Baudiet – prieks jums, prieks man!

- 15.Maijs, 2020
Nedēļas nogale
Laikrakstā

INESE ZARIŅA dzīvo Valmierā kopā ar vīru un diviem bērniem. Visa viņas dzīve, kā saka Inese, «iet pa Vidzemes šoseju, jo esmu raganiete, dzīvoju Raganā un tālāk ieprecējos Valmierā». Ineses hobijs ir prieks darboties ar papīru un radīt no tā dažādas lietas, viņa izveidojusi PAPĪRA PRIEKU, kurā darbojas kā saimnieciskās darbības veicēja.

Viss sākās ar viesu grāmatu māsas kāzām

Šis prieks, ko es veidoju, vienmēr man ir bijis kā hobijs, vienmēr ir paticis darboties ar papīru, kaut ko locīt, piemēram, mēģināt uztaisīt kādu kartīti. Pienāca brīdis, kad māsa palūdza, lai uztaisu viņai kāzām viesu grāmatu. Tagad, skatoties uz šo viesu grāmatu, saku māsai, lai atdod man to, lai varu pārtaisīt, jo pa šo laiku jau ir uzkrāta lielāka pieredze. Protams, šo savu pirmo veidojumu taisīju no sirds, un visiem cilvēkiem patika. Nav jau tā, ka šī viesu grāmata ir nesmuka, tikai redzu, ko varētu uzlabot. Pēc tam radinieks uz kāzām pasūtīja nākamo viesu grāmatu, tad jau bija pasūtījumi pa vienam albumam, tad vēl pa albumam. Atceros to pirmo dienu, kad cilvēks, ne no draugu loka, atnāca pasūtīt albumu. Lēkāju pa māju un ļoti priecājos.

Standartkursi sociālā tīkla vietnē YouTube, pēc tam  vēl dažādi kursi

Tur skatījos daudzus videoklipus krievu valodā, kuros meistari rādīja, ko un kā taisa no papīra. 

Latvijā ir tāds veikaliņš – www.scrapbooking.lv Tur šī veikala izveidotāja sadaļā nodarbības regulāri rīko dažādus iesācēju kursus. Esmu tos izgājusi, lai saprastu šos veidus, lai iedrošinātu sevi daudz, daudz drošāk strādāt ar materiāliem. Regulāri ir dažādi ārzemju meistari, vienmēr cenšos to apmeklēt. Tagad vairāk tīri prieka pēc, jo vairāk jau tu iemācies kaut kādus knifiņus, ne tās pamatlietas, kuras jau zinu, bet tāpat ir prieks satikt Latvijas meistarus, kas šinī jomā darbojas, varam aprunāties par dažādām lietām. 

Papīra prieks ir mans hobijs, tas nav pamatdarbs pelnīšanai 

Mans pamatdarbs ir uzņēmumā SIA Tet. Mana ikdiena ir saistīta ar to, lai visu automatizētu, mākslīgais intelekts un citas tehnoloģijas. Savukārt vakarā mēģinu visu to, kas ir automatizēts un datorā atrodams, pārnest uz taustāmu lietu. Par nosaukumu nekad tā īsti neesmu domājusi. Papīra prieks tāpēc, ka man patīk darboties ar papīru. Dzimšanas diena Papīra priekam skaitās kaut kad septembrī. Bija tā, ka māsa teica: beidz ākstīties, liec internetā savus darbiņus, tev taču sanāk, cilvēki arī priecāsies, viss būs kārtībā! Māsa man vienmēr ir bijusi iedrošinātāja dažādās jomās. Lai kaut ko ieliktu internetā,  ir jāizdomā uzņēmuma nosaukums; kas man pirmais nāca galvā, to arī ierakstīju. Tas notika pirms trīs gadiem, bet kopumā ar papīru darbojos piecus gadus, no sākuma darbojos savā nodabā, pēc tam jau sagādāju prieku Latvijas iedzīvotājiem. Kopumā esmu izveidojusi 400 darbus. Izdomāt, radīt, eksperimentēt – tā var nosaukt prieku, ar kādu tiek veidoti dažādi papīra darbi. Veidoju bilžu albumus (bērniem, kāzām), kāzu viesu grāmatas, pierakstu bloknotus. Piedāvāju izgatavot ielūgumus – bērnu jubilejām, jauniešu jubilejām, kāzu ielūgumus. 

Pārsvarā visus darbus no papīra veidoju savās mājās

Virtuves galds ir visplašākā virsma. Kad esmu nonākusi līdz albuma dekorēšanas fāzei, kad viss ir salīmēts un salocīts, kas jādekorē, man tur stāv izgrieztie papīri, rāmīši un citas lietas, rezultātā galds ir nokrauts un ģimenes locekļi pie galda netiek paēst, vismaz kādas četras dienas. Tāpat smejoties saku, ka esmu okupējusi pusi virtuves ar saviem materiāliem. 

Pārsvarā darbiņus veidoju vakaros un naktīs. Ir bijis viens gads, kad piekritu visiem pasūtījumiem, ko cilvēki prasīja. Tad nācās darboties bez miega pāris naktis pēc kārtas, tajā laikā arī vīrs bija iesaistīts. Viņš sestdienās un svētdienās grieza sagataves, es tās līmēju albumos. Šobrīd vairāk mīlu sevi un cilvēkam saku – ja ir gatavs gaidīt, ja ir rinda izveidojusies, tad lai gaida. Katru albumu, kā saka, par visu varu vairs necenšos veidot. Jau brīdinu cilvēkus, ka pie manis vajag laikus pieteikties un gan jau kādu albumiņu noteikti uztaisīsim. Katram albumam vajag vairāk laiku veltīt, lai būtu skaisti. Agrāk vienu albumu veidoju kādas divas nedēļas. Šobrīd varu to uztaisīt arī pa diviem vakariem, ja vajag vienkāršu, bet, ja vajag ar īpašām dekorācijām un vidēji biezu albumu, tad kopumā paiet četras līdz piecas dienas. 

Šobrīd darbus veidoju viena pati. Bērni sēž blakus un darbojas savā nodabā. Meitiņa ir teikusi: kad es varēšu taisīt, kad varēšu tev palīdzēt? Uz ko es atbildu: kad varēsi izgriezt vienu milimetru apkārt puķītei, tad saukšu tevi palīgā. 

Bērni saka: tu citiem taisi albumus, bet mums ne

Kaut kad uztaisīšu. Kā jau tajā teicienā, ka skroderim pašam drēbju nav. Ļoti izteikti, ka maniem pašas bērniem albuma nav, bet citiem viss kaut kas skaists top. 

Romantiskākais albums, ko esmu veidojusi

Viens puisis 2017. gada februārī uzdeva man jautājumu –  vai es varot izveidot bilžu albumu viņa meitenei, bet papildus esot viena vēlme – vai iespējams izveidot pēdējā lapā vietu, kādu kastīti, kur ievietot bildināšanas gredzenu. Tā arī izveidoju bilžu albumu ar pārsteigumu, jo ideja pati par sevi taču bija tik jauka. Zinu, ka meitene teica jāvārdu. Tas pats puisis pēc tam vēl pie manis ir pasūtījis albumus, ko dāvinājis saviem draugiem uz kāzām. 

Specifiskākais, ko esmu veidojusi no papīra

Kulinārijas kastīte, kurā saimniece vēlējās likt receptes. Kā es saku – juveliera darbs. Izrēķināt pareizi visus kartona biezumus, atzīmēt tos, lai kastītes konstrukcija pildītu savu funkciju – vērtos vaļā.

Darba instrumenti papīram

Piemēram, ja vajag papīru salocīt, tad daru to ar bigošanas dēlīti, ar to ir viegli locīt papīru. Ir tāds termins krokodils, tas ir, kas izsit papīrā caurumu. Mums ir arī speciāls fēns, lai varētu ar karstu pūderi taisīt skaistus nospiedumus. Instrumentu ir ļoti daudz, tos var apskatīties www.scrapbooking.lv mājaslapā. 

Ineses darbus varat apskatīties un sazināties ar viņu:

• Facebook lietotnē meklējot lapu Papīra prieks

• Mājaslapā – papiraprieks. mystrikingly.com 

INESE ZARIŅA. Foto no Ineses Zariņas personiskā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri