Eiropas kultūras mantojuma dienas Rūjienā

- 13.Septembris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir viens no nozīmīgākajiem ikgadējiem notikumiem kultūras mantojuma jomā Eiropā. To laikā norisinās ap piecdesmit tūkstošu pasākumu, kas pulcē ap trīsdesmit miljonu apmeklētāju piecdesmit valstīs.

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir tematiska, mantojuma vietu saimnieku, entuziastu un speciālistu veidota kultūras pasākumu programma, kuras mērķis ir tuvināt cilvēkus kultūras mantojumam, vairojot izpratni par pieminekļu aizsardzību – aizsargājamo pieminekļu dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursu ilgtspējīgai attīstībai. Šogad Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā notiks no 14. līdz 16. septembrim, Rūjienā — 15. septembrī. Tēma — Iznīcināts un augšāmcēlies. Uzmanību pievērsīsim diviem objektiem.

Tēlnieka Kārļa Zemdegas piemineklis «Sējējs»

To 1939. gadā atklāja kā veltījumu zemkopības ministram Arturam Alberingam. 1952. gadā pieminekli nogāza, apraka un galvu iemeta Rūjā. 1977. gadā 8. klases skolēni un audzinātāja Dzintra Gulāne divas apraktās Sējēja daļas izraka un par to saņēma nopēlumu. 1988. gada 16. augustā zemūdens arheologs Voldemārs Rains pie Rūjas tilta upē atrada Sējēja galvu. 1988. gada 18. novembrī Sējēju no jauna atklāja. Pagājuši 30 gadi, kopš Sējējs ir atgriezies. Māte Daba nav to saudzējusi, un jubilejas priekšvakarā Sējējs nemaz nav uzpucējies. Šeit labu gribu izrādījis Ringolds Arnītis, kurš apņēmies līdz 15. septembrim noorganizēt un apmaksāt pieminekļa notīrīšanu. Paldies viņam.

Liekas, aizmirsti arī 1977. gada 8. klases skolēni, kuri izraka Sējēju. Tāpēc pl. 11.00 pie Sējēja pieminekļa aicināti visi interesenti atcerēties Sējēja likteni un satikties ar 1977. gada 8. klases skolēniem.

Rūjienas Sv. Bērtuļa baznīca

Pēc 1974. gada 10. aprīļa ugunsgrēka ikviens rūjienietis tuvumā un tālumā ir palīdzējis un domājis par baznīcas atjaunošanu. Šogad, kad gailis jau atgriezies baznīcas tornī, liekas neticami, ka esam iegājuši atjaunošanas pēdējā taisnē – šīfera jumta nomaiņa ar dakstiņiem un balta baznīca. Gadu gaitā esam aizmirsuši cilvēku, kurš, baznīcu atjaunojot, atdeva visvērtīgāko – savu dzīvību. 1992. gada 17. februārī, baznīcu atjaunojot, bojā gāja Jozs (Juozas) Budreckis. Tāpēc pl. 12.00 Bērtuļa kapos būs piemiņas brīdis. Joza kapiņš ir netālu no akas. Pl. 13.00 Eiropas kultūras mantojuma diena noslēgsies ar muzikālu svētbrīdi Sv. Bērtuļa evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Muzicēs ģitārists ar saknēm Rūjienā – Andris Grīnbergs.

Būsiet mīļi gaidīti!

DROSME. 1977. gadā, kad 8. klases audzēkņi atraka divas Sējēja daļas.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru