Balto stārķu ligzdu vēstījums

- 6.Aprīlis, 2022
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Daudziem lauciniekiem klāt ir gaidīšanas laiks, kad un vai atgriezīsies stārķi ligzdā pie mājas, jo uzskata, ka šie putni atnes svētību.

Kā atzīst stārķu lieliska pazinēja, bioloģijas zinātņu doktore Māra Janaus, tas gan esot nosacīti, pat otrādi: «Tieši baltie stārķi ir vides indikators – to klātbūtne liecina par dabas veselību un bagātību. Jo lielāks stārķu blīvums kādā teritorijā, jo labvēlīgāka šī vide ir arī cilvēkam.» Tātad, ja nu stārķi pie jūsu mājas allaž atgriežas, tas ir šo putnu apliecinājums, ka jūsu mājas tuvumā vide joprojām ir dabai draudzīga. 

Ligzdu nasta

Ar Māru Janaus runājām pagājušajā ceturtdienā Matīšu pagastā, kur lapegļu alejā stārķu pašu izveidoto ligzdu kolonijai blakus tapa pirmais mākslīgi veidotais stārķu ligzdu parks Latvijā. Šāda parka izveides idejas autori ir AS «Sadales tīkls» strādājošie. Vairāk par to šī uzņēmuma vides pārvaldnieks Artis Kubuliņš: 

«Stārķiem ļoti patīk veidot ligzdas elektrības stabu galos. Taču drīz vien daudzgadīgas ligzdas svars var pārsniegt pat tonnu. Tik smaga nasta elektrolīnijas balstā tad sāk radīt virkni risku gan putniem, gan cilvēkiem, arī elektroapgādes infrastruktūrai. Pērn vien elektrolīnijās bojā gāja 84 putni un to mazuļi, ligzdošana bija izraisījusi pat vairāk nekā 1000 infrastruktūras bojājumus. Tādēļ, lai padarītu stārķu ligzdošanu drošāku, samazinātu varbūtību ligzdām saskarties ar vadiem, ik gadu zemsprieguma līniju balstos uzstādām aptuveni 800 metāla ligzdu pamatnes.

MĀKSLĪGĀS UZ DABĪGO FONA. Dzelžotie ligzdu veidojumi (priekšplānā), kas bija jādabū stabu galos un augšā. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru