Ja zināma novada skolu attīstības kopaina

- 30.Janvāris, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Ar Valmieras novada pašvaldības domnieku akceptu divus gadus nebūt ne viegli tapušajā Valmieras novada vispārējās izglītības iestāžu optimizācijas tīklā iesaistītajiem aizvadītā gada nogalē tapa zināmi tālākie skolu attīstības plāni un nosacījumi. Plašāk par paveikto uz «Liesmas» jautājumiem atbildes sniedza Valmieras novada Izglītības pārvaldes vadītāja IVETA PĀŽE.

Pēc kādiem kritērijiem pēc administratīvi teritoriālās reformas jaunajā Valmieras novadā notika esošā vispārējās izglītības iestāžu tīkla caurskatīšana un sakārtošana? Kādu un kur iegūtu informāciju izmantojāt, izdarot secinājumus par katras novada lielākas vai mazākas skolas tālāko likteni?

Valmieras novadā pēc administratīvi teritoriālās reformas tika izvērtēta katra vispārējās izglītības iestāde, tās atrašanās vieta novada teritorijā, materiāli tehniskais nodrošinājums un infrastruktūra, pedagogu kapacitāte, kā arī izglītojamo skaita dinamika, ņemot vērā iedzīvotāju migrācijas paradumus un demogrāfiskās situācijas ietekmi, kā arī izglītojamo pārvadājumu loģistika.

Izvērtējot katru izglītības iestādi, tika ņemts vērā Izglītības un zinātnes ministrijas informatīvā ziņojuma «Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā: Ilgtspējīga izglītības ekosistēma un efektīvs finansēšanas modelis» kritēriji, kā arī pieejamie dati Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS) un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP).

Kuras no mūspuses izglītības iestādēm diemžēl neizturēja optimizācijas procesa prasības?

Jau iepriekš vērtējot skolēnu skaitu, divās vispārējās vidējās izglītības iestādēs tiks mainīta izglītības pakāpe un nosaukums: no 2024. gada 1. augusta Naukšēnos būs Naukšēnu pamatskola, savukārt no 2025. gada 1. augusta Mazsalacā būs Mazsalacas pamatskola.

Izglītības iestāžu optimizācijas procesā no 2023. gada 1. septembra Ziemeļvidzemes pamatskola Vaidavā tika pievienota Valmieras Gaujas krasta vidusskolai – attīstības centram, Brenguļu sākumskola – Trikātas pamatskolai, turpinot pirmsskolas izglītības programmas īstenošanu Brenguļos, un Matīšu pirmsskolas izglītības iestāde «Namiņš» tika pievienota Matīšu pamatskolai.

Kāds ir pērnā gada nogalē apstiprinātais Valmieras novada vispārējās izglītības iestāžu tīkls, kuras no tā skolām Valmierā un novada apvienībās tagad var justies droši par savu vietu šajā sistēmā?

2023. gada 30. novembrī Valmieras novada pašvaldības domes sēdē deputāti lēma par atbalstu izveidotajam Valmieras novada vispārējās izglītības iestāžu tīklam līdz 2030. gadam.

Valmieras novada vispārējās izglītības iestāžu tīkls:

Valmiera

* Valmieras sākumskola

* Valmieras Pārgaujas sākumskola

* Valmieras 2. vidusskola

* Valmieras 5. vidusskola

* Valmieras Viestura vidusskola

* Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija

* Valmieras Valsts ģimnāzija

* Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs

Burtnieku apvienība

* Rencēnu pamatskola

* Burtnieku Ausekļa pamatskola

* Matīšu pamatskola

Strenču apvienība

* Strenču pamatskola

Kocēnu apvienība

* Rubenes pamatskola

* Kocēnu pamatskola

* Jura Neikena Dikļu pamatskola

Brenguļu, Kauguru un Trikātas apvienība

* Trikātas pamatskola

* J. Endzelīna Kauguru pamatskola

Rūjienas apvienība

* Rūjienas vidusskola

Naukšēnu apvienība

* Naukšēnu vidusskola (no 2024. gada 1. augusta Naukšēnu pamatskola)

Mazsalacas apvienība

* Mazsalacas vidusskola (no 2025. gada 1. augusta Mazsalacas pamatskola)

Darbs jāturpina pie kvalitatīva izglītības piedāvājuma nostiprināšanas, jāpilnveido pedagogu profesionālā kapacitāte un jāveic izglītības iestāžu materiāli tehniskās bāzes uzlabošana.

Vai jau var runāt par mācību iestāžu tīkla izveides ieguvumiem? Kā to kopumā vērtē Izglītības un zinātnes ministrijā un kā Valmieras novads šajā jomā izskatās uz pārējo valsts novadu fona?

Valmieras novada pašvaldībai, kura ir veikusi visaptverošu vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīkla sakārtošanu, bija iespēja pieteikties Atveseļošanas fonda finansējumam, kas ļaus veikt ilgtspējīgus ieguldījumus mūsdienīgas un energoefektīvas vides attīstībā, mācību tehnoloģijās un nodrošinājumā, kā arī ilgtspējīgā infrastruktūrā.

Pašvaldībai, iesniedzot projekta pieteikumu Izglītības un zinātnes ministrijā, ir jānorāda, kā tiks modernizēta mācību vide, veidots mūsdienīgam mācību procesam atbilstošs aprīkojums, kā arī izglītības iestādēs tiks nodrošināta ergonomiska un higiēnas prasībām atbilstoša mācību vide.

Zinām, ka novada pašvaldības vadošo speciālistu komanda klātienē jau ir apmeklējusi visas skolas, kas atrodas ārpus Valmieras, un to darīs arī Valmierā. Kādi ir jūsu secinājumi par skolās redzēto un dzirdēto?

Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, Valmieras novada pašvaldības izpilddirektore Evija Voitkāne, izpilddirektores vietniece – Valmieras novada Attīstības pārvaldes vadītāja Evija Nagle, Valmieras novada Izglītības pārvaldes vadītāja Iveta Pāže un vadītājas vietniece Sandra Purmale laika posmā no 2023. gada decembra līdz 2024. gada janvāra sākumam apmeklēja 12 vispārējās izglītības iestādes ārpus Valmieras, lai pārrunātu izglītības iestāžu stiprināšanas un tālākās attīstības virzienus.

Tikšanās reizēs speciālistu komanda tikās ar vadību, administrācijas pārstāvjiem un apskatīja izglītības iestāžu telpas. Katrā no izglītības iestādēm strādā motivēta un uz attīstību vērsta komanda, kura domā par kvalitatīvas izglītības nodrošinājumu, pedagogu piesaisti un profesionālo pilnveidi, atbilstošas mācību vides nodrošināšanu.

Valmieras novada speciālistu komanda 2024. gada martā turpinās vispārējās izglītības iestāžu apmeklēšanu Valmieras valstspilsētā.

Kā ar skolēnu tikšanu uz skolu? Kas to nodrošina jaunajā skolu tīklā? Vai joprojām pastāv arī skolu autobusi un to loģistika? Ko rāda statistika – cik kilometru skolas bērnam ir jānobrauc mūsu novada garākajā skolas ceļā un cik ilgs laiks tajā jāpavada no rītiem un vakaros? Vai sagaidāmi kādi uzlabojumi?

Valmieras novadā atšķirībā no daudziem citiem Latvijas lauku apvidiem ir saglabājies salīdzinoši blīvs sabiedrisko autobusu maršrutu tīkls. Šāds tīkls nodrošina skolēnu sabiedriskā transporta sasniedzamību tuvāk par 2 km attālumu no dzīvesvietas.

Nodrošinot skolēnu nokļūšanu uz izglītības iestādi, ir izstrādāti aptuveni 35 skolēnu pārvadājumu maršruti. Kopējā aptuvenā kilometrāža dienā – 2205,40 km.

Valmieras novada skolēnu regulāros pārvadājumus nodrošina SIA «VTU Valmiera» un «ILEKSS PLUSS» IK. Vidēji viena reisa garums ir 42 km, tādējādi skolēns ceļā līdz skolai pavada ne vairāk kā vienu stundu.

Kas notiek ar tukšajām skolu ēkām, kuru infrastruktūrā, kā zināms, vēl pirms administratīvi teritoriālās reformas, īstenojot dažādus projektus, tika ieguldītas visai prāvas ES atbalsta līdzekļu summas?

Valmieras novada pašvaldības teritorijā nav tukšu un pamestu izglītības iestāžu ēku, kurās, vēl pirms administratīvi teritoriālās reformas, īstenojot dažādus projektus, tika ieguldīts ES atbalsta līdzekļu finansējums.

Kā jau iepriekš minēts, Brenguļu sākumskolā šobrīd atrodas Trikātas pamatskolas pirmsskolas grupiņas, bijušās Ēveles skolas telpās rosās jauniešu organizācijas – rīko pasākumus un nometnes.

Valmieras novada Izglītības pārvalde aktīvi strādājot pie novada Izglītības stratēģijas līdz 2029. gadam. Vai tas nozīmē, ka 2023. gada izskaņā apstiprinātajā novada vispārējās izglītības iestāžu tīklā atkal var būt korekcijas, vai tomēr topošā izglītības nozares vietējā attīstības vīzija vairāk būs vērsta uz izglītības kvalitāti, pedagogu profesionalitāti un skolu infrastruktūru?

Šobrīd vēl notiek Valmieras novada Izglītības stratēģijas izstrādes process, lai iezīmētu izglītības nozares attīstību novadā līdz 2029. gadam. Stratēģiju plānots pabeigt tuvajā laikā.

2023. gada izskaņā apstiprinātajā novada vispārējās izglītības iestāžu tīklā netiek plānots veikt korekcijas. Un topošā izglītības nozares vietējā attīstības vīzija tiek vērsta uz izglītības kvalitāti, pedagogu profesionalitāti un izglītības iestāžu infrastruktūras pilnveidošanu.

SKOLU APMEKLĒJUMI. Valmieras novada pašvaldības vadošie speciālisti, tiekoties Kocēnu pamatskolā. Publicitātes foto

 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Rakstu sērija – MĒS PAŠI» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2023.LV/RMA/03

#SIF_MAF2023


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru