Palikt Latvijā un saimniekot laukos

- 22.Septembris, 2014
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Ar tādu apņēmību pirms dažiem gadiem no Rīgas savās tēva mājās Jeru pagastā uz palikšanu atgriezās gados jaunais MĀRTIŅŠ RIVČS. Tiekoties viņš saka: «Iesakņošanās dzimtajā pusē un pašam savas lauksaimnieciskās ražošanas uzsākšana nav viegla, tādēļ, uzklausot speciālistu padomus, joprojām meklēju un izmēģinu zemei un pašam piemērotākos uzņēmējdarbības veidus. Man ir algots darbs Oleros, uzņēmumā «Zaļās pēdas», manā saimniecībā ir 35 ‘Latvijas tumšgalves’ šķirnes aitu mātes un viens teķis, dravā saimnieko 9 bišu saimes; lai būtu pašiem savs piens, iegādāts arī viens liellops, bet kādā ilgi nekoptā zemē esmu iestādījis kārklu audzi.»

MĀRTIŅŠ RIVČS: «Lai arī brīžiem uzņemtais dienas ritms ir nežēlīgs un miegam paliek tikai 4 — 5 stundas, sev saku:  ir jādara!»

Anta Lūsas foto

Ir kārkli — ir idejasPar Mārtiņu Rivču «Liesma» uzzināja, padzirdot, ka viņa kārklu plantācijā notiks LLKC Valmieras konsultāciju biroja organizētais pieredzes seminārs tiem, kas jau nodarbojas vai vēl tikai raugās atjaunojamo energoresursu virzienā. Kad cauri vēl nenožuvušajai rīta rasai esam aizbriduši līdz pāri cilvēku galvām izaugušajām kārklu vicām, Mārtiņš sanākušos iepazīstina ne tikai ar kārklu stādīšanas, kopšanas un audzēšanas knifiem, bet arī ar paša pieļautajām kļūdām, jo: «Katra mana kļūme ir arī mana mācība!» Mārtiņš par savu kārklu plantāciju saka: «Jau vidusskolā biju dzirdējis un lasījis par šķeldai audzētiem kārkliem, tādēļ, atgriežoties vecāku mājās un domājot par savas saimniekošanas iespējamiem virzieniem, kārkli man likās piemērotākie. Par kārkliem krietni palasījos interneta gudrībās. 2011. gada pavasarī kādā aizlaistā, nekoptā un labībai nepiemērotā zemē tika iestādīta pirmā kārklu jeb īscirtmeta atvasāju audze.  Izvēlējos divas šķirnes — ‘Sven’ un ‘Torhild’, kuras iegādājos Olaines kokaudzētavā. Spraudenīši bija 20 cm gari.  Visu darīju pats. Pirmā kļūda — likās, ka visu par kārkliem jau zinu, tādēļ speciālistus talkā nesaukšu. Bet — vajag! Kārklu stādīšanā lielās platībās izmanto tehniku, bet mēs, savācoties draudzīgā bariņā, to izdarījām ar rokām. Kad pirku stādus, tie maksāja sešus santīmus gabalā. Uz 1 hektāru nepieciešami līdz 15000 stādu. Zinātnieki iesaka stādīt vairāk nekā 5 hektārus, tad kārkli šķeldai rentējoties.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru