«Torņu cīņas 2018» — arī pie Burtnieka

- 8.Maijs, 2018
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Lai gan daudzi gājputniem veltīti pasākumi notika jau aprīlī, par Gada notikumu putnu vērošanā tiek uzskatītas Latvijas Ornitoloģijas biedrības organizētās sacensības «Torņu cīņas». To laikā pieredzējušu putnu vērotāju komandas (3 — 4 dalībnieki) kādā no galvenokārt pie lielākām ūdenstilpēm esošiem skatu torņiem diennaktī cenšas novērot pēc iespējas vairāk putnu sugu. Ir arī sacensības tautas klases komandām, kurām gan putnu sugu noteikšanai ir dotas vien 4 stundas. Nosacītiem iesācējiem ir iespēja pieteikties putnu vērošanā arī brīvajā klasē.

Šogad «Torņu cīņas» notiks 19. un 20. maijā un jau 15. reizi. Šobrīd vēl nav zināms, uz kuru torni katra no komandām dosies. To noteiks vien izloze sacensību atklāšanas pasākumā. Pēc tam komandām būs jāpagūst nokļūt līdz lozes «dāvātajam» tornim, lai jau tajā pašā dienā pl. 14 (vēlākais) sāktu putnu sugu skaitīšanu un to beigtu 20. maijā pl. 14 (vēlākais).

Noteikumi pieredzējušo klasei ir pietiekami prasīgi. Vispirms — novērošanu drīkst izdarīt tikai no torņa. Lai putna sugu iekļautu sarakstā, tai jābūt nešaubīgi precīzi noteiktai vizuāli vai pēc balss. Nepietiek, ka kaut ko pamana vai dzird, vai pat nofotografē tikai viens no komandas dalībniekiem. Lai suga tiktu ieskaitīta kā novērota, vismaz trīs komandas dalībniekiem putns ir jāredz vai jādzird tā, lai katrs varētu noteikt sugu. Nav atļauts putniem tuvoties traucējošā attālumā vai arī veikt citas darbības, kas traucē putniem ligzdot, baroties vai atpūsties. Tai skaitā nedrīkst  izmantot balsu ierakstus putnu provocēšanas un pievilināšanas nolūkā. Nav atļauts izmantot asistentus, kas ziņo par putnu pamanīšanu tuvākā vai tālākā apvidū. Noteikumu izpildi gan kontrolē vien pašu vērotāju goda prāts, kas, kā nesenā sarunā man teica Mārcis Tīrums, ornitologu starpā svēti tiek turēts augstāk par jebkādu rezultātu vai atzinību.

TORNĪ PIE SILZEMNIEKU DAMBJA. To putnu vērotāji īpaši ir iecienījuši tādēļ, ka no tā paveras skats gan pāri Burtniekam, gan arī plašajās pļavās, kas ir izcilas ligzdošanas vietas daudzām putnu sugām. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru