Grāmatu maiņas punkts koncertzāles terasē

- 19.Jūlijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Grāmatu maiņa notiek jau trešo gadu, un šī ir jau devītā reize, kad Valmieras iedzīvotājiem un viesiem ir iespēja samainīt savas grāmatas pret citām grāmatām.

Ideja radās Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītājai Ilzei Karsai, kura jau sen vēlējās ko tādu ieviest Valmierā, tādējādi atainojot, cik plaši bibliotēka var iziet ārpus savām telpām, piedāvājot apmeklētājiem ko jaunu, kas citās valstīs jau funkcionē.

«Nebija idejas īstenotāju. Tad nu mēs, jaunieši – bibliotēkas aktīvisti, teicām, ka labprāt piedalīsimies. Pirmajos gados ar grāmatām bijām Valmieras muzeja Hanzas namiņā, šogad esam te, Valmieras koncertzāles terasē,» stāsta idejas īstenotājs Ričards Edijs Štibe. Ričards paskaidro, ka grāmatu maiņas «starta kapitāls» nāk no Valmieras bibliotēkas: «Pārsvarā tās bija bērnu grāmatas, jo no bērnu nodaļas nāca iniciatīva. Taču trīs gadu laikā tās ir tik daudz samainījušās, ka nu bērnu grāmatas ir tikai ceturtā daļa no visām maiņas grāmatām.»

Vēl teju 100 grāmatas, kuras atrodamas maiņas punktā, atceļojušas no Austrālijas, Sidnejas, kur mīt latviešu draudze, kas likvidējusi savu bibliotēku un piedāvāja grāmatas Kristīgajam žēlsirdības centram. «Tā doma ir tāda, ka šīm grāmatām jānonāk pie cilvēkiem, un šis ir tāds pirmais mēģinājums, kad mēs esam pie Ričarda Vecpuišu parkā, izrādām cilvēkiem grāmatas, kuras viņi var paņemt, mājās izlasīt, iedot arī saviem draugiem un paziņām, kam interesē attiecīgā joma, tad atnest atpakaļ un apmaiņas veidā paņemt kādas citas grāmatas,» stāsta biedrības «Kristīgais žēlsirdības centrs» vadītāja Gaida Pevko. Sidnejas latviešu grāmatas varēs samainīt arī labdarības virtuvē, kur tiks iekārtots īpašs plaukts. Tāpat G. Pevko atgādina, ka ir gatava sadarboties ar dažādu novadu bibliotekāriem, kas pie sevis gribētu iekārtot nelielu stendu ar šīm dāvinātajām grāmatām.

Ilze Karsa savukārt sprieda, ka Valmierā būtu nepieciešams izveidot telpu, kur šīs grāmatas varētu stāvēt un cilvēki biežāk varētu brīvi iet un mainīties ar grāmatām. Uz šādu nepieciešamību norāda tas, ka cilvēki uz bibliotēku nereti nogādā pilnas kastes ar labām grāmatām, kuras viņiem vairs nav nepieciešamas, taču žēl iznīcināt.

Grāmatu maiņas punkts darbojas šādi – ikviens apmeklētājs var atnākt ar savām grāmatām un iemainīt tās pret citām. «Šeit akcents tiek likts uz jaunākām grāmatām, pamatā koncentrējamies uz tādām, kas izdotas no 2000. gada,» atzīst Ričards. Protams, izņēmums ir no Austrālijas atceļojušās grāmatas, jo liela daļa no tām ir kolekcionāru cienīgas.

Grāmatu maiņas punkts koncertzāles «Valmiera» terasē vēlreiz būs pieejams13. augustā no pl. 10 līdz 14.

GRĀMATU APMAIŅAS iespēju otrdien izmantoja vairāki valmierieši.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru