Par muzejiskām kļūdām

- 31.Maijs, 2017
Valmierietis
Laikrakstā

Valmieras pašvaldības informatīvajā izdevumā Nr. 153 (2017. gada aprīlis) ziņa: 18. maijā vēsturnieka L. Liepnieka, mākslinieka V. Zaķa, rakstnieku P. Rozīša, A. Dripes un gleznotāja R. Pētersona izstādes Kods Pārgauja atklāšana.

Cildeni. Ja vien nebūtu būtisku kļūdu. Kārlienas lordi Laimonis Liepnieks (Misters Filanders) un Andrejs Dripe (Andža) nesaprastu, kāpēc viņi ieskaitīti Pārgaujā, lai arī tajā nekad nav dzīvojuši.

Laimonis daudzkārt atgādināja par Valmieras valstiskajiem veidojumiem. Viņa grāmatā Tēvu zemes novadā ievietotajā apcerē  Kārlienas lordu republika arī norāde: Robežas šim valstiskajam veidojumam  ne ar kādiem vapeņotiem stabiem nebija stingri iezīmētas, taču: no katoļu baznīcas Stacijas ielā dzelzceļa stacijas virzienā – Kārliena, uz otru, tilta pusi – Pārgauja. To sarunās un rakstos uzsvēris arī Andrejs. (Jaunā, staltā katoļu baznīca taču tādu sadali nav mainījusi!)

Laimonis Kārlienā dzīvojis Stacijas ielā 47 (visur tagadējās adreses), augšējā stāvā (pirmajā tagad SIA NIKA) un Marijas ielā 5, Ankmaņmājā, Kārlienas lordu nu lēdiju galvenajā saietu ēkā. (Un necilo ielu saukuši par bulvāri!) Andrejs bērnībā dzīvojis vairākās mājās Gaides ielā (to vietā jau sen daudzstāvu nami), vēlāk – radinieku Dzilnu mājā Kauguru ielā 8. Par dzīvošanu un darbošanos Kārlienā ļoti daudz ziņu (rakstos, zīmējumos, fotogrāfijās) rakstnieka triloģijā Bez skaistas maskas un romānā Mazā brīvība. (Andrejs šo Valmieras daļu sauca nedaudz citādi: Kārliene.) 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru