Kā tas ir — būt sikspārnim?

- 15.Jūlijs, 2016
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Jau vienpadsmito gadu kādā no Latvijas savdabīgākajām vietām izskan zinātnieku un mākslinieku kopdarbs  «Dabas koncertzāle» — projekts, kas veidots, lai padziļinātu cilvēku izpratni par  norisēm dabā. Tā popularitāte un šī gada varoņa garausainā sikspārņa noslēpumainība jūnijā Lūznavā, pēc tam Zaļeniekos pulcināja tūkstošiem klausīties un darboties gribošo.

23 izziņas darbnīcās un laboratorijās ieinteresētie vispirms uzzināja faktus par Latvijas sikspārņiem, rada atbildes uz jautājumiem: kā viņi saredz  pasauli? kādēļ šos dzīvnieciņus nedrīkst modināt ziemā? no kā šie lidoņi pārtiek? Sikspārņu eksperts Viesturs Vintulis savukārt iepazīstināja ar sikspārņu radītajām skaņām. Te rotaļās varēja iejusties sikspārņa lomā, cits  uzzināja, ka arī sikspārņiem var gluži kā putniem būrīšus darināt.

Pēc saulrieta visi kopā ar mūziķiem centās atbildēt uz jautājumu: «Kā tas ir — būt sikspārnim?»

Muzikālais stāsts sākās ar ievadu par sikspārņa tēlu, attēlojot pasauli pirms 50 miljoniem gadu. Vispirms ieskanējās monotons laika plūduma pulss, kā arī reāli sikspārņu radītas skaņas. Turpinājumā tika atainota sikspārņa ikdiena, raksturojot gan krēslas karaļa reālo, gan mītiem apvīto dzīvi. Lai atskaņotu sikspārņu orientēšanos vidē vien ar dzirdi, nācies pat radīt vēl nebijušu instrumentu. Mūziķis Andris Sējāns: «To veido dažāda garuma vertikālas caurules, kurās, metot bumbiņas, ļaujot tām atsisties un lēkāt pret pamatni gravitācijas, proti, dabas noteiktā ritmā, rodas dažāda augstuma skaņas, kas atdarina eholokācijas principu. Proti, skaņa atsitas pret šķērsli un atgriežas pie skaņas raidītāja,  kas nosaka, cik liela distance to šķir no šķēršļa.»

SADZIEDĀŠANĀS AR SIKSPĀRŅIEM. Klausīties naksnīgajā koncertā, šķiet, pulcējušies arī sikspārņi. Ārijas un Ingus Romanovsku foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru