Tik mirklis vien...

17.Aprīlis, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Šīgada Mākslas dienu laikā Valmieras pils teritorijā apskatāms īpaši Valmierai veidots vides mākslas objekts Acumirklis – pie vairākus gadsimtus seniem mūriem laiku skaita smilšu pulkstenis. Atbilstoši Valmieras Mākslas dienu tematikai #Soļi.Pilsēta.Es tas pretnostata acumirkli un dzīves ilgumu. Cik ilgi tas vēl priecēs valmieriešus un pilsētas viesus, kuri steidz iemūžināties pie šī objekta, un kā radusies šī darba ideja, Zanei Bulmeistarei stāsta Valmieras pilsētas pašvaldības Kultūras, sporta un tūrisma pārvaldes galvenā kultūras projektu vadītāja Liene Jakobsone:

«Vides mākslas objektu Acumirklis veidoja SIA KOB Art (https://www.kobartdesign.com/) – arhitekte Kristīne Bērza un mākslinieks Oskars Bērzs. Viņi stāsta: «Rotējošā gaismas instalācija ir veidota stilizēta smilšu pulksteņa formā, kas attēlo laika ritēšanu. Tas ir simbols tam, cik daudz var notikt acumirklī, bet tajā pašā laikā var nenotikt nekas. Šī instalācija aicina aizdomāties par prioritātēm dzīvē un laiku, kas tām tiek veltīts.»

Mākslinieki iepriekš veidojuši vides mākslas objektu Laika ādere, kas atainoja laika skaitīšanu līdz Latvijas simtgadei. Mākslinieciskais skatījums un tehniskais izpildījums šķitis atbilstošs Valmieras Mākslas dienu konceptam. Piedāvājot veidot objektu Valmierai, tika dota šī gada Valmieras Mākslas dienu tēma Soļi. Kā to atainot vizuāli, ir SIA KOB Art risinājums. Kristīne un Oskars stāsta, ka viņus iedvesmojusi Imanta Ziedoņa divrinde: «Ilgāk par mirkli – nekas nespēj būt, un vairāk par mirkli – mums neiegūt.» Radusies ideja par pulksteņa simbolu un mākslas soļiem ārpus telpas. «Mums patīk, kā ir izdevies. Skatāmies vienu ciklu, zinām, ka tūlīt būs cits. Laiks nav apturams un noturams. Laika ritums ir acīm redzams,» stāsta mākslinieki.

Šobrīd katrā stundā objektā atainota Valmieras Mākslas dienu vizuālā identitāte, bet katrā pusstundā – Valmieras logo. Pārējās animācijas mainās jauktā secībā, atainojot smilšu pulksteni un dažādu rakstu un krāsu kombinācijas. Turklāt objekts rotē, izdarot gan pilnu apgriezienu, gan apstājoties 90 grādu leņķī. Mākslinieki stāsta, ka, tā kā šāds objekts veidots pirmo reizi, process bijis sarežģīts un gūta laba pieredze. Detaļas lielākoties tika pasūtītas ārvalstīs, turklāt bijis jāņem vērā, kā to pielāgot ārtelpai un padarīt izturīgu dažādos laikapstākļos.

Kā liecina aktivitāte sociālajos tīklos un arī saņemtās atsauksmes, iedzīvotājiem vides mākslas objekts ļoti patīk. Tā kā tas ir Valmieras pilsētas pašvaldības īpašumā, objekts tiks izstādīts dažādu norišu laikā, piemēram, Muzeju naktī vai pilsētas svētkos. Turklāt katru reizi tiks pielāgota animācija, kas skatāma objekta ekrānā. Tāpat ir iespēja arī mainīt vietu, kur objekts tiek izvietots.»

MĀKSLAS OBJEKTS Acumirklis. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru