Jāredz, jāzina

- 10.Jūlijs, 2015
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Tā, nedaudz pārfrāzējot angļu teicienu Must see, must know, jāsaka par vēl līdz 2. augustam Cēsu izstāžu namā iekārtoto mākslas izstādi, lai nodotos 19. gs. pasaules izpētei. Šeit apskatāma starptautiska izstāde «Igauņu nacionālās glezniecības pamatlicējs Johans Kēlers (1826 —1899) un laikabiedri Latvijā». Izstāde ir ļoti bagātīga un aicina iepazīt 19. gs. pasaules mākslas un dzīves izjūtu siltos, tumšos toņos gleznotos darbos ar uzsvērti precīzu attēlojumu.

Izstāžu nama pirmajā stāvā apskatāms Johana Kēlera darbu koncentrāts, bet otrajā stāvā eksponētie darbi koncentrējas uz māksliniekiem, kuri ir novērtēti, bet kuru darbus izstādēs Latvijā negadās redzēt tik bieži, tā izveidojot ko līdzīgu mozaīkai, kas no eksponētajām gleznām jāsaliek kopā, lai iegūtu vienu laikmeta kopainas fragmentu. Lai gan to paveikt var tikai zinošs skatītājs.

Augstas ētiskās vērtības un rūpīgs darbs ir mūsu novadnieka Ādama Alkšņa, Johana Heinriha Baumaņa, Karla Gotharda Grasa, Augusta Georga Vilhelma Pecolda, Jāņa Staņislava Rozes, Georga Vilhelma Timma, Kārļa Zēbodes, Artēmija Gruzdiņa, Jūliusa Zigmunda, Jūlija Federa, Kārļa Hūna, Alfona Špringa, Jāņa (Johana) Valtera darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Liepājas, Jelgavas un Cēsu muzeja un no Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas. Nosauktie Kēlera laikabiedri ir atšķirīgi, katram mākslas entuziastam vārda pēc vien zināmi, bet Valmieras entuziastiem gandarījumu varētu sniegt šo pazīstamo un augsti vērtēto mākslinieku darbos atrodamie, līdz šim nepamanītie jaunatklājumi.

Komentāri
Pievienot komentāru