Referendumi, kuru nav

- 23.Septembris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Pagājušajā nedēļā Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija konceptuāli atbalstīja ierosinājumu ne vēlāk kā no 2023. gada ļaut vietējos pašvaldību referendumos piedalīties arī elektroniskajā vidē – balsot attālināti.

Svarīgs šajā gadījumā ir fakts, ka nekādu vietējo pašvaldību referendumu Latvijā joprojām nav, jo tā arī nav izstrādāta atbilstīga likumu bāze. Kopumā jautājums par pašvaldību līmeņa referendumiem atrodas dienaskārtībā jau kopš 6. Saeimas laikiem, kurā 1997. gadā izskatīšanai tika iesniegts likumprojekts «Par pašvaldību aptaujām». Kopš tā laika likumprojekts ceļo pa dažādām komisijām, ministrijām un instancēm, ir pārtapis par Vietējo pašvaldību referendumu likumu, taču, kad un vai vispār tas tiks pieņemts, nevienam tā arī nav zināms.

Ne mazāk interesanti, ka nu jau vairāk nekā desmit gadus – kopš 2009. gada 1. jūlija – ir spēkā grozījumi likumā «Par pašvaldībām», kur melns uz balta rakstīts, ka pašvaldības likumā noteiktajā kārtībā ir tiesīgas rīkot pašvaldības referendumu. Tā teikt – lai veicinātu pašvaldības iedzīvotāju līdzdalību vietējās nozīmes jautājumu lemšanā. Attiecīgi tiesības rīkot vietējas nozīmes referendumus pašvaldībām it kā ir, taču, tā kā nav nekādas likumā noteiktas kārtības, kā iepriekš minētais būtu darāms, faktiski šādu tiesību nav.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru