Kosmosa stacija "Auseklis" tepat Cēsīs

- 27.Oktobris, 2023
Nedēļas nogale
Laikrakstā

Šobrīd cilvēkiem dažādās vietās uz zemes iet karsti visdažādākajā nozīmē, taču tāpēc neviens nav pārstājis sapņot par Visumā notiekošo.

Daudzas interesantas lietas ieraudzīt, aptaustīt un pat pašam pabūt... reālā kosmosa stacijā nu jau pāris nedēļas iespējams tepat kaimiņu novadā Cēsīs, kur oktobrī atklāja iespaidīga paskata melnu kubu ar aizraujošu saturu – Kosmosa izziņas centru. Šis objekts atrodas pārsimt metrus pirms populārā Žagarkalna, garām nav iespējams pabraukt! Liesma te pabija drīz pēc oficiālās atklāšanas, un laimīgas sakritības pēc gida lomā trāpījās pats Kosmosa izziņas centra vadītājs Miks Dzenis. Kopīgi izstaigājot visus trīs centra stāvus, arī šie vērojumi un viņa komentāri.

LAIPNI LŪGTI KOSMOSĀ! Aiz šīm durvīm Cēsīs sākas interesants ceļš Visuma labirintos.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Skolnieciņš - 27.Oktobris, 2023 - 18:47

Nu, jā. Saukt par zinātni to kas atbilst izklaides centram kosmosa tematikā ir aplami. Kosmonautika Latvijai ir par dārgu. Ja kāds no LU fizmatiem vai RTU inženieriem tiek iesaistīts Eiropas projektos, tad ar to pietiek.

Skolnieciņš - 27.Oktobris, 2023 - 18:57

In reply to by Skolnieciņš

Līdzīgi Latvijā būtu aplami celt BSL-4 drošības klases laboratoriju. Pietiek ar mūsu valstī esošajām BSL-3 drošības klases laboratorijām valsts iestādēs un zinātniskajos institūtos, tām ir praktiska jēga. Bet BSL-4 ir darbs ar ļoti bīstamiem mikroorganismiem un tā jau ir teorētiskā zinātne, respektīvi, pētniecība. Ekonomiska labuma no tā nav. Bagātās Eiropas valstis ar to var nodarboties. Ja kāds mikrobiologs pēc maģistratūras tur tiek strādāt, tad tas ir labi un apsveicami. Līdzīgi ir ar kosmosa izpēti. Latvija to nevar finansiāli pavilkt, pašiem problēmu līdz kaklam. Ja kāds tiek līdz dalībai ārzemju projektā un darbam uzņēmumā vai zinātniskajā institūtā, tad ir labi. Bet šī joma Latvijai nav vajadzīga. Kosmoss ir kosmiski dārgs.

Viesis - 27.Oktobris, 2023 - 18:57

Cēsīm šis ir kā tūrisma objekts, kā Sci-Fi Disnejlenda un it nekas vairāk. Bērnu spēlītes, izklaide un nulle pienesums zinātnei vai ražošanai.

Skolnieciņš - 27.Oktobris, 2023 - 19:12

Man patika skatīties Cēsu pilsētsvētkus pa Re:TV, tur noreklamēja maziņo Cēsu RTU filiāli. Bet vai tur kāds studē? Ja RTU MLĶF ķīmijas tehnologos ir vien 20 absolventu. Bet budžetā studijas uzsāk 75 bakalaura studenti. Labāk par šādu situāciju valstī interesētos. Senāk RTU ĶMLF dekāna Valda Kokara laikā bija pat 105 budžeta vietas ķīmikos un kīmijas tehnologos. Ķīmiķi līdz 3. kursa beigām izkrita, bet ķīmijas tehnologos bija 2/3 liels atbirums. LU ĶF ir saudzīgāka attieksme. Vien Cēsu LU filiālē neko no dabaszinātnēm nedocē. Kojām naudas nav, nākas braukāt no Cēsīm uz Dabas māju. Vel pēdējais gads jānomokās. Tam man būs diploms. Varēšu beidzot nomāli paēst. Tik vai man darbs specialitātē būs? Laiks rādīs.

Skolnieciņš - 27.Oktobris, 2023 - 19:13

Kas ir Mars? Planēta? Dievs? Ja jau Paulam Irbinam patīk Dievs Mars, tad varbūt nevajadzēja celt 11 000 000 eiro vērto Marsa tematikai veltīto izziņas centru, bet par 11 000€ uzcelt nelielu, neapkurināmu Dieva Marsa templi no gāzbetona un bez kanalizācijas. Ietaupījums būs tūkstoškārtīgs! Desmit trešajā pakāpē. Vienīgi domniekiem iespēja uzvārīties tomēr ies secēm. Nodokļu maksātājiem lētāk sanāk Paula Irbina domas par Romiešu kara Dievu Marsu, nekā Marsa apceļošanas plāni.

Skolnieciņš - 28.Oktobris, 2023 - 18:39

Notrallināt 11 000 000 eiro kosmosā tas tik ir talants! Reāli. Latvija nav pati bagātākā valst pasaulē (ap 200 valstu konkurencē), lai varētu naudu grūst it visās iecerēs. Cēsu domes netaktiskums mani pārsteidz līdz nelabumam.