Lasīšanas ekspertu svētki pie Raiņa

- 21.Marts, 2019
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Esam lepni un gandarīti par to, ka 9. martā, kad jau 18. reizi Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) rīkoja Lielos lasīšanas svētkus, bijām tiem piederīgi! Vairāki simti lasīšanas veicināšanas programmas Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija eksperti ieradās Rīgā, lai pēc lasīšanas un vērtēšanas maratona apbalvotu mīļāko grāmatu autorus, tulkotājus un izdevējus. Svētku dalībnieku skaitā bija 32 Valmieras novadu lasīšanas eksperti no visām vecuma grupām. Bija liels prieks un gods piedalīties apbalvošanā, uzzināt, kādas grāmatas tiek atzītas par labākajām gan Latvijā, gan tautiešu vidū citās valstīs.

Kamēr mazie baudīja jautru Jūrmalas teātra izrādi Pasaka par Diegabiksi, lielākie un vecāki iepazinās ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, izstaigāja visus stāvus un vēroja Rīgas panorāmu. Noslēgumā ar ovācijām tika sagaidīta dziedātāja Ralfa Eilanda uzstāšanās ģitārista Mārča Vasiļevska pavadījumā. Eilands atzina, ka pats esot kvēls grāmatu lasītājs, par grāmatu, kas pirmā aizrāvusi, nosaucot Aleksandra Grīna Dvēseļu puteni.

2018. gada Bērnu un vecāku žūrijas kolekcijā tika iekļautas 28 grāmatas no 11 izdevniecībām – Latvijas Mediji, Jāņa Rozes apgāds, Zvaigzne ABC, Liels un mazs, Pētergailis, Madris, Dienas Grāmata, Prometejs, Lietusdārzs, Baiba Books, Omnia Mea. Grāmatu vērtēšanā šogad piedalījās 630 bibliotēkas un vairāk nekā 17000 lasītāju.

Vislielāko atzinību grupā 5+ ieguva kanādiešu rakstnieces un ilustratores Mariannas Dibikas dzīvespriecīgā grāmata Pastnieks Pele. Otrajā vietā šajā grupā ierindojās Veronikas Kaplānas un Greguāra Mabīra stāsts par bērnu iemīļoto varoni vilku – Kā vilku piemin, tā vilks klāt, bet trešajā – Tias Selli grāmata Mia ir priecīga.

Bērni vecumposmā 9+ par savu favorītu izvēlējās Hokona Ēvresona starptautiski vairākkārt apbalvoto grāmatu Brūne. Otru vietu bērni piešķīra Sallas Simukas grāmatai par māsu attiecībām Sirdsmāsas, bet trešo – Kristīnes Ārstenas un Mihaēla de Koka sirsnīgajam stāstam Kā vecmamma vislaik samazinājās.

Kategorijā 11+ pirmo vietu saņēma Kristīnes Hamillas grāmata Vislabākās zāles, otrajā vietā ierindojās Aivara Kļavja Melnais akmens, bet trešajā – Pētera Brūvera, Zanes Brūveres un Indras Brūveres dzejas krājums Brūveri brūvē.

Jaunieši grupā 15+ par populārāko darbu atzina Keisijas Vestas romantisko stāstu P.S. Tu man patīc, otrajā vietā liekot Kerijas Drūrijas grāmatu Septītā kamera, bet trešajā – Somana Čainani Labā un Ļaunā skolu.

Vecāku žūrija šogad pirmo vietu deva Andželas Naneti grāmatai Mans vectēvs bija ķiršu koks, savukārt otro –  Ingunas Ulas Cepītes grāmati Ulsiks, bet trešo – Kai Āreleidas romānam Pilsētu dedzināšana.

Žūrijas rīkotāji izteica pateicību lasīšanas vēstnesēm no visiem reģioniem – Anitai Ozoliņai no Rīgas reģiona, Mārai Kuksei no Zemgales reģiona, Initai Gailītei no Vidzemes reģiona, Inesei Svelpei no Latgales reģiona un Lienītei Griezei no Kurzemes reģiona.

Populārāko bērnu un jauniešu grāmatu autori, ilustratori, tulkotāji un izdevēji saņēma šokolādes grāmatas.

14 žūrijas aktīvākajām bibliotēkām, pateicoties SIA Braingames, dāvanā par dalību piešķīra skolnieču Annijas Rošānes un Vitas Konopeckas radīto spēli ar karikatūrista Gata Šļūkas ilustrācijām – Šurpu Turpu. Spēli saņēma arī Valmieras bibliotēka, Naukšēnu bibliotēka un Rubenes bibliotēka.

Diemžēl arī šoreiz mūsu puses elektronisko anketu aizpildītājiem nepaveicās izlozē, un uz Stokholmu ar prāmi dosies citi mazie lasītāji.

Ar nepacietību gaidīsim jauno Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas kolekciju! Prieks lasīt!

EKSPERTI no Valmieras puses novadiem.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru