Latvijai jāattīstās ātrāk!

- 16.Novembris, 2018
Pilsētās un novados
Portālā

Būvuzņēmuma SIA Sanart valdes priekšsēdētājs ARTIS KNOKS uzaicināts uz svinīgo pieņemšanu pie Valsts prezidenta. Mūsu sarunu sākot, pats atzīst, ka tas viņam bijis pārsteigums.

Vai, tavuprāt, Sanart kā īpašas firmas izvēli Burtnieku novada deputātiem noteica arī tava izcelsme no Matīšiem, sak, Artis jau pašu puika...

Man to grūti pateikt. Diez vai novada deputāti visi zina, ka esmu nācis no Matīšiem. Iespējams, daudzi mani zina saistībā ar Matīšu kultūras nama renovāciju, jo, kad Jānis Matisons un SCO Centrs vinnēja šo iepirkumu kā ģenerāluzņēmējs, abi tikāmies, un es viņam teicu, ka gribētu savā pagastā kaut ko būvēt kultūras namā. Tā nu Sanart kā apakšuzņēmējs piedalījās šajā objektā pašā sākumā – mūrējām pamatus, vēlāk uzcēlām arī katlumāju un izbūvējām kultūras namam iekšējo apkures sistēmu.

Ar kādiem nozīmīgiem objektiem Sanart un tu pats varat palepoties Burtnieku novadā?

Lielākais un nozīmīgākais, pat rēķinot Valmieras mērogos, ir jaunais bērnudārzs Burtiņš Valmieras pagastā, ko pabeidzām pirms diviem gadiem. Šī projekta realizācijai apvienojāmies divi uzņēmumi – Sanart un DDK Nami.Zinu, ka pašlaik tiek projektēta Burtiņa piebūve, mani par to informēja novada domes priekšsēdētājs Guntars Štrombergs. Kolīdz tiks izsludināts būvdarbu iepirkums, domāju, arī mūsu uzņēmums tajā piedalīsies.

Ar cik lieliem spēkiem šobrīd spēj strādāt Sanart? Vai ir daudz arī tādu objektu, kuros firmai izdodas būt par ģenerāluzņēmēju, vai tomēr dominējošā ir apakšnieka loma?

Sanart jau no uzņēmuma pirmsākumiem 2007. gadā attīstība bijusi vērsta uz to, lai strādātu kā ģenerāļi.Protams, esam strādājuši arī kā apakšuzņēmēji, bet pieredze rāda, ka ļoti jāizvērtē, ar kādu uzņēmumu strādāt apakšuzņēmēja statusā. Bieži vien, kā tas gadās Latvijā, vairāk nesamaksā nekā samaksā, arī piekasās pie lietām, kas īstenībā nebūtu saistībā ar darbu... Tāpēc pārsvarā mums visi objekti ir kā ģenerāluzņēmējam, es teiktu – gandrīz 90% objektu. Pēdējos gados esam ļoti attīstījuši celtniecību, esam diezgan nopietni kāpuši augšup pa šīm kāpnēm, un šodien jau Sanart ir diezgan nopietns spēlētājs būvniecības darbos arī Valmierā. Tieši tāpēc mums ir piesaistīts nopietns apakšuzņēmējs – firma Valmieras būvnieks, viņu ziņā ir vispārējās celtniecības darbi. Mēs ļoti labi sadarbojamies, laikus veicam visus nepieciešamos maksājumus. No pēdējā laika nopietnākajiem Sanart objektiem var minēt nesen ekspluatācijā nodoto VUGD depo ēku Smiltenē. Vēl Raunas vidusskolai uzbūvējām sporta zāli, patlaban finišējam ar sociālās mājas objektu Jaungulbenē, šajā ēkā savulaik bija arodvidusskola. Cēsīs būvējām energoefektīvu ēku bērnudārzam Pastariņš Raunas ielā. Nozīmīgs objekts mums bija arī bērnu nodaļas renovācija Vidzemes slimnīcā. Par šo darbu – kvalitatīvi veiktiem iekšdarbiem tā saucamās trešās kategorijas ēkā – saņēmām pat atzinību valsts mēroga konkursā! Šos darbus uzraudzīja Būvniecības uzraudzības birojs, no viņiem uzslavas saņēmām jau objekta nodošanas reizē. Kas attiecas uz darbaspēku, tad mūsu uzņēmumā princips tāds – ja esi ar kaut ko neapmierināts, tad vai nu nāc par to runāt, vai arī ej prom. Tāds variants, kad darbinieks ir neapmierināts un bojā visu apkārtējo darba vidi, parasti pie mums nav, cenšamies šādus cilvēkus uzņēmumā neturēt. Jo situācija ir tāda, kāda ir, visi vienmēr grib nopelnīt vairāk... Manuprāt, tie, kas strādā, arī vienmēr var nopelnīt, savukārt ar tiem, kas grib vairāk nopelnīt nekā strādāt,   mums nav pa ceļam. Tāpēc esam izveidojuši savu nopietnu komandu no vietējiem cilvēkiem – Sanart ir ap 60 strādājošajiem. Plus mums jau ir laba pieredze arī darbā ar viesstrādniekiem no Ukrainas. Iesākām strādāt ar ukraiņiem Jaungulbenē, pie mums atbrauca vesela brigāde no Rīgas, vīri, kas pirms tam bija strādājuši Maskavā, mājas no nulles būvējuši. Viņi bija atbraukuši šeit pelnīt naudu, tāpēc strādāja ļoti labi. Sākām ar septiņiem ukraiņiem, pašlaik pie mums strādā jau divdesmit.

Simtgade – tas faktiski tikai tāds mirkļa piesitiens pie mūžības sliekšņa. Padarītais paliek vienā pusē, jauni izaicinājumi gaida otrā... Pastāsti par tiem! Manuprāt, nopietnākais no tiem ir pasaules standartiem atbilstošas BMX trases būvniecība Valmierā, jo tieši Sanart šo konkursu vinnēja.

Patlaban jaunu izaicinājumu mūsu uzņēmumam daudz, taču ļoti nopietns ir Valmieras pašvaldības pasūtījums – BMX trases būvniecība Eiropas čempionāta sacensībām nākamā gada augustā Valmierā ar starptautisku būvnieku piesaisti. Prasība bija piesaistīt speciālistu, kurš pēdējos piecos gados ir būvējis līdzīgus objektus. Mūsu partneris šajā objektā būs franču uzņēmums EURL RAS Protracks Inc., kura īpašnieks un galvenais speciālists ir savulaik pazīstams BMX braucējs Tomass Hamons. Viņa firma būvējusi BMX trasi Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku, kur notika šī gada pasaules čempionāts, vēl starp viņa būvētajām arī BMX trase Beļģijas pilsētā Zolderā, kur pasaules čempionāts notika 2015. gadā. Mums ir vienošanās, ka 26. novembrī franči – Tomass Hamons un vēl trīs viņa kolēģi – ieradīsies Valmierā. Sanart ziņā ir nodrošināt tehniku un pievest grunti, bet trases reljefu veidos franči. Mūsu uzņēmums šajā objektā būvēs inženierkomunikācijas, ēkas un arī veiks teritorijas labiekārtošanu. Jau patlaban intensīvi strādājam ar projektu, jo termiņi īsi, tāpēc katra diena no svara! Kā būs būvatļauja, tūlīt ķersimies klāt pie trases ēkas celtniecības. Esam uzvarējuši vēl divos nopietnos iepirkumos. Smiltenē nākamgad veiksim tehnikuma kopmītņu rekonstrukciju, tur vairāk būs iekšdarbi. Vēl Alojā mūs gaida vidusskolas ēkas rekonstrukcija.

Tavs vēlējums sev un mums visiem, Latvijas simtgadi sagaidot...

Pirmais, ko vēlētu sev un pārējiem, tā noteikti ir veselība. Ja būs veselība, tad cilvēks varēs gan naudu nopelnīt, gan viss pārējais būs kārtībā. Un otra lieta... Ja mēs līdz ar šiem simt gadiem novelkam svītru, tad cerēsim – ja mēs šobrīd esam kādus 27 gadus brīvā Latvijā nodzīvojuši, lai mums ne vairs 27, bet tikai kādi pieci gadi būtu jāgaida, līdz Latvijas attīstības līmenis kļūst līdzīgs vidējam attīstības līmenim Eiropas valstīs. Es gribētu, lai mūsu valsts attīstās krietni ātrāk nekā līdz šim!

ARTIS KNOKS

«Liesmas» pielikums «Ziemeļvidzemes līkločos» ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Komentāri
Pievienot komentāru