Ļaudis stāv aizas malā

- 20.Oktobris, 2021
PROJEKTS
Laikrakstā

«Nedēļa līdz katastrofai,» tā saka mediķi, slimnīcu vadītāji, neatliekamās medicīniskās palīdzības sniedzēji. Pie slimnīcām stāv NMPD mašīnu rinda, smokošiem pacientiem vieta atrasta pielāgotos vestibilos un ēdamzālēs. Slimnīcas pārtrauc plānveida un ambulatorās palīdzības sniegšanu un cer, ka nenāksies atteikt neatliekamos gadījumos. Trešais kovida vilnis Latvijai būs vispostošākais.

Kad pirmais pandēmijas vilnis putināja Eiropu, skrandās plēšot tik daudzu dzimtu laimi, mēs drīkstējām mierīgi iet uz veikalu, doties garās pastaigās. Sabiedrība tā darīja. 2020. gada martā ielas bez jelkādiem būtiskiem ierobežojumiem tāpat bija tukšas. Tauta izpirka tualetes papīru un griķus, sakāpa mašīnās un aizbrauca uz laukiem. Pārlaist nesaprotamo laiku. Cilvēki neņirgājās par mājsēdi, jo bija piesardzīgi. Latvijas mediķus mēs atbalstījām, stāvot pie gaišiem logiem, aplaudējot.

Toreiz teica, ka zāļu pret Covid- 19 nav, bet vadošās farmācijas kompānijas, jaudīgākie zinātnieki izstrādā vakcīnu. Mēs jau tagad varējām atskatīties uz pandēmiju, griezt tai muguru, bet esam zemāk par nulles punktu. Puse Latvijas sabiedrības izvēlējās vilcināties, nevakcinēties, iet savu ceļu, paraujot līdzi veselības aprūpes sistēmu. Esam jaunu un stingru ierobežojumu gūstā. Mēs cenšamies sasmelt izlietu ūdeni. Vai izdosies?

Slimnīcām pietrūkst jaudas

Latvijā iespējams atvērt 1500 gultas Covid-19 slimniekiem. Pašlaik ar kovidu un tā raisītajām komplikācijām stacionēto skaits sasniedz 1200. Arī Vidzemes slimnīcā gultu skaits kovida pacientu ārstēšanai palielināts no plānotajām 60 uz 100. Kovida slimnieku ārstēšanai pielāgotas abas slimnīcas terapijas nodaļas. Pašlaik Vidzemes slimnīcā apturēta plānveida pakalpojumu sniegšana. Ambulatoros pakalpojumus un neatliekamo palīdzību var saņemt.

Stacionārā cer, ka nevajadzēs būtiski ierobežot neatliekamās palīdzības sniegšanu, jo tas patiešām ir risks daudzu – jaunu un vecu – veselībai un dzīvībai. Skarbākais scenārijs ir darbs pēc kara medicīnas principa, kad palīdzība netiek atteikta tam, kam ir augstākas izredzes atveseļoties un dzīvot. Tas nozīmētu pacientu šķirošanu, pat neuzņemot slimnīcā. Runa nav par to, ka slimnīcā nav vietas vai gultu.

Būtiskākais ir mediķu trūkums. Un mediķus nav kur aizņemties, jo krīzē viņus vajag visur.

«Mums pietrūkst mediķu – anesteziologu, reanimācijas māsu, internistu, infekcionistu, kas aprūpē kovida pacientus. Mēs uzrunājam savus rezidentus, bet nevaram mediķu trūkumu mazināt, jo viņu darbu vajag arī Rīgā. Cilvēkresursu, profesionāļu trūkums ir visā nozarē. Nav arī kam paprasīt, lai dara vēl vairāk, jo ir milzīga pārslodze,» tā SIA «Vidzemes slimnīca» valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs.

«Šādai krīzei kā pašlaik nav bijis gatavs neviens – ne mediķi, ne politiķi, ne sabiedrība,» teikusi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule. Neatliekamās palīdzības mediķi stacionāros nogādā tādus pacientus, kam operatīvi vajadzīga palīdzība, un pandēmijas laikā arvien biežāk uz stacionāriem dažu minūšu laikā tiek vesti cilvēki, kuri bez papildu skābekļa atbalsta vairs nevar paelpot.

85 līdz 90 procenti, kas pašlaik ar kovidu nonāk Vidzemes slimnīcā – smagā vai galēji smagā stāvoklī, ir nevakcinētie slimnieki. Tie 10 līdz 15 procenti ir vakcinēti, taču nonāk visbiežāk ne jau kovida dēļ, bet vīruss radījis saasinājumu hroniskām kaitēm.

Pieaugs vakcinēto aptvere

Latvija ir pirmajā vietā pasaulē saslimstības ar Covid-19 tempā. Aizas malā nevar stāvēt mūžīgi, tāpēc politiķi beidzot izšķīrušies par stingriem ierobežojumiem. Esam nonākuši līdz vismaz mēnesi ilgai mājsēdei, attālinātajam darbam, attālinātām mācībām un komandantstundai.

«Tikai vienota darbība dos risinājumu. Gan mediķiem, gan politiķiem, gan sabiedrībai jāsaprot sava loma krīzes pārvarēšanā,» izskan viedokļi, runājot ar līdzcilvēkiem, mudinot vakcinēties.

Latvijā pret Covid-19 nedēļā vakcinē ap 75 tūkstošiem iedzīvotāju. Pašlaik tiek lēsts, ka vajag, lai nedēļā vakcinētu vismaz 150 tūkstošus, tad līdz novembra vidum, iespējams, izdosies apturēt saslimstības augšupejošo līkni. Straujā augšupeja jāmazina jau pāris nedēļu laikā.

Aprīlī, maijā, jūnijā vakcinējās tie, kurus nevajadzēja iedrošināt. Valmieras novads augusta beigās tika slavināts, ka vakcinācijas aptvere pie mums ir visaugstākā, ka vakcinācijas nozīmi izprot arī seniori. Valmieras novadā joprojām ir pieejami 34 vakcinācijas kabineti. Valmieras Vakcinācijas centrā un Valmieras Veselības centrā uz vakcināciju var pieteikties ikviens, savukārt ģimenes ārstu praksēs – tikai viņu pacienti. Kā pastāstīja slimnīcas Ambulatorās daļas vadītāja Liene Melbārde, Vidzemes slimnīcas vakcinācijas kabineta kapacitāte ir palielināta par 60% – līdz 450 vakcinētajiem nedēļā. Trīs darba dienu vietā vakcinācijas kabinets būs atvērts piecas dienas, arī sestdienā. Tādā režīmā plānots strādāt nākamos divus mēnešus. Valmierā oktobrī darbu sāks vēl viens publisks vakcinācijas centrs.

Pašlaik vēlmi vakcinēties izsaka vairāk iedzīvotāju. Kāds izpratis vakcinācijas nozīmi, citam to prasa darba devējs, ir noteiktas arī profesijas, kurās nedrīkst strādāt bez vakcinācijas sertifikāta, ir noteikti dažādi ierobežojumi sabiedriskajā sektorā.

Fakti

• Vidzemes slimnīcā var uzņemt un ārstēt 100 Covid-19 pacientus. Var reanimācijas gultas nodrošināt astoņiem pacientiem.

• Kopš septembra beigām par Covid-19 pacientu nodaļu tika pārprofilēta Terapijas 2 nodaļa un oktobra vidū arī Terapijas 1 nodaļa.

• Stacionārā katru diennakti pieaug Covid-19 slimnieku skaits:

* 11. oktobrī, pirmdien, slimnīcā ārstējās 40 pacienti, 4 pacientiem bija smaga slimības gaita;

* 12. oktobrī, otrdien, Vidzemes slimnīcā ārstējās 48 pacienti, 5 pacientiem bija smaga slimības gaita;

* 15. oktobrī, piektdien, ārstējās 51 Covid-19 pacients, 5 pacientiem bija smaga slimības gaita;

* 19. oktobrī, otrdien, Vidzemes slimnīcā ārstējās 65 Covid-19 pacienti, diviem pacientiem bija smaga slimības gaita.

Jāsadodas rokās

SIGITA NORVELE, pazīstama kā Royal Dandy Barbershop Rīga dibinātāja, friziermeistare.

Sigita pērnajā Covid-19 vilnī ļoti pārdzīvoja, cik dziļu krīzi privātuzņēmējiem līdzi nes pandēmija. Viņa pārdzīvoja par savu kolektīvu, klientiem, bet nupat oktobra sākumā savējie turēja īkšķus par Sigitu. Viņa ir vakcinēta, bet saslima un ārstējās Vidzemes slimnīcā. Pašlaik nogurusi, bet atgriezusies mājās. Pie ģimenes, kolēģiem, kurus arī vīruss nav saudzējis.

Sigitas Norveles pārdomas.

«Gaisma tuneļa galā... Domāju, esmu stipra kowboy meitene, man ir stiprs organisms, un man nekas tāds nedraud. Ak, es muļķe savā vecumā! Kur tik naivi ir domāt, ka ar tevi nekas nenotiks. Tas piemeklēja arī mani negaidot, neprasot. Nežēlīgas galvas sāpes, augsta temperatūra, tad pakāpeniski parādījās klepus, tad iesnas un pie augstās temperatūras ir vemšana. Nespēks.

Viens ir skaidrs, es esmu kopā ar pārējiem šī naidīgā vīrusa pacientiem, kuri nav vakcinēti un guļ smagā stāvoklī slimnīcā pie skābekļa, jo plaušas ir bojātas. No piecām gultām viena vakcinēta, un tā esmu es. Tas viss prasīs laiku, lai rehabilitācija sakārtotu šos cilvēkus un viņi atgūtu spēkus. Vai tiešām ir vērts nevakcinēties, lai sabojātu savu organismu un atstātu tik dziļas pēdas uz neatgriešanos? Kas tad ir labāk – vakcinēties un vieglāk izslimot vai būt bezspēka stāvoklī, kādā atrodas blakus esošās kundzes, kur vairs jau neiztikt bez papildu skābekļa padeves?

Vai dakteriem un māsiņām, kas ģērbti speciālos tērpos un maskās visas dienas garumā, ir jābūt jaukiem un mūs jāaptekalē mūsu pašu izdarību un neizdarību dēļ? Bet viņi turpina savu darbu. Paši vakcinēti, daudzi arī izslimojuši. Kur tad ir taisnība?

Es novēlu visiem – gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem – sadoties rokās un izprast situācijas nopietnību, nevis nodarboties ar dezinformāciju. Un aicinu no sirds būt atbildīgiem. Esmu par veselību un cilvēcisku attieksmi.»

Vīruss nedrīkst cirkulēt

ANNA MIRONOVSKA, Vidzemes slimnīcas infektoloģe, Terapijas 2 nodaļas vadītāja, ģimenes ārste:

«Visdrošākā par savu veselību šobrīd var būt tā sabiedrības daļa, kas ir vīrusu pārslimojuši un vakcinējušies. «Izbaudījuši» abas šīs lietas. Vakcinētie, jā, viņi var inficēties, jo vakcinācija jau nav biļete uz nemirstību, bet sāls ir iekš tā, ka, ja lielākā daļa sabiedrības ir vakcinēta, tad mēs nedodam iespēju vīrusam vispār cirkulēt. Globāli ir svarīga sabiedrības imunitāte. Tiešām nezinu, kāpēc pie mums ir veidojusies šāda pretestība vakcinācijai, nezinu, kur tam aug saknes, jo tam nav nekāda pamatojuma. Tik masveidīgu vakcināciju, kāda tiek veikta šobrīd, man liekas, cilvēce vēl nav piedzīvojusi, vērtējot pasauli un Eiropu kopumā. Un, ja jau pat Āfrikā ir saprasts, ka viņiem ir jāvakcinējas... Diemžēl viņiem nepietiek šo vakcīnu, bet šeit vakcīnu pietiek un tās neko nemaksā, neko no cilvēka neprasa, bet tik daudzi pie mums atteikušies no labākās iespējas atgriezties normālā dzīvē.

Es sāku vienkārši šaubīties par mūsu sabiedrības izglītības, sapratnes līmeni. Tev ir dota iespēja izdzīvot, mierīgi šo situāciju pārdzīvot, bet tu izvēlies pozu – dabīgā imunitāte. Labi! Izvēlies! Tad izturi šo imunitāti, ārstējies mājā, mežā, ezerā, kur māki to darīt, ej pie šamaņa, bet nenāc un neprasi elpināmo aparātu. Lai tad nezvana, krīzei iestājoties, piederīgie un nesaka, ka slimnīcas mediķi neko nedara. Mēs darām, ko spējam, bet mēs nespējam vairāk, nekā ir iespējams. Ja pacientam ir 100% plaušu bojājums, tad vairāk vai mazāk skaidrs, ka tu nevari izdzīvot, jo tev nav ar ko elpot. Mēs nevaram plaušas ne uzaudzēt, ne atpakaļ ieburt. Un diemžēl, ja organisms nespēj tik smagu krīzi pārdzīvot, tad cilvēks nomirst. Tas ir bezgala emocionāli un bezgala smagi. Ja pacients nonāk reanimācijas gultā, tad diemžēl viņa izredzes izdzīvot mazinās par 90 procentiem. Ar dažiem gadās brīnums, bet cik mēs to esam redzējuši un piedzīvojuši?! Cilvēkam, kurš katru dienu ar šo nopietno slimību nesaskaras, kurš nav redzējis, kā cilvēki nevar paelpot, smok, varbūt arī gribas būt vakcinācijas pretiniekam. Tavs stulbums arī ir tava izvēle! Piedodiet, ka tā saku, bet, ja tev ir 50+, ja ir kaut cukura diabēts, kaut kāds liekais svars un tu neesi vakcinējies, tad esi izdarījis savu izvēli – dzīvot vai mirt. Neviens nevar iepriekš prognozēt, kā šī slimība mūs katru var skart. Vēl pavasarī Latvijā vajadzēja pateikt: «Vakcinācija ir obligāta!» Bet mediķi jau netaisa politiku, mediķi ir atbalstošā profesija, palīdzošā. Mēs palīdzam, ārstējam, glābjam, ja varam izglābt.

Ar saviem pacientiem runāju ļoti vienkārši: tev ir jāvakcinējas, tev tas ir jādara, jo tu esi riska grupā! Viņi man notic un vakcinējas. Ģimenes ārsta viedoklim tiešām ir svars, ir nozīme. Ir starp maniem pacientiem tādi, kas vakcināciju noraida. Viņi tad arī nenāk un nekonsultējas. Nav jau ārstam iespējas visus mācīt. Mēs varam dot padomu, ieteikt. Visiem saku, ka ir jāvakcinējas. Vienalga, ar kuru vakcīnu, izvēlieties, ņemiet pretim, kuru dod, jo visas veido tik vajadzīgo imunitāti pret Covid-19. Tikai vakcinācija mums var palīdzēt atgriezties normālā dzīvē.»

Foto: SIGITA NORVELE un ANNA MIRONOVSKA.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru