Iepazīstot Ziemeļvalstu literatūru

- 21.Novembris, 2018
Izglītība
Laikrakstā

Šogad labi pazīstamais projekts Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa ir mainījis savu nosaukumu un turpmāk sauksies Ziemeļvalstu literatūras nedēļa.

Galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Nedēļas laikā bibliotēkās, skolās un citviet notika lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, debates, konkursi un citi pasākumi. Šogad Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas tēma bija Ziemeļvalstu varoņi. Plakāta autore ir islandiešu māksliniece Rana Fligenringa. 2018. gadā Islande svin savas suverenitātes 100 gadus, tāpēc Ziemeļvalstu literatūras nedēļa to atzīmē par godu māksliniecei, izvēloties islandiešu ilustratori par iedvesmu pasākumiem.

Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā Ziemeļvalstu literatūras nedēļa izskanēja visai plaši – notika divi lasījumi. Rīta stundā paši mazākie lasītāji  iepazina Līsu no «Rokasgrāmatas supervaroņiem», ko sarakstījuši Elīass un Agnese Voludi no Zviedrijas. Valmieras Pārgaujas sākumskolas 3.a klases skolēni aizrautīgi klausījās neticamo stāstu par iespējām iegūt superspējas, kā arī fantazēja par spējām redzēt citu domas un kontrolēt savas superspējas, lai nejauši nenodarītu kādu ļaunumu. Savukārt jaunieši iepazina norvēģu autora Sīmona Strangera grāmatas «Tie, kuru nav» varoņus. Īpašajai nedēļai veltītu grāmatas fragmentu, ko lasījumam latviski iztulkojis Pēteris Jankavs, lasīja radošā jauniešu grupa no Valmieras 5. vidusskolas (skolotājas Līga Kliesmete un Silvija Adamoviča). Sarunā par sarežģīto un aktuālo – par bēgļiem pasaulē un varonīgu rīcību mūsdienu sabiedrībā – piedalījās arī norvēģu klase no Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas kopā ar skolotāju Sandu Deisoni. Romāns ir par milzīgajām atšķirībām dažādos dzīves līmeņos, par to, ka ne vienmēr cilvēkiem, kuri dzimuši bagātās ģimenēs, ir nepieciešama vara un ietekme, lai uzlabotu nabadzīgāko cilvēku likteņus. Norvēģu autors Simons Strangers izmanto rakstīto vārdu, lai skaļi runātu par bēgļu jautājumiem.

Pēc lasījuma jaunieši izteica savas domas par varonību un varoņiem Latvijā gan vēstures, gan mūsdienu kontekstā. Sekoja norvēģu klases jauniešu aizraujošs stāstījums par ceļojumu pa Norvēģiju, kas varēja notikt, pateicoties skolēnu aktivitātēm Latvijā. Valmieras jauniešiem iepazīšanās ar Norvēģijas kalniem bija īpašs izaicinājums, pārbaudījums saviem spēkiem un gribai, ar ko viņi lieliski tika galā.

Kā ierasts, arī šogad Ziemeļvalstu literatūras nedēļa skanēja pirms Latvijas dzimšanas dienas svinībām, tādēļ īpaša uzmanība tika veltīta mūsu pašu Latvijas varonim – Sprīdītim, kurš sasniedzis 115. gadadienu. Tam par godu tika izsludināts vizuālās mākslas konkurss «Sprīdītis Latvijā», ko organizēja Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola sadarbībā ar Valmieras bibliotēku.

SAŅEMOT APBALVOJUMU konkursā «Sprīdītis Latvijā». Skolēnu darbus līdz Ziemassvētkiem varēs apskatīt Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā. Elīnas Kristiņas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru