Dziesmas ceļ spārnos

- 12.Jūnijs, 2018
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Sešas dienas maijā Rencēnu pagasta kultūras nama dziesmu draugu kopa «Dedzieda» ar vadītāju Jāni Timermani un Lodes vīru ansambli «Rūjmala» ar vadītāju Mirdzu Svīķi tikās Baltā galdauta svētkos Vācijā, nesot latvisku dziesmu sveicienu gan tautiešiem, gan ieinteresētajiem.

Kolektīvs uzaicinājumu saņēma no Latviešu centra «Bērzaine» saimniekiem Ineses un Āra Aveniem. Sirsnīgā uzņemšana un neatslābstošā vēlme iegrimt latviešu dziesmu kultūrā pārsteidza  mūsējos. Viņi bija gaidīti, bija pārdomāts, kā parādīt neparasto apkārtnē. Lai tikšanās notiktu plašākā lokā, piedalījās arī Valkas folkloras kopa «Nāburgi», Skrīveru amatierteātris un vietējais koris «Trejzemīte» (bērni un pieaugušie). Bērzainiešu koris būs Latvijas Dziesmu svētku dalībnieki.

Rencēnieši ceļa somā līdzi ņēma Jāņu gadskārtu un patriotiska rakstura dziesmas. Trīs vakarus notika sadziedāšanās. Atnācēji, kuri tās prata, sirsnīgi dziedāja līdzi. «Dedzieda» uzstājās gan viena pati, gan kopā ar Lodes vīriem.

Kolektīvam iespaidi par ciemošanos palikuši daudzkrāsaini. Nogurdinošajam divu dienu ceļam turp un tāpat atpakaļ pretim garīgo lādiņu deva dziesmas un ekskursija pa Švarcvaldes kalniem. Neaizmirstams skats vērtās uz Titizē ezera «Todtnau» 97 metrus augsto ūdenskrituma kaskādi. Kā pasaku pasaulē notika braucieni ar kalnu trošu vilcieniņu un Švarcvaldes dabas valdzinājums. Būts stikla pūšanas darbnīcā, rūdas raktuvēs, iemalkota šmakovka tās muzejā, garšota Švarcvaldes ķiršu kūka. Ciemakukulim rencēnieši aizveda latviešu gaumē žāvētu gaļu, kaņepes, rupjmaizi. Pie Baltā galdauta viņi cienājās ar mājinieku latviskajā gaumē pagatavoto un pašu līdzpaņemto.

Kopā saplūda latviskais no Latvijas un Vācijas. Kāds latvietis no Francijas filmēja notiekošo, lai saglabātu šo tikšanās brīnumu. Vēl šobrīd, pārrunājot tikšanos, ļaujoties emocijām un pārdzīvojumiem, dziedātājas ir sajūsminātas par piedzīvoto. Viss kopā — pozitīvs lādiņš katra sirdij. Šis pasākums Bērzainē (mazajā Latvijā)  tiek uzskatīts par vienu no centrālajiem notikumiem Latvijas simtgades gadā. «Dedziedas» kolektīvs pateicas Burtnieku novada pašvaldībai, kas daļēji sedza ceļa izdevumus.

PATĪKAMS PIEDZĪVOJUMS. Dziesmu draugu kopa «Dedzieda» Latviešu centrā «Bērzaine». Māras Kananovičas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru