Gadsimtu lieciniece

- 26.Jūlijs, 2023
Valmierietis
Laikrakstā

SENA VĒSTURE

Valmierā pie Dzirnavu ezeriņa atrodas iela, kurai līdzīgas nav nevienā Latvijas pilsētā.

Ar ko tā īpaša ? Ar nosaukumu – Ziloņu iela! Sākotnēji dēvēta  par Zilo — kā atvasinājums no 17. gadsimtā celtā nocietinājuma Zilā bastiona. Nostāsts vēsta, ka "zviedru laikos, kad bastionu cēluši, tā cēlāji labos laika apstākļos redzējuši Zilo kalnu. No tā tad cēlies nosaukums – Zilais bastions" (Berga 2018). Vēsturiskā nosaukuma izcelsme varētu būt saistīta arī ar zviedru kājnieku formu — zila auduma mēteli ar nelielu apkakli un aprocēm. Lielajā Ziemeļu karā ar karaļa Kārļa XII pavēli zem zviedru dzelteni zilā karoga cīņā devušās Valmieras latviešu bataljona saformētās Valmieras, Ēveles, Burtnieku, Valtenberģu un Rūjienas rotas. 

Divdesmitā gadsimta sākumā, 1914. gadā, uz Zilā bastiona uzbūvēja divstāvu slimnīcas ēku klasicisma stilā. Autors —  inženieris Jānis Kampe. Pēc Otrā pasaules kara 1959. gadā ēkai uzbūvēja trešo stāvu. Patlaban tajā darbojas Valmieras veselības centrs Bastiona ielā 24. 

Nokāpjot pa kāpnēm, atgriežamies Zilā bastiona nogāzē —  Ziloņu ielā. Līdz pat 1917. gada Krievijas februāra revolūcijai iedzīvotāji ielas nosaukumu uz vēstulēm rakstīja kādā no trim valodām: latviešu – Ziloņu iela, vācu — Elephanten Straßße un krievu  — Слоновaя улица.

VĒSTURISKS FOTO. Valmieras centra augšskats 1939. gada vasarā. Redzama iztaisnotā un paplašinātā Ziloņu iela. Foto no Valmieras muzeja krājuma


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru