Prezidenta rūpesti

- 15.Oktobris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Lai pārrunātu ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu svarīgus politiskos jautājumus par Ukrainas turpmākajām attiecībām ar Latviju, Eiropas Savienību, NATO un Krieviju, trešdien Latvijā oficiālā vizītē ieradīsies Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ar kundzi Olenu. «Viens no aktuālākajiem jautājumiem Ukrainā, kas skar arī viņa prezidentūru, ir prezidenta piekrišana tā dēvētājai Šteinmeiera formulai Ukrainas miera procesam par Austrumukrainas teritorijām. Šis jautājums ir izraisījis aktīvus protestus Ukrainā. Kāds ir jūsu viedoklis par šo formulu, un vai tā atrisina karadarbības pārtraukšanas Austrumukrainā problēmu?» – šādu jautājumu, ciemojoties Briselē pie Eiroparlamenta deputātes SANDRAS KALNIETES, viņai uzdeva Neatkarīgās Rīta Avīzes galvenā redaktore Anita Daukšte.

«Mana attieksme ir negatīva, tāpēc ka līdz šim nekad nav bijis tā, ka Krievija pildītu kaut ko no saistībām, ko uzņēmusies, un Šteinmeiera formula paredz, ka no Austrumukrainas tiek atvilkts karaspēks, tad pēc Ukrainas likumiem Donbasā notiek vēlēšanas un tad ir kaut kāda autonomija. Ukraina šobrīd ir ļoti grūtā stāvoklī, jo viss, ko Putins faktiski ir izdarījis, – piekritis apmainīt savus algotņus pret Ukrainas politieslodzītajiem un nedaudz piebremzējis karadarbības aktivitāti, kaut gan pēdējās divās dienās apšaudes atkal ir pastiprinājušās.

Tāpēc Putinam situācija ir ļoti laba, jo, ja ukraiņu neapmierinātība piespiedīs Zelenski pavilkties atpakaļ un atkāpties no Kučmas panāktās vienošanās, tad Putins Rietumiem varēs teikt: mēs bijām gatavi, viņi nav gatavi, savukārt, ja Zelenskis paliek pie sava, Ukrainā var sākties diezgan spēcīgs nestabilitātes stāvoklis, jo tie 10 tūkstoši protestētāju, kas bija Kijevā, ir tikai sākums, jo protesta akcijas bijušas arī citviet.

Otra lielā lieta, kas attīstās fonā: kādā veidā beigsies šī Amerikas – Ukrainas lieta, jo tai ir zināms iespaids uz kopējo situāciju, arī uz Šteinmeiera formulu, jo arī šeit Zelenska situācija ir slikta tāpēc, ka, pat ja viņš neko nav pārkāpis, dodot solījumus, – es runāju par Trampa zvanu izmeklēt Baidena dēla darījumus Ukrainā. Ja Ukraina to nedarīs, tad ASV ieroču piegādes Ukrainai var bremzēties, ja izmeklēs, tad, ņemot vērā, ka ASV prezidenta vēlēšanās var uzvarēt arī demokrāti, atkal ir slikta situācija, tā ka Ukraina pašlaik atrodas ļoti sarežģītā stāvoklī.

Trešais lielais jautājums ir PrivatBank, kura piederēja oligarham Kolomoiskim, kas stāvēja aiz Zelenska ievēlēšanas. Šīs bankas nacionalizācija ir viena no Starptautiskā valūtas fonda prasībām, un pirms dažiem gadiem tas tika īstenots. Ja PrivatBank tiek atdota atpakaļ īpašniekiem, tad neviens aizdevums no Starptautiskā valūtas fonda vairs uz Ukrainu neiet, tā ka situācija pašlaik ir ļoti grūta.»


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru