Nepieciešams kvalificēts darbaspēks

- 27.Maijs, 2025
PROJEKTS
Laikrakstā

Valmierā darba tirgus ir diezgan dinamisks un vairākas nozares aktīvi meklē jaunus darbiniekus.

Tiek meklēti dažādi speciālisti gan ražošanas nozarē, gan loģistikas un transporta nozarē, arī ēdināšanas un kokapstrādes nozarēs, gan dažādi IT un inženierzinātņu darbinieki, veselības aprūpes speciālisti, pārdošanas darbinieki un vispārējais darbaspēks. Par to, kāds darbaspēks ir nepieciešams gan tagad, gan nākotnē, kā šos nepieciešamos speciālistus piesaistīt no pašvaldības skatījuma, uz laikraksta «Liesma» jautājumiem atbild SANDIS SVARINSKIS, Valmieras novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks, Valmieras novada Kapitāla pārvaldības un uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas vadītājs, un INITA NIEDZVIEDZE, Valmieras novada pašvaldības vecākā uzņēmējdarbības atbalsta speciāliste.

Kāds darbaspēks pašlaik ir nepieciešams Valmieras novada uzņēmējiem?

Sandis: Valmieras novadā darba devēji konkurē par darbaspēku, jo reģionā ir ļoti zems bezdarba līmenis. Valmiera ir industriju pilsēta, un Valmieras novada attīstības plānošanas dokumentos pašvaldība ir definējusi stratēģisko mērķi – plašāku industrializāciju līdz 2038. gadam, sekmējot darbavietu ar augstu pievienoto vērtību un uz eksportu orientētu darbavietu radīšanu, kā arī mazinot reģionālās attīstības atšķirības starp Rīgas reģionu un pārējo Latvijas teritoriju. Valmieras Industriālajā parkā izvietosies ražošanas uzņēmumi no viedās specializācijas nozarēm, kuriem ir jāizpilda arī noteikti kritēriji – darbinieku skaits un vidējais atalgojums nodarbinātajiem. Pašreiz redzam, ka būs nepieciešami darbinieki, kuri vēlas strādāt kokrūpniecības nozarē, jo par iespēju veikt rūpniecisko apbūvi parka teritorijā ir noslēgts līgums ar SIA «PATA BOARD». Šeit būs jārada ne mazāk kā 75 jaunas darba vietas. Igaunijas uzņēmums «FIBENOL» arī ir veicis aplēses un rūpnīcai meklēs ap 100 darbinieku, minot, ka aktuāli būs rūpnīcas operatori, elektriķi, automatizācijas speciālisti, pārdošanas darbinieki, loģistikas speciālisti un citi amati. Vēl apbūves tiesību izsole nav noslēgusies 12 hektāru apbūves gabalam – šeit plānojam, ka būtu jāizveido ne mazāk kā 60 jaunas darba vietas. Savukārt Valmieras Rūpniecības un eksporta parkā līdzās militārās tehnikas ražotnei izvietojas metālapstrādes uzņēmumi. Ļoti iespējams, ka darbinieku skaitu palielinās arī tie uzņēmumi, kuri šobrīd Valmieras novadā būvē jaunas ražošanas ēkas – kopumā septiņi.

Inita: Par galvenajām tendencēm noteikti informāciju var sniegt Valmieras NVA, bet, pēc pašvaldībai esošās informācijas, uzņēmumiem šobrīd ir nepieciešami dažāda veida ražošanas darbinieki – dažādu iekārtu un ražošanas operatori, bet vēl arī aktuālas vakances ir noteiktas jomas speciālistiem – produktu inženieri, citas specialitātes. Pašvaldību kapitālsabiedrībās šobrīd pietrūkst tādu darbinieku kā sētnieks, autobusa vadītājs u.c. Šie izaicinājumi skar arī pašvaldību, kura kā darba devējs konkurē ar privāto sektoru ne vien atalgojuma, bet arī darba apstākļu ziņā.

Kā pašvaldība var palīdzēt piesaistīt nepieciešamo darbaspēku?

Sandis: Pašvaldībā apkopojam iedzīvotāju, uzņēmēju un izglītības iestāžu redzējumu un iespējas, lai stratēģiski varam veicināt, ka potenciālais darbinieks būtu ieinteresēts strādāt pie Valmieras novada uzņēmējiem.

Jautājumi, kas mums tiek uzdoti, ir: kā tiek risināti dzīvesvietas jautājumi? Kādas iespējas ir nokļūt no esošās dzīvesvietas līdz Valmierai? Aktīvi strādājam pie tā, lai veidotu pievilcīgu un kvalitatīvu dzīvesvidi visām iedzīvotāju paaudzēm, kurā cilvēki ne tikai vēlas dzīvot, bet arī atgriezties pēc studijām un veidot savu ģimeni novadā. Tas nozīmē nodrošināt pieejamu un kvalitatīvu izglītību, labi uzturētu ceļu infrastruktūru, pieejamu sabiedrisko transportu, kā arī daudzveidīgas atpūtas, kultūras un sporta iespējas gan bērniem, gan pieaugušajiem, gan senioriem.

Lai saglabātu novada attīstības tempu un nodrošinātu kvalitatīvus pakalpojumus, būtiska ir gan sadarbība starp pašvaldību un uzņēmējiem, gan arī valsts atbalsts reģionālās mobilitātes un darbaspēka piesaistes jautājumos.

Inita: Pašvaldības viens no galvenajiem uzdevumiem ir nodrošināt dažādu pakalpojumu saņemšanu, lai iedzīvotājiem/darbiniekiem būtu viss pieejams: bērniem vieta bērnudārzā, skolā, dažādi pulciņi, tāpat arī izklaides, sporta un atpūtas iespējas, kā arī veselības aprūpe. Viss ir jāplāno tā, lai potenciālajiem novada iedzīvotājiem būtu viss ērti pieejams. Ļoti svarīga ir piemērota dzīvesvieta, tāpēc pašvaldība ir iesaistījusies dzīvojamā fonda attīstībā. Šobrīd tiek būvēti daudzdzīvokļu nami (zemas īres maksas nami). Nepilna mēneša laikā saņēmām 155 pieteikumus īrei, kas apliecina interesi, un ar 100 % pašvaldības kapitālsabiedrības SIA «Valmieras namsaimnieks» starpniecību plānots šogad pieteikties arī 2. kārtai. Tāpat pašvaldībā rosinām arī privātos attīstītājus investēt, un šogad būvniecības procesā ir trīs daudzdzīvokļu māju būvniecības projekti.

Kuru nozaru speciālistus vajadzēs jau tuvākajā nākotnē, pie kuru sagatavošanas ir jāsāk strādāt šobrīd?

Sandis: Valmieras tehnikuma un Vidzemes Augstskolas Padomnieku konventā ir pašvaldības pārstāvis, līdz ar to informācija mācību iestādēm par nepieciešamajām studiju programmām nonāk pietiekami ātri. Arī jaunie ražošanas uzņēmumi kopsolī ar rūpnīcas būvniecības ieceri uzsāk sadarbību ar izglītības iestādēm, lai jau nodrošinātos, ka būs sagatavoti nepieciešamie speciālisti. Vienlīdz jāņem vērā, ka arī ražošanas uzņēmumi virzās automatizēta darba virzienā, kas samazina darbaspēka resursa nepietiekamību.

* * *

Vidzemes Augstskola sagatavo daļu no Valmierai un pat Vidzemei nepieciešamajiem speciālistiem, sadarbojoties ar vietējiem uzņēmējiem. Sagatavojot kvalificētu darbaspēku, tas atrisina virkni problēmu uzņēmējiem. Aicinājām uz sarunu AGNESI DĀVIDSONI, Vidzemes Augstskolas rektori, komentēt jauniešu interesi studēt un iespējas sagatavot kvalificētu darbaspēku arī turpmākajā nākotnē.

Par kuru nozari ir vislielākā interese no nākotnes darbaspēka puses?

Agnese: Nemainīgi – biznesa vadības studijas ir viena no pieprasītākajām studiju programmām. Līdzīgas studiju programmas Latvijā tiek piedāvātas vairākās augstskolās, un jāsaprot, ka valsts ekonomiskā attīstība ir atkarīga no tā, cik aktīvs būs biznesa sektors. Latvijā šobrīd trūkst mazo un vidējo uzņēmēju un jaunu biznesa iniciatīvu arī reģionā. Daudzi izvēlas iet darba ņēmēja ceļu savas karjeras attīstībai, bet ir nepieciešams sagatavot arī nākotnes darba devējus, īpaši jomās, kur ir liels eksporta spējas potenciāls. Valmiera šobrīd ir arī brīnišķīgs piemērs tam, kā pašvaldība atbalsta uzņēmējdarbības veidošanos, un ir ieguldīts mērķtiecīgs darbs jaunu speciālistu piesaistē un sagatavošanā.

Informācijas tehnoloģijas arī ir daudzveidīga studiju programma, un tas ietver gan klasisku IT jomas apgūšanu, gan mehatronikas studijas, kas ir ļoti pieprasītas, šobrīd nevaram pat pilnībā nodrošināt piedāvājumu tam pieprasījumam, kas ir. Savukārt, no otras puses skatoties, – jaunieši ļoti piesardzīgi izvēlas studēt mehatroniku, tomēr saprot, ka šajā nozarē būs gan darba iespējas, gan augsts atalgojums. Darba iespēju būs daudz un dažādas, tomēr tā ir komplicēta nozare. Mehatronika daļēji transformējas uz robotikas un automatizācijas nozari, tam ir nepieciešamas plašas zināšanas gan fizikā, gan matemātikā un citos priekšmetos. Vēl specifiska niša IT nozarē ir papildinātās realitātes tehnoloģijas nozare ar lielu attīstības potenciālu, jo šobrīd aug pieprasījums pēc digitālajiem pakalpojumiem un produktiem, līdz ar to pieaug pieprasījums pēc nozares speciālistiem. Pēdējos gados IT jomā pieprasīta ir arī kiberdrošības nozare, un mēs sagatavojam kiberdrošības tehniķus, kas ikdienā uztur sistēmas un atvaira kiberuzbrukumus. Šīs nozares speciālistus meklē aizvien vairāk uzņēmumu, arī valsts pārvaldes iestādes. Ar kiberdrošību ir saistītas ne tikai studiju programmas, bet arī mūžizglītības iespējas.

Runājot par sociālo zinātņu bloku, pieprasītas studijas ir komunikācija un mediji, nedaudz arī pārvaldība – šie speciālisti strādā gan privātajā sektorā, gan arī valsts institūcijās. Un ir atgriezusies interese par tūrismu, ir norimies šoks par kovida pandēmiju un 2022. gadā Krievijas uzsākto iebrukumu Ukrainā. Interese par tūrisma studijām bija noplakusi, mēs vērojām, kā tas attīstīsies, taču šobrīd nozare ir atguvusies, un ir nepieciešami jauni, kvalificēti speciālisti.

Jaunā Būvniecības skola, kas ir Vidzemes Augstskolas paspārnē, ir izaugusi no studiju programmas Koka ēkas un ekobūves, kam pamatā bija uzņēmēju pieprasījums pēc šāda veida speciālistiem reģionā. Studiju saturā tiek integrētas zināšanas, kas ir šobrīd aktuālas nozarē. Būvniecības nozare pati par sevi ir ļoti resursietilpīga nozare, kas arī rada diezgan daudz atkritumu, līdz ar to programmas viens no virzieniem ir domāt par to, kā būvniecības nozari padarīt ilgtspējīgāku.

Kas ir tā nozare, ko vajadzētu nākotnē aptvert? Lai nesanāk tā, ka pieprasījums pēc speciālistiem ir, bet piedāvājuma praktiski nav.

Noteikti nepieciešams aptvert nozares, kas ir saistītas ar mākslīgo intelektu un arī ar datu pārvaldību. Ir nepieciešami datu analītiķi, un tā nav tikai vienai nozarei piesaistīta profesija, tā ir nepieciešama ļoti daudzām nozarēm. Šobrīd meklējam iespējas, kā mēs to varam aptvert. Protams, turpinām sadarbību ar uzņēmējiem, sagatavojot speciālistus, kas ir nepieciešami reģionam. Pamatā mēs piedāvājam profesionālās studiju programmas, tas nozīmē, ka izglītojam speciālistus, kas ir gatavi doties darba tirgū. Studiju laikā ir arī jāiziet vairākas prakses, tātad nākotnes speciālists jau no pirmā studiju gada apgūst to, kas ir nepieciešams konkrētajā nozarē.

VIDZEMES AUGSTSKOLA.

 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Ziemeļvidzeme – mūsu nākotnes reģions» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2025.LV/RMA/1.6.1/001


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru