Kā strādā jaunā šķeldas katlumāja?

- 20.Oktobris, 2020
Ekonomika
Laikrakstā

Dakstiņu ielā 1, kur jau pa gabalu tagad redzami jaunās katlumājas abi – viens šķeldas katlam, otrs abiem gāzes katliem – skursteņi, patlaban ir galvenais centralizētā siltuma ražošanas mezgls Gaujas labajā krastā Valmierā. Par to, kas, kā un ar ko notiek jaunajā katlumājā, Liesmai pastāstīja SIA Adven Latvia un akciju sabiedrības Valmieras Enerģija valdes loceklis MĀRIS KĀNĪTIS.

Parunāsim par tehniskajām lietām. Cik lielu jaudu varam dabūt, kurinot ar šķeldu? 

Mums ir 9 megavatu jaudas šķeldas katls. Un vēl ir ūdens kondensāta ekonomaizers, kas dūmgāzes atdzesē ar atgaitas ūdeni, kas nāk no pilsētas. Līdz ar to mēs iegūstam papildus efektivitāti un varam saražot vēl papildus 1,5 megavatus. Kopumā ar šo šķeldas katlumāju mēs spējam saražot 10,5 megavatus siltuma. Šī jauda atbilst temperatūrai, kas būtu 0 grādu ārā un kas apkures sezonā ir bāzes slodze. Ar šādu slodzi – apmēram 10 megavatiem – arī rēķinājāmies, izbūvējot šo katlumāju. 

Kas notiek, ja ārā ir mīnus 15 grādi?    

Šādiem gadījumiem mums tepat blakus izbūvēta gāzes katlumāja, kurā patlaban ir divi katli. Viens no Dzelzceļa ielas katlumājas, bet otru uzstādījām pilnīgi jaunu, jo katla demontāžas izmaksas, tās aprēķinot, bija ļoti tuvu jauna katla izmaksām. Tāpēc saimnieciski un ekonomiski izdevīgāk bija pirkt jaunu katlu. Pēc šīs apkures sezonas uz Dakstiņu ielu pārvedīsim arī vienu gāzes apkures katlu no pašreizējās Rīgas ielas katlumājas, tad šeit būs jau trīs gāzes katli. Tas saistīts arī ar to, ko pieprasa Valmieras Ūdens, centralizētās siltumapgādes operators Valmierā, lai mēs spētu nodrošināt kopumā 25 megavatu slodzi, kas būtu pie āra gaisa temperatūras mīnus 20 grādiem. Tas arī būtu rezerves variants gadījumos, ja kādas problēmas rodas šķeldas katlumājai.

MAŠĪNZĀLE. Katlumājas lielākajā telpā ir sarežģītas iekārtas, tostarp jaudīgi sūkņi, ar kuru palīdzību Dakstiņu ielā saražotais siltums nokļūst līdz centralizētās siltumapgādes klientiem Gaujas labajā krastā. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru