Ciemos pie Staiceles audējām

- 19.Augusts, 2020
Pie mums un citur
Laikrakstā

Pie rokdarbnieku mājvietas, Audēju namiņa, ir izveidots Saules dārzs ar vārtiem. INESE TIMERMANE, Tautas lietišķās mākslas studijas «Staicele» vadītāja, stāsta: «Šeit mums ir izveidotas dobes saules formā. Katrā dobītē ir savs augs, kuram klāt pielikts uzraksts saulītes formā, kurā ir šī auga nosaukums. Daudzi jaunieši nemaz nezina, kā šos augus sauc. Un tad šeit, priekšā, ir šogad izveidotais objekts, kas tika atklāts 21. jūnijā, kad Staicelē notika Jāņu ielīgošanas pasākums. Šo arku dāvina Māris Jaunzems, kurš pats to uzzīmēja un izveidoja. Staicelē ir ļoti paveicies ar iedzīvotājiem, kas vēlas kaut ko dāvināt savai pilsētai. Pie arkas un visā pilsētā ir izvietoti puķu podi, vietējā amatnieka Didža Strenča darbs. Viņš uzdāvināja mums šos puķu podus, lai pilsēta tiktu izrotāta.»

Audēju namiņš atrodas skaistā vietā – priekšpusē ir arka, aiz namiņa dīķis ar ūdensrozēm un guļbūves klēts, kā arī Mākslinieku šķūnis, kurā šobrīd stāv visi rokdarbi – gan zeķes, gan lakati, gan pītie grozi un daudz kas cits. Inese uzsver, ka šeit ir iespējams katram izpausties tā, kā vēlas – gan adot, gan tamborējot, pērļojot, izšujot, aužot un pinot. Amatniecības prasmes šejieniešiem jau ir kā iedzimtas: Mākslinieku šķūnī ir redzami jaunas meitenes Meldras pērļu kronīši, un viņas mamma nodarbojas ar aušanu.

TLMS «Staicele» dalībnieki auž krāšņas etnogrāfiska raksta segas, trinītī un dreļļos, auž pelēkbalti vizošus linu dvieļus, lielos lakatus, lupatu tepiķus, šalles, pirts dvieļus, dabas materiālu sedziņas, sienas segas un daudz ko citu. Aužot tiek izmantoti dabas materiāli – niedres, posmainās un bezposmainās smilgas, kosas un vilkuvāles. Šobrīd vēl arī auž pirts deķīšus, kuriem ir pamatā bērza zari.

Inese Timermane par to, kā Staicelē sākās aušana: «1957. gadā tika nodibināts lietišķās mākslas pulciņš, kur gan no tuvākām, gan tālākām mājām sanāca kopā sievas ar domu, ka ar rokdarbiem var nodarboties ne tikai savā mājā, bet arī kopā esot. 1973. gadā tika iegūts Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukums. Pamatā kopā nāca audēji. 70. gadu beigās, 80. gadu sākumā, kad Staiceles papīrfabrika vēl darbojās, bija daudz strādnieku, līdz ar to arī audēju pulciņā bija kādi 70 cilvēki. Nāca arī vīri, bet pamatā tās bija sievietes. Arī tagad šeit nāk meitenes un sievietes, puišus vairāk futbols interesē. Ja skaita, – tagad ir kādas 10 –12 aktīvas audējas, kas arī mūsdienās turpina aust, zināšanas ir pārņemtas arī no audējām, kas jau ir viņsaulē. Tā zināšanas tiek nodotas no paaudzes paaudzē.

INESE TIMERMANE rāda Saules dārza arku. Alekseja Koziņeca foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru