Klāt vasaras copes sezona

- 28.Aprīlis, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Piektdien, 1. maijā, atkal sāksies kārtējā līdaku medību sezona. Šis gads atnācis ar pārmaiņām Burtnieku ezera licencētās makšķerēšanas nolikumā, tāpēc vispirms – pati galvenā lieta. 

2020. gada 18. aprīlī stājās spēkā grozījumi Burtnieku novada pašvaldības saistošajos noteikumos Nr.4/2017 Nolikums par licencēto makšķerēšanu Burtnieku ezerā. Grozījumi veikti ar mērķi uzlabot Burtnieku ezera ekoloģisko stāvokli, veicinot balto zivju (raudas, plauži, pliči, vīķes, ķīši, ruduļi, līņi, karpas un karūsas) nozveju.  Veiktie pētījumi liecina, ka balto zivju īpatsvars Burtnieku ezerā ir pārāk liels – to barošanās paradumi veicina aļģu pastiprinātu ziedēšanu. Līdz ar arī pārmaiņas saistošajos noteikumos. Burtniekam sīkāk par tām un arī par citām vasaras copes aktualitātēm pastāstīja Burtnieku novada pašvaldības policijas vecākais inspektors SALVIS BULS.

Sākumā dažus vārdus par aizvadīto ziemas sezonu. Kaut arī ziemas faktiski nebija... Bet kā ar makšķerēšanu un arī zveju ziemas mēnešos?

Tā jau arī reāli bija. Ledus nebija, tāpēc arī nebija ziemas copes sezonas kā tādas. Kamēr tas bija atļauts, makšķernieki ezerā bija, taču ļoti maz. Jo liela daļa cilvēku jau rudenī bija nometuši makšķerēšanai mieru, nolikuši laivas uz ziemas guļu. Protams, bija gadījumi, kad nepacietīgākie, tie, kas saprata, ka ar ziemu vēl nekas nebūs, tomēr ņēma laivas un cēla atkal ūdenī. Tomēr lielākā daļa copmaņu šoziem palika mājās. Taču daži arī vēl pēc decembra brauca ezerā un mēģināja no laivām kaut ko noķert. Nekādi dižie lomi nebija, taču līdakas noķert varēja, tikai vajadzēja meklēt, saprast, ko viņas šajā neaktīvajā laikā dara. 

Galvenās pārmaiņas makšķerēšanas nolikumā precīzā tekstā vēstī, ka ieviesta gada bezmaksas licence balto zivju makšķerēšanai Burtnieku ezerā no krasta, no ledus vai no laivas, izņemot makšķerēšanu no laivas maijā. Ļoti loģisks gājiens. Kā paredzēts kontrolēt, lai balto licenču īpašnieki patiešām ķertu tikai baltās zivis?

  Protams, līdz ar šo jauno piedāvājumu un baltajām licencēm nāks arī papildu kontrole. Pārbaudīsim, vai tiešām cilvēki ir godprātīgi un izmanto šo licenci tikai paredzētajiem mērķiem. Lai ar baltajām licencēm netiktu ķertas Burtniekā plēsīgās zivis. Papildu kontroles noteikti būs, tieši vairāk pārbaudīsim, lai tiktu ievēroti nupat pieņemtie grozījumi. Šī lieta šogad mums būs prioritāra, tāpat arī strikti raudzīsimies, lai tiktu ievēroti saistošie noteikumi par publisko atpūtas zonu izmantošanu, lai cilvēkus pieradinātu pie jaunās kārtības. Strādāsim kopā ar makšķerniekiem, ceru, ka panāksim labu rezultātu!

Kurām publiskajām atpūtas vietām pie Burtnieka tiks pievērsta īpaša uzmanība un kādās jomās? 

Būtiskākais – privāto laivu novietošana ezera publiskajos kanālos, kuri patlaban ir novada pašvaldības valdījumā, vispirms jau Burtnieku centra kanāls un Matīšu kanāls (laivu bāze Asari). Jebkuram interesentam, kurš tur vēlas novietot savu laivu, pirms laivas atvešanas ir jāiesniedz iesniegums pašvaldībā. Iesnieguma forma ir noteikumu pirmajā pielikumā: dati par personu, dati par laivu un telefona numurs. 

Kāpēc šāda kārtība izveidota?

Lai būtu informācijas apmaiņa starp laivas īpašnieku un inspektoru. Piemēram, ir gadījumi, kad laivas ir norāvušās vai arī nogrimušas, jo cilvēks pusgadu, pat gadu nav bijis savu laivu apraudzīt... Šādās situācijās tad inspektoram būs iespēja sazināties ar laivas īpašnieku un atrisināt šo lietu krietni vien ātrāk, nekā tas parasti notiek. 

Vai pastiprināti tiks uzmanīts, lai negodprātīgi cilvēki – laivu īpašnieki nepiesārņotu ezeru? Kā tas, piemēram, bijis ar to copmani, kurš Silzemnieku pludmalē uz vairākām stundām atstājis ūdenī ne tikai laivas treileri, bet arī busiņu... 

Jā, šajos noteikumos atrunāts, ka ar transporta līdzekli aizliegts iebraukt ezerā. Tiklīdz cilvēks ar savu auto iebraucis ūdenī, viņš ir pārkāpis noteikumus! Mēs zinām, kāda ir Silzemnieku pludmale – tur ļoti lēzena ieiešana ūdenī, ja laiva nav piepūšama un nesama, tad to ielaist no treilera ūdenī, nepārkāpjot noteikumus – neiebraucot ar auto ūdenī, ir diezgan sarežģīti. Tāpēc aicinu cilvēkus, kuriem ir smagākas laivas, nedzīties uz Silzemnieku pludmali, laivu ērti ielaist ūdenī var Burtnieku centra kanālā vai Matīšu kanālā. Tad mēs šos noteikumus nepārkāpjam. 

Piektdien, 1. maijā, tradicionāli tiks atklāta līdaku spiningošanas sezona. Vai tur šogad Burtniekā paliek viss bez pārmaiņām?

Principā jā. Ja neskaitām klāt nākušās balto zivju licences. Pārējais, kas attiecas uz lomā paturamo zivju daudzumu un citām lietām, paliek bez pārmaiņām. Protams, jāņem vērā Covid-19 pandēmijas noteiktie distancēšanās ierobežojumi visā valstī – lai nodrošinātu laivā divu metru distanci starp cilvēkiem, vienā laivā nedrīkst būt vairāk par diviem makšķerniekiem. Ja laivā trīs vīri un nav iespējams šos divus metrus nodrošināt, tad tas jau ir pārkāpums. 

Tu regulāri esi ezerā, redzi un vērtē dabas procesus. Kā ir šogad – vai līdakas sezonai gatavas? Vai pirmajās maija nedēļās varam gaidīt īstu žoru?

Šogad dabā, salīdzinot ar citiem gadiem, viss ir baigi mainījies. Līdakas iznārstojušas jau marta sākumā, tātad pirms diviem mēnešiem. Viņas jau būs pieēdušās entās reizes, tāpēc tas žors vairs varētu arī nebūt... Ūdens līmenis Burtniekā jau tuvojas normālam vasaras līmenim, maijam tas ir netipiski zems. Ja līmenis turpina kristies un ja kļūst siltāks, tad zāles, īpaši ūdensrožu lapas, ļoti ātri izlīdīs virs ūdens un tā iespēja makšķerēt būs stipri mazāka... 

Pandēmijas pēc šogad varētu būt mazāks spiningotāju spiediens uz plēsīgākajām zivīm, arī īres laivas, šķiet, piedāvās vairs tikai trijās vietās – Asaru bāzē jeb Matīšu kanālā, Burtnieku centra kanālā Vidzemes laivas un kempingā Ezerpriedes. Vai nebūs vieglāk zivīm un inspektoram?

Diez vai būs vieglāk, jo klāt nākušas balto zivju licences. Jā, maijā ar tām neviens ezerā nebrauks, bet jūnijā jau papildu kontrole baltajām licencēm būs vajadzīga. Manuprāt, copmaņu skaits noteikti mazāks nebūs, varbūt pat palielināsies, jo cilvēki ir nocietušies pēc ziemas sezonas, mājās nosēdējušies... 

Joprojām ezerā ir arī zvejnieki. Kā ar viņu uzvedību ziemas sezonā, vai gadās arī pa maliķim?

Rudens nogalē un ziemas sezonā bija divi pārkāpumi. Vienā gadījumā bija nelegālie tīkli, bet otrajā rūpnieciskās zvejas pārkāpums – par tīklu izvietošanu ezerā – tika fiksēts vienam no oficiālajiem Burtnieka zvejniekiem. 

Vai ir kādas pārmaiņas arī lomu uzskaites kārtībā? Vai copmaņi kļūst disciplinētāki un vairāk atdod aizpildītās licences?

Šī joprojām ir liela problēma, es teiktu – pat valstiskā līmenī. Personīgi man patīk Salacas variants, jo tur ir tikai elektroniska licences iegādes iespēja, kas automātiski nodrošina 100% lomu atskaišu atdošanu. Protams, mēs tāpat kā viņi nedarīsim, vismaz pagaidām, taču papīra licences cilvēki joprojām nenodod. Šogad licenču iegādē nākusi klāt makšķerēšanas licenču tirdzniecība mobilajā lietotnē Mana Cope un interneta vietnē www.manacope.lv, arī e-lomā licenču nodošana būs obligāta. Taču iespēja nopirkt licenci papīra formātā joprojām pastāv, un šo licenču atgriešanu mēs pagaidām nevaram īsti izkontrolēt, tāpēc kopā ar pašvaldību domājam, kā šo problēmu atrisināt. Vai tiešām mums jānonāk līdz tam, ka licences var iegādāties tikai elektroniski un tikai tāpēc, ka mēs nemākam, negribam pēc copes papīra licences nodot atpakaļ?

Vai šogad Burtniekā turpināsies akcija Atlaid Mammu?

Domāju, ka turpināsies, jo Matīss (Ābiķis) ir diezgan aktīvs cilvēks – ja viņš dara, tad dara kārtīgi! Tomēr atsaucība šai lietai Burtniekā, salīdzinot ar Latvijas Valsts mežu ūdenstilpēm, manuprāt, ir diezgan švaka. 

Ko vēl svarīgu tu vēlētos ar Burtnieka palīdzību paziņot?

Vēlreiz atgādināšu galvenās lietas. Atceramies, ka maijā neķeram zandartus! Šīm zivīm līdz 1. jūnijam ir liegums. Tad atceramies par boju laukumiem Burtniekā – tās ir vietas, kur līdz 15. jūnijam, šo datumu ieskaitot, nedrīkst makšķerēt. Arī velcēt ar motoru līdz 15. jūnijam ezerā aizliegts, ar airu laivu to darīt var arī maijā. Pie reizes lūgums makšķerniekiem – ja redzat kādu pārkāpjam noteikumus, negaidiet, lūdzu, zvaniet man uz numuru 22303122.

Visiem likumpaklausīgiem makšķerniekiem – NE ASAKAS!

TIKAI PRIVĀTO LAIVU ĪPAŠNIEKIEM. Vecates laivu bāzē piestātnes pontoni vēl pirms nedēļas bija krastā. Līdzšinējā informācija liecina, ka bāzes īpašnieks šosezon ar laivu nomu nenodarbošoties, tāpēc no šejienes augšup pa Salacu Burtniekā dosies tikai privāto laivu īpašnieki. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru