Spēcīgie vārdi, kas mājās sauc

- 23.Augusts, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Aiziet cilvēku mūži, mainās varas, bet kartēs, dažādos rakstos, arī cilvēku atmiņās ilgi paliek māju vārdi. Pat tad, kad šo māju vairs nav. Katrs mājas vārds nes līdzi vēsturi, kādu noslēpumu par tā izvēli un došanu. Bet reta mūsdienās būs vēl kādā lauku sētā paaudžu paaudzēs dzīvojusi dzimta, kurai senči ir atstājuši ziņu, kāpēc māja tieši pie tāda vārda tikusi.

Nekādu vēsturisku skaidrojumu gan laikam negaidīsim no turpat 500 «Ceriņu», vai 400 «Liepu» saimniekiem. Kaut kas mūsdienīgāks un savdabīgāks, iespējams, būtu stāstāms «Apelsīnu», «Jaungurķu», «Zildeguņu» vai «Zaglīšu» mājās šodien dzīvojošajiem. Savukārt pieļauju, ka «Dievdoti», «Virsaiši», «Ķēniņi», «Vaidelotes», «Senčukalns» māju vārdus ir pārņēmuši no daudz senākiem tuvējo vietu nosaukumiem un atnesuši tos līdz mūsdienām nu lauku sētu izskatā.

Šo, it sevišķi dīvaino, neizskaidrojamo un pat neiztulkojamo māju nosaukumi ir vērtības. Vismaz tās par vērtībām vajadzētu uzskatīt.

Tādēļ, lai nepazustu ne vien māju nosaukumi, bet nebūtībā neaizietu arī laukos vēl palikušās tādas viensētas, kurās vairs dzīvo vien gados veci ļaudis, katras mājas ceļa galā vajadzētu būt jau iztālēm labi saskatāmiem māju nosaukumam. (Kaut vai, lai neatliekamā palīdzība ceļu līdz sirmgalvei ātrāk atrastu.)


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru