Iemaksas jāveic, bet «grozu» nav

- 10.Janvāris, 2019
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Ārstniecības iestādes turpina ievērot līdzšinējos pacientu pieņemšanas nosacījumus. Pacientus pagaidām neiedala apdrošinātajos un neapdrošinātajos.

Informācijas tehnoloģiju (IT) infrastruktūras problēmu dēļ Nacionālais veselības dienests (NVD) gada sākumā atzina, ka nav spējīgs dzīvē ieviest likuma grozījumus, kas paredz medicīnas pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem dalīt divos grozos – pamata un pilnajā, kas pieejami atkarībā no veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Spēkā stājušās likuma pārmaiņas, kas paredz Latvijā ieviest valsts veselības apdrošināšanu.

Taču pāris dienu pirms gadu mijas ārstniecības iestādēm bija daudz neatbildētu jautājumu, kā strādāt 1. janvārī, kad it kā pacientus vajadzētu pieņemt pēc jauniem nosacījumiem, bet nav kontroles mehānisma, kur pārliecināties,  ir vai nav pacients nodokļu maksātājs.

Gada nogalē NVD aicināja medijus uz preses konferenci, lai informētu, ka IT infrastruktūras darbībā, kurai ir jānodrošina veselības aprūpei apdrošināto personu datubāzes darbība tiešsaistē, konstatētas darbības kļūdas.

Tika stāstīts, kādu ainu vajadzēja ieraudzīt savos datoros ārstniecības personām un pacientu reģistratūru darbiniekiem, proti, «sistēmā ierakstam zaļā krāsā vajadzēja apliecināt, ka iedzīvotājs ir apdrošināts un tiesīgs saņemt valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu pilno «grozu», savukārt oranžā krāsā – tiesības saņemt pamata «groza» pakalpojumus. Sarkanās krāsas ieraksts nozīmētu, ka medicīnas pakalpojumi ir pieejami par maksu.

KĻŪDAS E-veselības sistēmā periodiski reģistrētas visa pērnā gada garumā. Visu laiku tiek solīti uzlabojumi. Pašlaik tiek pilnveidota arī jaunā sistēma, kas vienuviet no dažādām datu bāzēm apkopotu ziņas par apdrošinātajām personām. Jāņa Līgata foto

Komentāri
Pievienot komentāru