Kauguru vērī Valmierā marķētas dižpriedes

- 9.Maijs, 2017
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Lai godinātu 2017. gada Latvijas koku — parasto priedi, ceturtdien, 4. maijā, Latvijas Neatkarības deklarācijas atjaunošanas dienā, valmierieši bija aicināti piedalīties praktiskā dabas izziņas pasākumā «Dižpriežu marķēšana Kauguru vērī».

Dižkoki ir lieli un veci koki ar kultūrvēsturisku, izglītojošu vai zinātnisku funkciju, kam ir liela nozīme vispārējās bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Dižkoku nosaka pēc tā apkārtmēra, mērot 1,3 metru augstumā virs koka sakņu kakla, vai pēc augstuma. Parastā priede kļūst par dižpriedi, ja tās apkārtmērs pārsniedz 2,5 metrus vai augstums — 38 metrus.

Dabas izziņas pasākumā Kauguru vērī tika marķētas četras šādas priedes. Taču šajā mežā grūtāk sasniedzamā vietā, kā arī Putriņu mežā un Pauku priedēs aug vēl trīs šobrīd nereģistrētas dižpriedes. Arī tās tiks atbilstoši marķētas ar ozollapas piktogrammu.

Priežu izmēri un to ģeogrāfiskās koordinātas tiek reģistrētas Dabas aizsardzības pārvaldes uzturētajā dabas datu pārvaldības sistēmā «Ozols», kurā jau ir ziņas par sešām Valmierā augošām dižpriedēm. Šajā sistēmā tiek reģistrēti arī potenciālie koki, kas tuvākajā laikā sasniegs dižkoka apkārtmēru. Valmierā tās ir vēl piecas priedes.

Teritorijā ap dižkoku tā vainaga projekcijas platībā, kā arī 10 metru platā joslā no tās aizliegts veikt darbības, kuru dēļ koks var tikt bojāts vai iznīcināts, kā arī mazināta tā estētiskā, ekoloģiskā un kultūrvēsturiskā vērtība.

Lai godinātu Latvijas dabas lepnumu — dižpriedes — un pasniegtu dāvanu Latvijai tās Neatkarības atjaunošanas dienā, dabas izziņas pasākuma dalībnieki līdzdarbojās Kauguru vēra kopšanā, pastaigas laikā salasot arī ceļā atrastos atkritumus.

Šī gada rudenī plānotas arī Valmieras pašvaldībai piederošo meža daļu sanitārās un kopšanas cirtes. To mērķis — izcērtot nokaltušus, konkurējošus un saimnieciski neperspektīvus kokus, radīt labākus augšanas apstākļus paliekošajiem kokiem. Šo darbu laikā paredzēts no meža izvest arī tādus kritušos, bet saimnieciski derīgos kokus, kas cilvēku kaitnieciskas darbības rezultātā bojā meža estētisko vērtību.

Dižpriežu marķēšana Kauguru vērī ir Valmieras pašvaldības vides izglītības darbs, kas pieteikts ZAAO vides iniciatīvai «100 darbi Latvijai». Tā veltīta Latvijas simtgadei ar mērķi apvienot iedzīvotāju idejas, resursus un darbaspēku, lai līdz 2018. gada 18. novembrim kopīgiem spēkiem paveiktu vismaz 100 nozīmīgus darbus vides sakopšanā un izdaiļošanā, kā arī vides izglītībā.

DĀVANA LATVIJAI. Dabas draugi kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieci Guntu Kanapoli (pie priedes no kreisās) pie dižpriedes Kauguru vērī, bijušajā Danču placī. Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru