Par izvēles tiesībām mācību priekšmetos

- 24.Aprīlis, 2019
Izglītība
Laikrakstā

Noslēgušās 9. Jauniešu Saeimas vēlēšanas, un starp jaunajiem deputātiem ir Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas skolnieks Ričards Edijs Štibe.

Projekta centrālā tēma ir saistīta ar gaidāmajām  Eiropas Parlamenta vēlēšanām – Jaunietis. Latvija. Eiropas Savienība. Jauniešu Saeimā ievēlētie 100 jaunieši 26. aprīlī pulcēsies Saeimas namā, lai iepazītu likumdevēja darba specifiku un no parlamenta tribīnes uzrunātu vienaudžus par aktuālām tēmām Latvijas un ES nākotnes veidošanā.

Ričarda Edija Štibes ideja – lai skolēniem būtu brīva iespēja izvēlēties padziļināti apgūstamos priekšmetus mājturībā un tehnoloģijās. Viņaprāt, šādas pārmaiņas mazinātu dzimumu diskrimināciju mācību iestādēs, kā arī skolēniem būtu iespēja pašizpratnes rezultātā pieņemt lēmumu, kādu ievirzi izvēlēties priekšmetā «Mājturība un tehnoloģijas» – koka un metāla tehnoloģijas vai dizains un uzturs, paredzot, ka abos virzienos pamatā būtu tehniskās grafikas pamati, attīstot telpisko domāšanu. «Mūsdienās vīrietis var būt, piemēram, mājsaimnieks un sieviete – inženiere, tāpēc, atbalstot ANO ilgtspējīgas attīstības 5. mērķi (dzimumu līdztiesība), katram skolēnam jābūt iespējai izvēlēties, ko padziļināti mācīties,» savā prezentācijā norāda Ričards Edijs Štibe.

Jaunieša priekšlikums ir «ieviest kompetenču pieejā balstītu vispārējās izglītības saturu, paredzot iespēju vidusskolā padziļināti apgūt atsevišķas jomas un priekšmetus atbilstoši skolēnu interesēm, spējām un nākotnes mērķiem, šādu principu ieviešot arī atsevišķiem priekšmetiem, kā mājturībā un tehnoloģijās, skolēniem ļaujot izvēlēties, ko apgūt padziļināti, jau sākumskolas beigās vai pamatskolā». Viņš arī paredz, ka tam ir savi ieguvumi un zaudējumi, tāpat būtu vajadzīga papildu informēšana, lai skolēni varētu izdarīt savu izvēli.

IZVĒLE SKOLĒNA ROKĀS, ko mācīties padziļināti. Ričards Edijs Štibe Jauniešu Saeimā rosinās atbalstīt ideju, lai jaunieši paši var izvēlēties daļu mācību satura, kas atbilst viņu interesēm un nākotnes iecerēm. Foto no personiskā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru