Kā top skaidu jumts

- 10.Jūnijs, 2016
Dzīvesstils
Laikrakstā

Pirmā iepazīšanās ar jumta skaidu plēšanu man sanāca tālajā 1980. gada vasarā, šķiet, augusta beigās, kad mūs, Rīgas Politehniskā institūta gandrīz jau absolventus, kara katedra bija nosūtījusi uz vairāku mēnešu sboriem Klogā, Igaunijā, artilērijas baterijas komandieru papīru iegūšanai. Toreiz virtuālie jaunākā leitnanta uzpleči katram absolventam karakungiem šķita ne mazāk svarīgi par inženiera diplomu. Īpaša izklaide sboru nobeigumā šī vārda labākajā nozīmē bija mūsu — ceļu būvētāju — vada nosūtīšana pāris nedēļas ilgā komandējumā uz lauka nometni mežā mazas dzelzceļa stacijas Aigvidu tuvumā, kur pa dienu strādājām vietējā kokzāģētavā dažādus darbus, arī gatavojot dēļus lielo armijas telšu rāmjiem.

Man ar kompanjonu smiltenieti Jāni Minci bija uzdots apkalpot jumta skaidu plēšamo mašīnu, kas vienā piegājienā no apses sagataves nošķēla uzreiz divas noteikta platuma skaidas ar ķīļveida šķērsgriezumu (kopā saliktas, tās šķērsgriezumā veidoja taisnstūri). Šī jumta skaidu izgatavošanas tehnoloģija nedaudz atšķiras no tās, par kuru uzzināju, kad pirms vairākiem gadiem Rīgā izstādē Ražots Latvijā sastapu vīru no Alūksnes puses — Valdi Jaunzemu. Atkal ar viņu sastapos šopavasar Vidzemes Uzņēmēju dienu 2016 piektdienā Valmierā, savukārt sestdienā amatnieku tirdziņa stendā ar lubiņām un lubiņu jumtu paraugiem jau bija divi Valda dēli. Tieši tad ātri nobrieda ideja par šo visai specifisko nodarbi pastāstīt Vīru lietās. Šķiet, nekļūdīšos, ja apgalvošu, kas šie — skaidu plēšana un jumtu sišana — ir izteikti vīrišķīgi darbi! Tā nu mans sarunas biedrs ir ražena auguma puisis trīsdesmitgadnieks PĒTERIS JAUNZEMS.

Vai piekrīti, ka skaidu plēšana un jumtā klāšana ir īsti vīru darbi?

Nuja.

Es tev gan 30 gadus nedotu...

Paldies, paldies (garšīgi smejas)! Aizvakar biju pie friziera, viņš man saka:  tu sāc palikt gaišs... Es viņam atbildu: normāli, kad jau 30 gadi, tad var!

Vai jumta skaidu plēšana ir jūsu ģimenes uzņēmums?

Tieši tā! Visa ģimene arī strādājam. Tā aktīvi mēs — trīs brāļi, pārējie pieslēdzas, kad vajag. Mēs ģimenē esam seši brāļi — bez manis vēl Uldis, Kalvis, Jēkabs, Krišjānis un Andris. Arī tētis un mamma, protams, šai lietai katrs savā jomā piepalīdz.

DIVKĀRŠO VAI TRĪSKĀRŠO? Pēteris Jaunzems, rādot lubiņu, skaidro, ka divkāršā jumtā katra nagla iet cauri divām skaidām, bet trīskāršā — trim skaidām.

Komentāri
Pievienot komentāru