«VAKS» – 10% no visa Latvijas graudu kopējā vākuma

- 8.Augusts, 2018
Ekonomika
Laikrakstā

Vidzemes un Latgales graudu audzētāju LPKS «VAKS» savās ražošanas bāzēs Valmierā, Matīšos, Gulbenē un Varakļānos 80 dažādu izmēru un ietilpības graudu uzglabāšanas torņos kopā var uzņemt apmēram 120000 tonnu ražas. Kā ar torņu piepildīšanu sokas šajā netipiski karstajā un sausajā vasarā? Stāsta «VAKS» valdes priekšsēdētājs INDULIS JANSONS.

GRAUDI JĀDZESĒ. «VAKS» valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons rāda vienu no šīs karstās sezonas jauninājumiem – Vācijā ražoto graudu dzesētāju. A. Koziņeca foto

Ražas novākšana Vidzemē un Latgalē – «VAKS» biedru laukos – nu jau vairākas nedēļas rit pilnā sparā.

Tiesa, arī jaunajā darbu cēlienā arvien vēl izjūtam aizvadītās sezonas dabas untumu sekas. Ja atceramies – pērn ražas laikā tik ilgi un stipri lija, ka daudzviet un īpaši jau Latgales pusē laukus fiziski nevarēja novākt, lai  īstajā laikā atbrīvotu platības un tajās iesētu ziemājus. Tad nu kopumā ziemāju šogad mums ir salīdzinoši mazāk nekā citu gadu.  Vidzemē tie vēl ir, bet Varakļānos – tikpat kā nav. Un tur, kur arī ziemāji izauga, tie tomēr ir krietni vāji. Ja diemžēl var iekult vien līdz 3 tonnām ražas, tad mūsdienās pie jaunajām, jaudīgajām tehnoloģijām un izmaksām graudkopim tas ir stipri par maz.

Arī ar vasarājiem nebūt neklājas viegli. Ieilgušais šīs vasaras sausums un karstums ražas ir mazinājis, tad nu tas liek katram graudkopim pašam atbildīgi izvērtēt – ir vai nav vērts šādu ražu vākt.

Vācijā, piemēram, daļa lauksaimnieku svelmē izdegušo labību iear zemē. Mēs saviem biedriem šajā ziņā padomus nedodam, jo tikai viņu ziņā ir pieņemt tik izšķirīgus lēmumus.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru