Lai taciņa neaizaug!

- 26.Septembris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Rūjienai ir daudz draugu. Necik sen, kad Rūjienas kultūras namā visa bijušā Valmieras rajona pārstāvji svinēja 25 gadu draudzību ar vāciešiem. Zviedri un norvēģi ilgstoši bijuši uzticami sadarbības partneri dažādos projektos, savukārt ar pleskaviešiem Rūjiena sacentusies viesmīlībā, abpusēji baudot nacionālo kultūru bez jebkāda politikas piejaukuma. Draudzībai ar tuvākajiem pārrobežas kaimiņiem igauņiem vispār nav nosakāms ilgums.

Kamēr ar jaunākajiem partneriem – gruzīniem un ungāriem – draudzība vēl tikai uzņem apgriezienus, jau apritējuši 10 gadi, kopš Rūjiena draudzējas ar tāltālo Japānu, ar tās nelielo pašvaldību Higašikavu. Neparastā izvēle, kultūras un vēstures atšķirības un ģeogrāfiskais tālums nav bijis šķērslis ražīgai sadarbībai.

21. septembrī Rūjienas kultūras namā uz svinībām bija ieradusies japāņu delegācija – Higašikavas pašvaldības pārstāvji. Svētkos piedalījās arī četras skolnieces, kuras skolēnu apmaiņā mēnesi dzīvo un mācās Rūjienā.

Kā savā uzrunā teica Rūjienas novada domes priekšsēdētājs Guntis Gladkins, par divu kaimiņu draudzību liecina taciņa starp abām mājām. To, ka taciņa starp Higašikavu un Rūjienu ir labi iestaigāta, gluda un visai plata, apliecināja jubilejai veltītais abu pušu sagatavotais stāsts un atskats uz 10 gados piedzīvoto. Piemēram, ik pavasari Rūjienā zied japāņu atvestās un stādītās sakuras, bet Higašikavā – mūsu ceriņi. Katrs tūrists Rūjienā japāņu istabā var aplūkot nacionālo tērpu kimono, bet Japānā skatāms latviešu tautastērps. Japāņi Rūjienā ir mācījuši pagatavot savus nacionālos ēdienus, kam bija sevišķi liela rūjieniešu interese, pretī saņemot latviskās virtuves noslēpumus. Rūjienas delegācijas vairākkārt ir ceļojušas uz Japānu, un japāņi – pie mums, nemaz nerunājot par skolas jauniešiem. Vairāk nekā 50 Rūjienas vidusskolēnu ir laipni uzņemti tālajā zemē un guvuši neaizmirstamus iespaidus. Kopīgā sadarbībā ir izdotas jau četras latviešu tautas pasaku grāmatas, kas tulkotas japāņu valodā. Jauniešiem, kam patīk fotografēt, vairākkārt ir bijusi iespēja piedalīties starptautiskā foto festivālā Higašikavā, kas sevi dēvē par foto pilsētu.

Tā, savstarpēji bagātinoties, attālums arvien samazinās.

DRAUDZĪBAI – desmit. Tālās Japānas viesi un rūjienieši – sadarbības stiprinātāji. Ulda Rusmaņa foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru