ekspozīcija Prezidentu spēles, kas veltīta Latvijas simtgadei un būs skatāma turpmākos divus gadus. «Mūsu izstādes nosaukums ir Prezidentu spēles, bet prezidenti kā vēsturiskas figūras šajā mūsu vēsturiskās spēles laukumā veidos tikai fonu, iezīmējot laika līniju, jo šis stāsts ir par pašu tuvāko – Valmieras pilsētu, tās teritoriālo robežu pārmaiņām, interesantiem vēstures notikumiem. Izstādes mērķis ir atcerēties šos vēstures stāstus un ne tikai pārdomāt, bet arī celt tos saulītē un ļaut uzzināt citiem, tāpēc aicinām jebkuru esošo vai bijušo valmierieti šos stāstus uzrakstīt – vēstulē vai elektroniski – un atsūtīt muzejam,» atklājot pasākumu, klātesošos uzrunāja muzeja direktore Iveta Blūma.

«Valmiera ir īpaša ar izaugsmi abos krastos,» direktores domu turpināja viena no izstādes veidotājām Ingrīda Zīriņa, aicinot vērot un vērtēt, kā pilsēta attīstījusies 100 gados, un lepoties, ka pēdējie Latvijas prezidenti un premjerministri cieši saistīti ar Valmieru.

Tā kā pilsētu mēri uzskatāmi par vietējās nozīmes prezidentiem, savās atmiņās tika aicināti dalīties klātesošie kādreizējie pašvaldības vadītāji.

Jānis Zemļickis (amatā no 1984. līdz 1988.): «Paldies visiem, kas veidoja izstādi. Es to laiku atceros no citas puses – virs galvas bija rajona izpildkomiteja, paldies Jānim Dunduram, ka ļāva darboties. Dzīvokļu rinda bija pagrīdē, grūtākais bija dabūt to pie sienas, lai visi redz, tas pats bija ar bērnudārziem. Tad gan uzņēmumi lepojās ne tikai ar produkciju, bet cēla dzīvokļus un pirmsskolas iestādes un ar uzņēmumu vadītājiem varēja vienoties par daudzām labām lietām. Par pilsētas izpildkomitejas darbu – man jāatvainojas Jānim Baikam – štati bija stipri mazāki, mājai bija viens stāvs un tas pats tika dalīts, viena mašīna – vecā Volga, laiks nebija viegls, mira vadības, ik pa brīdim bija jāmaina karoga lentes. Brauca ciemos Valmieras goda pilsoņi, es priecājos, ka neesmu nodzēries, jo vajadzēja prast Muhinas radītajā glāzē ielieto reizēm pāri plecam mest. Par pārējo: man apkārt bija ļoti romantiski cilvēki, tagadējā, toreiz teica ZAGSa, direktore Rita Viļumsone – sekretāre, Vija Kuģe bija vietniece, vēl tagad šīs jaunās dāmas es ar prieku atceros.»

PĀRMAIŅU LAIKA prezidenti: no kreisās – pēdējais komunists Jānis Zemļickis, pārejas modelis Juris Sleņģis un Valmieras stūrmanis jau atjaunotajā brīvvalstī Oskars Spurdziņš. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru