Ko sēsi, to pļausi

- 12.Februāris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Kopš mūsu iepriekšējās sarunas ar SIA Naukšēni valdes priekšsēdētāju JURĢI KRASTIŅU aizskrējuši jau gandrīz divi gadi. Tolaik viņš tikko kā bija pārņēmis saimniecību, kuras tālākai attīstībai paredzēja nopietnu darbu vismaz desmit gadu garumā, tāpēc gribējām uzzināt, kā sokas ar iecerētā īstenošanu.

Toreiz solīji, ka būs pārmaiņas...

Saimniekošana kā tāda kardināli mainīta netiek, joprojām tā ir lauksaimniecība un tās nozares, kas Naukšēnos bijušas, neviena nav likvidēta, joprojām pastāv un vairāk vai mazāk darbojas. Ļoti intensīvi mainām saimniekošanas domāšanas metodi no mazliet kolhoznieciskas pieejas uz mūsdienīgāku, atbilstoši tirgus un ekonomikas diktētām lietām, lai būtu līmenī un varētu pastāvēt ekonomiski. Esam pieaudzējuši apjomus. Kas attiecas uz graudkopību, tur problēmu nav, vēl pāris gadu, un būsim ļoti labā līmenī. Savukārt pienkopībā ir grūtāk, šī nozare ir sarežģītāka ar dzīvākām radībām un vairāk cilvēkiem, un specifiskākām darbošanās prasmēm. Ne katrs grib strādāt fermā, ja precīzāk – tādu cilvēku ir ļoti maz – vismaz tādās vecās fermās, kādas mums ir pašlaik. Tomēr esam par apmēram 20% pieaudzējuši izslaukumu no 7000 līdz 8500 litru no govs gadā, tā ka tas ir tāds kārtīgs kāpums, arī govju skaits palielināts par 10 – 15%, bet tie šobrīd arī ir griesti.

Gaidām uz jauno kompleksu, kuram aizpagājušajā nedēļā pabeidzām likt pamatus. Laikam mums Dievs stāvēja šajā projektā klāt, ļaujot laika apstākļu dēļ atgūt rudenī iekavēto sakarā ar finansējumā trūkumu. Pašlaik kopš novembra pilnā sparā notiek celtniecības darbi, un drīz būsim no nulles līmeņa ārā, tā ka tas dara mani drusku mierīgāku, jo tālākais vairs nav tik ļoti atkarīgs no laika apstākļiem. Laiks bija tieši tāds, kāds vajadzīgs – druscītiņ sals, lai nav dubļi, bet lai var izrakt un betonēt. Tagad jau vedam smilti, apberam pamatus, gatavojoties nākamajam ciklam. Šī gada nogalē 500 slaucamām govīm jābūt jaunajā fermā.

Visām barības pietiks?

Ar zāles platībām ir tā, ka, lai pabarotu vienu govi, vajag apmēram 0,6 ha, tātad uz 500 govīm nepieciešami kādi 400 ha. Tie mums ir. Šinī jomā arī strādājam, mērķtiecīgi intensīvi atjaunojam un uzlabojam zālāju sējumus un šogad arī to turpināsim. Pagājušogad korekcijas ieviesa sausums, iespējams, pērnajos sējumos zāle nebūs tik kvalitatīvi sadīgusi, un, lai labotu, vajadzēs kaut ko piesēt, bet kopumā mēs ejam uz kukurūzas platību palielināšanu.

JURĢIS KRASTIŅŠ rāda SIA Naukšēni dzērienu ražotnes jaunāko produkciju – dabisko ogu sīrupu. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru