Gaujas galvenais krasts Valmierā

- 19.Augusts, 2022
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Karstajās dienās ar spiningu brienot pa Gauju vai arī dodoties kārtējā pastaigā gar tās krastiem, jau kuro reizi nevaru no prāta izmest pārdomas, ka Valmiera pret savu, kā bieži ir teikts, galveno ielu — visādā veidā skaisto upi — tās dažādos posmos un it sevišķi krastu pusēs izturas izteikti netaisni.

Tikai pamanīt negribošais tā arī nepamanīs, ka upes labais krasts, kur jau gadsimtiem uzturas pilsētas rāte, allaž ir augstākā godā turēts: vairāk dižu vai mazāk dižu būvju, parku, pastaigas taku un citus pilsētnieciskus labumus saņēmis nekā kreisais. Šogad aprit tieši 100 gadu, kopš Pārgauja un Karlovka tika atdalīta no Kauguru pagasta un pievienota Valmierai (kad pilsēta un Pārgauja svinēs 100 gadu jubileju?), tomēr Gauja cauri visai Valmierai kreisajā krastā līdz pat apvadceļa tiltam saglabā senās lauku vērtības un dabiskumu — priežu mežus, vērus, arī neizejamus brikšņus un nesakoptu krūmu audzes. 

Ja jau viss ir dabisks, it kā pat labi, ka tehnikas un ražošanas būvju pilnajai pilsētai izdevies kaut Gaujas vienā krastā ļaut dabai dzīvot un veidoties pēc sava prāta. Tā sakot, ārpus pilsētas attīstības, sakopšanas, apzaļumošanas, pat atzaļumošanas un citiem nopietni dokumentētiem plāniem. 

KĀRKLU PLANTĀCIJA VALMIERĀ PIE GAUJAS. Tikai nesakiet, ka te nevar iegūt apkurei derīgu šķeldu!


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Ruta Brīvule - 19.Augusts, 2022 - 14:30

Pilnīgi piekritu,no,,Valmieras,,uzraksta līdz ,,dzelzītim,,vieni džungļi,abas malas nepļautas,vecie koki guļ Gaujā,kādam taču malkai noderētu,un tā taču ir arī viena no pastaigu vietām,vai tikai iet uz Krāču pusi???

arī valmierietis - 19.Augusts, 2022 - 23:17

Apkurei derīgu šķeldu tur nerentējas meklēt, bet sakopt Gaujas krastu par skādi nebūtu.

KĀDS, KURŠ VĒL… - 20.Augusts, 2022 - 01:26

In reply to by arī valmierietis

Kāpēc nerentējas? Pirms gadiem, kad Pauku priedēs bija lielie koncerti, tajā saliņā visus kārklus novāca un milzīgā kaudzē sašķeldoja. Kur tā palika, nezinu. varbūt uz privātmājām izķēra, bet šķelda bija. Tagad sala ir vai 2x lielāka un arī kārkli pamatīgāki. Vēl lielāka kārklu plantācija, pamatīgi koki ir pretī Stāvajiem krastiem. Ja pilsētai nevajag, lai atdod kādam privātajam, kuram vismaz savai mājai tur šķelda saņāktu vienai ziemai Rudeņos taču šķeldotāju agregāti braukā pa pilsētu pat sīkus zarus apzāģētos zarus sašķeldodami

Mežinieks - 20.Augusts, 2022 - 16:03

In reply to by arī valmierietis

Zviedrijā jau sen audzē kārklu plantācijas šķeldas ieguvei. Arī pie mums. Ja pabrauc pa Matīšu šoseju var apskatīt dabā.

arī valmierietis - 21.Augusts, 2022 - 18:34

Konkrētajā gadījumā nav runa par plantācijām, kurās kārklus šķeldai audzē arī Latvijā, bet par kaut kādām skupsnām. Pēc viena kārklu pudura neviens šķeldotājs nebrauks, pietiks te sapņot ar vaļā acīm!

BĒRZAINIETIS - 22.Augusts, 2022 - 17:06

In reply to by arī valmierietis

Pie Gaujas nav tikai "kaut kādas skupsnas", bet dikti biezākas un kokainākās (palu ūdeņu norūdītas) nekā pat manos kārklu laukos. Kad gadās būt Valmierā pie Vanšu tilta, uz turienes kārkliem pat ar saimniecisku skaudību un ieinteresētību paskatos

Egons Zariņš - 22.Augusts, 2022 - 01:48

Paskaties interneta sludinājumos, kur šķeldotāji ir gatavi, pat piemaksākot, uz jau pushektāriem krūmu braukt, bet tur jau ir vairāk par hektātu un kur nu vēl citi krūmiem pilnie Gaujas krasti. Jautājums gan ir birokrātisks ar visām domes atļaujām, kur par katru kociņu, kas nedaudz resnāks par kārklu koku ciršanas komisijas atļauju vajagot

J. no Burkānciema - 27.Augusts, 2022 - 23:31

Gaujas kreisā krasta sakopšanu šajā vietā kā obligātu pieprasa otrā pusē izbūvētā un pat kādā tur konkursā atzinības balvu guvusī Skatu terase. Lai cik veiksmīg un izskatīgs ir tās veidojums, šobrīd no tās nu gan nav, uz ko paskatīties. Ir vien pretējā krastā mīlzīgā kārklu audze, krūmi un no Vanšu tilta līdz pat šejienai jau atceļojušās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Skatu terase ir pelnījusi, lai no tās pavērtos daudz plašāks skats arī uz Gauju.

arī valmierietis - 29.Augusts, 2022 - 10:03

Pievienojos viedoklim no Burkānciema. Skats no godalgotā koka kolosa uz Gaujas pretējo krastu joprojām ir nekāds. Un šķeldošana te nebūs nekāds Laimes Lācis!

Pievienot komentāru