Pasargā ādu no saules stariem

- 2.Jūlijs, 2021
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Pludmales sezona ir aktīva jau otro mēnesi, taču pirms došanās atklātā saulē ir jāatceras par ādas aizsardzību. Liesma sazinājās ar ārsti-rezidenti dermatoveneroloģijā AGNESI OZOLU, kas patlaban praktizē Vidzemes slimnīcā un Rīgā «Veselības centra 4» filiālēs.

Ik gadu vairāk nekā 200 cilvēkiem  Latvijā tiek konstatēts ādas vēzis jeb melanoma. Kas ir galvenie melanomas riska faktori?

Kā galvenie melanomas riska faktori tiek minēti ģenētika un saules radītais UV starojums. Ģenētiska predispozīcija, kad kādam no tuviniekiem anamnēzē ir bijusi melanoma (piemēram, vecākiem, vecvecākiem, brāļiem/māsām); melanoma pacienta slimības anamnēzē; UV starojums dzīves laikā (saules apdegumi, it īpaši bērnībā,  tiek asociēti ar augstāku melanomas risku nākotnē); solāriju apmeklēšana (it īpaši jaunībā līdz 35 gadu vecumam).

Melanomas risks ir augstāks pacientiem ar lielu skaitu nevusu (dzimumzīmju) – 100 un vairāk, lielām dzimumzīmēm (lielākas par 5 mm) vai netipiskiem/izmainītiem ādas veidojumiem; ar gaišāku ādas fototipu – rudiem vai gaišiem matiem, vasaras raibumiem, tiem, kuri grūti iesauļojas, parasti saulē apdeg; kā arī tad, ja pacienta anamnēzē ir citi ļaundabīgi ādas veidojumi.

AGNESE OZOLA. Foto no personīgā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru