Maize ar rudzupuķi

- 22.Decembris, 2017
Viesis
Laikrakstā

Valmieras un Valmiermuižas tirdziņos daudzo zemnieku saimniecību, mājražotāju un amatnieku produkcijas klāstā nevar nepamanīt apaļus, zemes brūnuma rupjmaizes klaipiņus un to atraktīvo tirgotāju. Nesen Valmieras Ziemassvētku tirgum ceptā tumšā maize rotājās ar zilu rudzupuķes ziedu vidū. Nu kā gan tādai neparastai maizei garām paiesi, nepagaršojot, nenopērkot un ar smaidīgo pārdevēju neaprunājoties! Tā arī tapa šī nelielā pirmssvētku saruna ar BENITU KRIEĶI — par maizi, seniem latviešu ēdieniem un zemnieku saimniecību «Buliņi» Smiltenes novadā.

Ar ko nodarbojas saimniecība?

Saimniecībai ir krietni neierastāka darba organizācijas specifika, jo saimnieks Jānis Krieķis jau vairākus gadus ziemā dodas dažādos peļņas darbos uz Austrāliju, bet vasarā atgriežas un saimnieko savā dzimtajā pusē, ceļot godā senus latviešu ēdienus un cepot rupjmaizi. Laba padomdevēja maizes cepšanā ir saimnieka mamma Laima. Saimnieks pats cep tradicionālo rudzu plaucēto maizi ar ieraugu, pievienojot ķirbju, linu, saulespuķu un sezama sēkliņas, kā arī miežu iesalu. Maizi cep galvenokārt uz kļavu lapām. Tā kā saimniecība atrodas Smiltenes novadā, tad ik pa laikam maizei tiek arī Smiltenes ģerboņa simbols — rudzupuķe.

Saimniecībai Rīgas – Veclaicenes šosejas 115. kilometrā atrodas kafejnīca «Kukaburra». Neparastais vārds kafejnīcai ticis par godu kādam Austrālijas putnam, kurš tāpat kā Latvijas gailis agri no rīta modina ļaudis jaunai dienai. Kafejnīca ir kļuvusi slavena ar latviešu virtuvi, augstu viesmīlības servisu un, protams, ar savu īpašo piedāvājumu — pašu cepto maizi. Telpas regulāri izmanto dažādām svinībām, konferencēm. Kopš 2014. gada blakus kafejnīcai ir atvērts arī saimniecības ierīkotais Maizes muzejs, kurā saimnieks Jānis ir gādājis par neparastu senatnes auru. Muzejā ir viņa vecāsmātes gulta un citas seno laiku mēbeles, sadzīves priekšmeti, arī senie darba rīki. Ikviens muzeja apmeklētājs var piedalīties maizes cepšanas procesā, arī veidojot savus kukulīšus un liekot tiem virsū paša izvēlētās tautiskās spēka un aizsardzības zīmes. Prieks, ka saimniecības paveiktais Maizes muzejā ir augstu novērtēts — 2015. gadā, kad Kultūras ministrijā 14 lauku tūrisma uzņēmējiem pasniedza kultūras zīmes «Latviskais mantojums», nominācijā par latviskiem ēdieniem šo apbalvojumu svinīgā apbalvošanas ceremonijā pasniedza zemnieku saimniecības «Buliņi» saimniecēm Benitai Krieķei un Gerdai Krieķei. Saimniecība un saimnieks apbalvojumu šogad 18. novembrī — Latvijas valsts svētkos — saņēma arī no Smiltenes novada domes.

BENITA KRIEĶE un zemnieku saimniecības «Buliņi» maize. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru