Par Jēču dabas taku

- 23.Jūlijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Pateicoties Vidzemes Augstskolas pasniedzēju aktivitātei, Latvijā ir sācies (atsācies) dabas taku veidošanas bums. Izveidota Jūrtaka visgarām Latvijas un Igaunijas piekrastei un tiek veidota Mežtaka – no Rīgas uz Valku, garākā posmā ejot gar Gaujas krastiem. Kad šo lielo projektu galvenajai personai Jurim Smaļinskim vaicāju, kas gan šīs takas uzturēs, atbilde bija, ka visi kopā – entuziasti, pašvaldības, Dabas aizsardzības pārvalde, Latvijas Valsts meži utt.

Mums, divos novados – Naukšēnu un Rūjienas – ir Jēču dabas taka – desmitiem reižu īsāka par Jūrataku vai Mežtaku, toties viena no vecākajām dabas takām valstī, izveidota 1995.-1996. gados, aktīvi iesaistoties tābrīža Naukšēnu pagasta un skolas vadībai.

Pa aizgājušajiem gadiem esmu sapratis, ka takas, kā arī citu objektu dabā izveide nav liela problēma, jo vienreizējām darbībām var dabūt dažādu fondu līdzekļus, viegli piesaistīt talciniekus. Daudz grūtāka ir kopšana un uzturēšana. Tur vairs nav pirmreizīguma un uzsākšanas iedvesmojošā spožuma – tikai pelēka ikdienišķa nepieciešamība.

Ar Jēču dabas takas uzturēšanu pa šiem gadiem ir klājies ļoti dažādi. Laikos, kad Ziemeļvidzemes biosfēra rezervāta administrācijā strādāju par dabas inspektoru, varēju arī darba laikā pastrādāt takā, reizēm gan saņemot par to vadības aizrādījumus. Vairākus gadus krietni palīdzēja Naukšēnu novada pašvaldība, ļaujot takas darbos iesaistīt sociālās palīdzības prasītājus un simtlatniekus. 2010.-2012. gados bija LEADER projekts, kad krietni uzlabojām taku gan informācijas, gan caurejamības ziņā. Tagad šie nosacīti labie gadi ir pagājuši – strādāju citā darbā, kur grafiks ir intensīvs un blakus darbus varu darīt tikai savā brīvajā laikā. Arī pašvaldību palīdzību vairs īsti nejūt. Rezultātā taka nav tādā stāvoklī, kādā tai vajadzētu būt – ir vietām aizaugusi, stendi izbalo, norāžu stabi un laipas izpūst un sagāžas.

Pirms pāris mēnešiem uzrakstīju vēstules abām pašvaldībām ar lūgumu izskatīt iespēju par atbalsta sniegšanu takas uzturēšanā. Atbilžu gan pagaidām vēl nav.

Tomēr labā ziņa ir tāda, ka Naukšēnu novada projektu konkursā Mēs savam novadam 2019 ir atbalstīts mūsu, nelielas neformālas iedzīvotāju grupas no Jēčiem un Jaunkaukām un biedrības Ziemeļvidzemes Ģeoparks projektiņš Tūrisma infrastruktūras atjaunošana Jēču dabas takas posmā un Jungu dabīgās noganīšanas teritorijā, kura ietvaros par 463 eiro iegādāsimies dažādus materiālus (dēļus, stabus, stiprinājumus, atpūtas vietas sagatavi) un izdrukāsim jaunu stendu informāciju. Daļa materiālu jau ir iepirkta. Tagad atliek iecerēto realizēt: atjaunot stendus, laipas, norādes, ierīkot vārtiņus savvaļas ganību aplokos un uzlabot atpūtas vietu pie Jēču dzirnavām.

Kas to visu darīs? Paši. Un ļoti ceram uz talcinieku atbalstu. Tāpēc 10. augustā visi tiek aicināti uz talku Jēču dabas takā. Pulcēšanās pl. 10 pie Jēču dzirnavām. Kādas trīs, četras  stundas pastrādāsim un noslēgumā padzersim tēju pie ugunskura.

Ja ir kādas labas idejas un ierosinājumi – droši zvaniet, tālr. 26527214.

Jēču dabas taka – viena no vecākajām valstī.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru