Eiroparlaments: bez talciniekiem nekādi nevar

- 21.Maijs, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Šo vēlēšanu uzkrītoša iezīme ir normālām Latvijas partijām agrāk pilnīgi neiespējama lieta – no malas pieaicinātu cilvēku, «piepirktu spēlētāju», likšana triju it kā spēcīgu sarakstu galvgaļos. Tā ir dīvaina un nožēlojama īpaši tāpēc, ka šiem cilvēkiem nav ne kripatas politiskā darba pieredzes. Taču partijas izliekas neredzam šo absurdu un (it kā) pilnīgā nopietnībā taisās viņus «šaut kosmosā». Tā degradējas EP vēlēšanu svarīgums pilsoņu prātos, un daudziem tas šķiet kārtējais «skaistumkonkurss, kas manu dzīvi nekādi nemainīs».

Visdīvaināk šāda avantūra izskatās Nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» gadījumā, jo tai ir spēcīgs saraksts, kam pamatu veido pašas pieredzējušie politiķi. Listes galvgalī ir gluži vai perfekts «saldais pārītis» – jau triju EP sasaukumu deputāts Roberts Zīle un Dace Melbārde, sabiedrības cienītā kultūras ministre. (Taču viņas aizdošanās uz Briseli partijai radītu iekšpolitiskas problēmas – tai varētu neatrasties sabiedrību pārliecinošs tieši šī valdības portfeļa pārņēmējs.)

Vēl saraksta pirmajā piecniekā ir Kocēnu novada pārstāvis Jānis Grasbergs, Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs, un Saeimas deputāts Edvīns Šnore. Nacionālajai apvienībai ar cilvēkresursiem viss ir kārtībā, un to apliecina arī tā dēvētajos «listes stūmējos» – priekšpēdējās un pēdējās pozīcijas kandidātos – pieteiktie Saeimas deputāti Aleksandrs Kiršteins un Rihards Kols.

Tāpēc TV žurnālists Ansis Pūpols, saraksta trešais numurs, visdrīzāk izskatās pēc partijas vadības (vai, pieļauju, tieši Zīles) pēkšņas kaprīzes: davai, nedaudz paeksperimentēsim – varbūt mums būs savs Mamikins? Ir smieklīgi vērot, kā nesenais politbiznesa shēmu atmaskotājs tagad, sists ar godkāres aklumu, pārāk labi nostādītā, teatrālā balsī TV diskusijās iestājas par tradicionālās ģimenes vērtībām. Jācer, žurnālistu cunftei tas kalpos par rūgtu mācību.

Savukārt «Attīstībai/Par!» un Jaunā konservatīvā partija, atšķirībā no NA, nemaz nevar iztikt bez «talciniekiem». Tām vienkārši trūkst pašām savu pārliecinošu kandidātu. Tie, kas varētu pretendēt, drošāk jūtas Jēkaba ielas komfortā. (Izņēmums ir Artis Pabriks – pēc kareivīgās mutesbajārības, pretendējot veidot valdību, viņa vēlmi atgriezties EP tulkotu kā dezertēšanu.)

Turklāt listēm savervētie cilvēki nebūt nav spožas zvaigznes un balsu magnēti. Drīzāk nepamatotas pašpārliecinātības upuri. Amizanti, ka abām par saraksta līderiem ir pieteikti akadēmiskie pētnieki – manuprāt, vissliktākā izvēle no iespējamajām. (Atcerieties 6. Saeimas priekšsēdētājas Ilgas Kreituses īsi «spožo» darbību!)

Man ir ļoti žēl, ka Ivars Ījabs, vēl nesen spožs un neatkarīgs politikas analītiķis, tik prastā veidā cenšas ielauzties politikas elitē. Vēl nožēlojamāk izskatās pati A/P!, kas saraksta «līdera» lomai spēj atrast vien «sekondhendu»: LU asociētais profesors agrāk centās iekoķetēt sevi «Vienotībā», piedalījās tā dēvēto Solvitas Āboltiņas memuāru sarakstīšanā. Šādam uzdevumam krietni piemērotāks būtu saraksta piektais numurs – Marija Golubeva, Saeimas prezidija sekretāra biedre, arī politoloģe. Taču, šķiet, viņa negrib pamest amatu – augstāk sarakstā likta pat deputāta palīdze Jeļena Jesajana...

Biznesa funkcionāre Baiba Anda Rubesa un Aizsardzības ministrijas ierēdne Ieva Ilvesa atpazīstamību sabiedrībā – un 2. un 3. vietu A/P! sarakstā – nodrošina vienīgi ar klātbūtni «smalko aprindu hronikā». (Uz EP pošas arī bijušā Igaunijas prezidenta otrā šķirtene Evelīna – kaimiņvalsts parlamentā nepārstāvētās Zaļās partijas sarakstā. Viņa ironizē, ka tādējādi – ja abas ievēlētu – beidzot varētu iepazīties ar savu pēcteci.)

JKP saraksta pirmais numurs Andis Kudors, Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors, specializējās Kremļa kritikai veltītos akadēmiskas ievirzes rakstos. Viņa politisko zaļoksnību piesedz divi Saeimas frakcijas «ierindas» deputāti Gatis Eglītis un Linda Ozola. Vēl listes galvgalī ir Beļģijā dzīvojošā latviešu organizāciju aktīviste Ilze Zilgalve, advokāta palīgs un partijas līdera dēls Toms Bordāns. Iespējams, daudz košāks saraksta līdera lomā būtu divu agrāko «Skandinieku» mūziķu un LNNK politiķu dēls Dāvis Stalts, uzņēmējs un Āgenskalna sabiedriskās dzīves organizētājs. Taču viņam ir tikai vidusskolas izglītība...


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru