Par ķīļiem un kara cirvjiem

- 13.Maijs, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Šonedēļ ar atklātu liesmu atkal uzliesmoja jau labu laiku nosacītajā tieslietu ministra un Augstākās tiesas savstarpējo attiecību ugunskurā kvēlojošās ogles. 

Vēl pavisam nesen bija iepriekšējais uzliesmojums, kad savstarpējām laipnībām, komentējot Aivara Lemberga mūžsenās krimināllietas iznākumu, apmainījās ministrs Jānis Bordāns un Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs. Pēdējais izteicies, ka «Bordāns ar demagoģiskām metodēm plāno iedzīt ķīli starp Augstākās tiesas priekšsēdētāju un tiesnešiem». 

Cik dziļi šis ķīlis jau iedzīts un vai to kāds patiešām dzen, nesen, atsaucoties uz Tieslietu padomes aicinājumu, mēģināja noskaidrot LU pētnieces Aivita Putniņa un Māra Alksne. Rezultāts, kuru viņas publiskoja pirmdien, vērā ņemams, jo aptaujāti tika 335 tiesneši, kas ir 61% no visa Latvijas tiesnešu kopskaita. Vaicāti par tiesu, kurā viņi patlaban strādā, 46% aptaujāto tiesnešu atzinuši, ka tiesā ir izjūtams Tieslietu ministrijas spiediens. Tikai 6,9% aptaujāto atzinuši, ka Tieslietu ministrija tiesu sistēmas neatkarību ietekmē pozitīvi, bet 2,4% atzinuši, ka ministrijas ietekmi neizjūt.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs savos komentāros par pētījuma rezultātiem aplinkus ceļus nemeklē: «Šobrīd šo atkarību ļoti būtiski ietekmē tas, ka pārāk daudz ir atkarīgs no konkrēta ministra. Nerunāsim par konkrētām personībām. Ir dažādi cilvēki – viens ministrs ir spējīgāks, cits – mazāk spējīgs. Kā es to saucu, ministra nejaušības faktors rada būtisku ietekmi. Ja ir spēcīgs ministrs, tiesu sistēmā viss ir kārtībā, bet, kad nāk vājāks, tā nobrauc lejā.»


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru