Sportiskas aktivitātes cilvēkiem ar invaliditāti

- 5.Marts, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Valmieras novadā cilvēkiem ar invaliditāti ir dažādas iespējas, lai sportiski izkustētos – daudz kas atkarīgs no vēlmes un spējām.

Sazinoties ar pašvaldību, tiek minēts, ka Valmieras novada pašvaldība atbalsta un sniedz finansiālu atbalstu Valmieras Invalīdu sporta klubam «Stars S» dalībai rehabilitācijas nometnē un sporta pasākumu rīkošanai. Kā arī Valmieras sporta skolā tiek īstenota interešu izglītības sporta programma «Sports bērniem un jauniešiem ar īpašām vajadzībām». Nodarbībās apgūst dažādus sporta veidus atkarībā no audzēkņu spējām. Programmā audzēkņus – zēnus un meitenes – uzņem vecumā no 7 līdz 25 gadiem.

Ja runā par konkrētām aktivitātēm, tad visu janvāri un februāri norisinājās Valmieras Olimpiskā centra sporta festivāls, kura ietvaros janvāra beigās notika ratiņtenisa izglītošanas un popularizēšanas pasākums – sporta diena «Lauz robežas». Šī pasākuma ietvaros bija iespēja ne tikai gūt ieskatu par to, kas ir paralimpiskais sporta veids – ratiņteniss, bet arī izmēģināt savas spējas šajā sporta veidā. Ratiņteniss ir viens no parasporta veidiem, kuru iespējams spēlēt ne tikai tiem, kas ikdienā pārvietojas ar ratiņkrēsla palīdzību, bet arī cilvēkiem ar nelieliem kustību traucējumiem.

Valmierā katru gadu notiek sporta spēles bērniem un jauniešiem ar speciālām vajadzībām «Mēs varam». Tās šogad norisināsies jau 17. reizi. Tajās ik gadu piedalās dalībnieki no visas Latvijas, arī viesi no ārvalstīm, protams, arī valmierieši. Nemainīga ir tradīcija, ka dalībnieki cits citam ir lielākie līdzjutēji un dzīvesprieks valda ik uz soļa. Ir iespējams piedalīties kornholā, 700 m skrējienā, florbola sitienos, veiklības stafetē, dārza kroketā, 4×4 mini futbolā un bumbiņu mešanā mērķī, bet ik gadu gaidītākā disciplīna ir «Boccia» spēle.

Norisinās arī sportiskas aktivitātes, kas atbalsta cilvēkus ar invaliditāti. Piemēram, Valmieras novada pašvaldība arī atbalsta un sniedz finansiālu atbalstu skrējiensoļojuma Rīga – Valmiera 2024 rīkošanai. Labdarības skrējiensoļojums Rīga – Valmiera nav iedomājams bez līdzekļu vākšanas Vidzemes bērniem ar kustību traucējumiem. Arī šogad skrējiena dalībnieki un brīvprātīgie palīgi palīdzēs bērniņam no Valmieras. Kā arī šogad pirmo reizi 1. maijā Valmierā plānots labdarības skrējiens, sniedzot atbalstu biedrībai «Sadzirdēt», kuras viens no mērķiem ir organizēt dažādas izglītojošas norises, tai skaitā arī sporta norises, bērniem un jauniešiem ar invaliditāti.

* * *

Uz sarunu aicinājām ILGU MAURIŅU, Valmieras invalīdu biedrības «Atspēriens» vadītāju, lai viņa pastāsta, kā ikdienā tiek iekļautas sportiskas aktivitātes. Stāsta Ilga Mauriņa:

«Mēs esam iesākuši pirmdienās nūjot, tiesa gan, to dara neliela daļa no biedrības cilvēkiem. Nav konkrētas distances, ko katrs veic, tas ir atkarīgs no katra paša spējām, cik nu kurš to var. Pirms pāris gadiem es pati devos pamācīties, kā pareizi jānūjo, tāpēc arī šeit iemācāmies, ka vispirms ir nedaudz jāpavingro, arī to, kā tad ir pareizi jānūjo un kā atslābināt savu ķermeni pēc tam, lai nav tā, ka pēc sportošanas ieguļas kā baļķis gultā. Kad nav tik jauks laiks, lai cilvēkiem nebūtu jānāk uz biedrību nūjot, to dara katrs savā Valmieras galā – kāds Ausekļa ielā, kāds Burkānciemā, kāds Pārgaujā un citviet. Jaukākā laikā mēs gan nūjot dodamies visi kopā. Protams, kad nesen viss bija apledojis, nesportojām, ir taču jāuzmanās no kritieniem un jādomā par savu veselību.

Otrdienās mums norisinās nodarbību cikls «Skolas gaitas nekad nebeidzas», bet ceturtdienās darām visādus savus darbiņus, piemēram, atjaunojam apģērbus, un tad pirms un pēc šīm nodarbībām mēs pavingrojam sēdus. Nodarbību zāle mums ir maza, tur īsti nevar izvērsties ne stāvus, ne guļus. Protams, katram arī ir savas veselības problēmas, ja kāds konkrētu vingrinājumu nevar veikt, tad saku, lai nedara, jo savus biedrības cilvēkus es jau pazīstu. Cik katrs varam, tik darām, mierīgas mūzikas ritmā lēnām pavingrojam. Sestajā un divdesmit septītajā februārī bija iespējams piedalīties organizētās vingrošanas nodarbībās Daliņa stadionā, tur gan nevarēja pieteikties daudz cilvēku, bet ir meitenes no mūsu vidus, kas pieteicās un aizgāja izkustēties. Iespējams, būs iemācījušās kādus jaunus vingrinājumus, kurus varēs parādīt mums, lai varam tos pielāgot sēdus pozīcijai. Ir arī cilvēki, kas paši dodas pie fizioterapeita uz ārstniecisko vingrošanu un pēc tam parāda dažus vingrinājumus, kurus arī mēs varam izpildīt. Ne visiem ir iespēja doties pie fizioterapeita, bet neliela izkustēšanās noder ikvienam.

Reizi gadā rīkojam lielu pasākumu – ģimenes un draugu sporta aktivitāšu dienu. Izdomājam dažādas aktivitātes, ko iespējams veikt vienam pašam vai komandā, un visi aktīvi izkustamies. Pagājušogad arī devāmies ekskursijā uz Jāņa Daliņa stadionu, kur varējām apskatīt pieejamo infrastruktūru, un bijām vienojušies ar Pašvaldības policiju, ka pēc tam mēs drīkstam aizbraukt līdz atpūtas vietai pie Gaujas ar mašīnām – daudzi nespēj noiet tik lielu gabalu, kā arī līdzi bija paņemtas spēles, ko varam paspēlēt mežā. Metām gan čiekurus dažādos traukos, gan metām pa mērķiem – šādā veidā arī parādām, ka, lai sportiski izkustētos, nav nepieciešams dārgs aprīkojums un to var darīt arī mājās. Tas bija kaut kas citādāks.

Šogad arī gatavojamies sportiski izkustēties, un jūnijā jau esam ierunājušies Valmieras Olimpiskajam centram par peldbaseina zonu – tur ir ļoti kvalificēti speciālisti, kas mūs iepazīstinās ar dažādām lietām, ko varam veikt veselības uzlabošanai. Protams, tas būs maksas pakalpojums, bet izmantosim iespēju mazā kompānijā iepazīties ar pieejamo infrastruktūru. Lielākā kompānijā ir grūtāk izsekot līdzi tam, ko katrs var vai nevar, jo grib darīt visu, mazā kompānijā tas ir vieglāk izdarāms.

Pagājušajā gadā, lai veicinātu personu ar funkcionāliem traucējumiem izpratni par veselīga dzīvesveida principu ievērošanas un fizisko aktivitāšu veikšanas nozīmi un motivētu apgūto prasmju izmantošanu ikdienā, Valmieras novada pašvaldība rīkoja radošu un izglītojošu pasākumu ciklu «Ja es daru, tad varu». Tur bija iespējams iepazīties ar dažādiem vingrinājumiem, arī veselīgu uzturu – ir vērtīgi, ja šādas nodarbības bez maksas tiek organizētas no pašvaldības puses, jo tad tās var apmeklēt lielāks cilvēku skaits. Mēs parasti arī cenšamies piedalīties sporta spēlēs «Mēs varam», dalību gan mazliet patraucēja pandēmija, bet nākotnē plānojam piedalīties. Protams, jāskatās, kā mums visiem būs ar veselību. Līdzīgās sporta spēlēs mūs aicina piedalīties Talsos, bet tas ir tāls ceļš un lielas izmaksas. Mēs braucām uz sporta spēlēm Medņevā Latgalē, bet turp devāmies uz divām dienām, jo tad varējām aizbraukt, ievilkt elpu, nākamajā dienu nosportot un braukt mājās. Šie vienmēr ir sirsnīgi pasākumi, kur galvenais ir draudzība, sportošana paliek otrajā plānā. Pēdējos gados nav sanācis piedalīties lielos sporta pasākumos. Tomēr ir svarīgi, ka ikdienā kaut mazliet izkustamies, jo veselība neuzlabosies, ja neizkustēsies nemaz.»

"MĒS VARAM" SPORTA SPĒLĒS – var redzēt paša sportista emocijas. Edgara Vaivada foto

 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Rakstu sērija – MĒS PAŠI» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2023.LV/RMA/03

#SIF_MAF2023


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru